مرز اینچه برون با آمادگی کامل بازگشایی شد/ این اقدام گام بزرگی برای توسعه اقتصادی گلستان است


محسن عامریون امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در گرگان با توجه با بازگشایی مرز اینچه‌برون اظهار کرد: از بدو شیوع تمام تمهیدات لازم برای تسهیل در ترانزیت و حمل و نقل بین‌المللی اندیشیده شد.

وی تصریح کرد: با توجه به لزوم ضدعفونی ناوگان حمل و نقل بین‌المللی در مرز اینچه‌برون، داکت ضدعفونی طبق ضوابط تعریف شده در پروتکل‌های بین دو کشور ایران و ترکمنستان احداث شود.

مدیر پایانه مرزی اینچه‌برون اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان گلستان گفت: از جمله اقدامات دیگر برای مقابله با ویروس کرونا تاکید بر واکسیناسیون رانندگان فعال بخش حمل و نقل بین الملل شد که با توجه به استقبال فعالان این بخش، گام بزرگی برای مهار ویروس کرونا برداشته شده است.

عامریون با توجه به لزوم تسریع در بازگشایی مرزهای بین دو کشور خاطرنشان کرد: با توجه به درخواست‌ها و مراجعات فعالان بخش حمل و نقل بین‌المللی و مراودات خوبی که بین تجار دو کشور در گذشته بود، تمام تمهیدات لازم برای رفع نگرانی‌ها برداشته شد.

وی خاطرنشان کرد: مرز اینچه‌برون از جمله دروازه‌های حائز اهمیت برای تبادل کالا بین دو کشور است که ما از بازگشایی عادی مرز استقبال می‌کنیم و مسیر قابل اطمینان برای مراودات بین تجار دو کشور است.

مدیر پایانه مرزی اینچه‌برون اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان گلستان از استاندار گلستان، مجمع نمایندگان استان، نماینده وزارت خارجه و تمام مدیران که در طی یک سال اخیر تمام تلاش خود را برای بازگشایی مرز اینچه‌برون کردند، تشکر و قدردانی کرد.

گفتنی است با اعلام ترکمنستان و توافقات صورت گرفته، از صبح امروز پنجشنبه، کامیون‌های حامل بار تجاری ایران  به مقصد ترکمنستان، پذیرش شدند.

وی افزود: از اسفند سال ۱۳۹۸ و با همه گیری بیماری کرونا، مرز زمینی ترکمنستان با ایران در «اینچه برون» استان گلستان بسته شد و بعد از ۲۰ ماه صبح امروز با پذیرش کامیون‌های ایرانی فعالیت خود را از سر می‌گیرد.

براساس تصمیمات اخذ شده توسط دو کشور، کالاهای صادراتی از «اینچه‌برون» با کامیون وارد خاک کشور مقابل شده و محموله‌ها در گمرک ترکمنستان، توسط کامیون‌های ترکمن به مقاصد نهایی حمل خواهند شد.

در 20 ماه گذشته چندین ماه تردد  با ترکمنستان در سایر مرزها کاملا متوقف بود و بعد از مدتی مسیرهای ریلی صرفا در مرزهای «سرخس»، «لطف‌آباد» و «اینچه‌برون» فعال شد و مسیرهای زمینی نیز فقط در مرزهای تجاری «سرخس» و  لطف آباد» استان خراسان‌رضوی با روش جابجایی کشنده، بازگشایی شد.

مرز «باجگیران» خراسان‌رضوی با ترکمنستان نیز از اسفند ماه ۱۳۹۸ به صورت کامل مسدود است و هنوز بازگشایی نشده است.

انتهای پیام/2307/
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید

دیدگاهتان را بنویسید