برای نخستین بار بنیاد ادبی شعر راه‌اندازی می‌شود


به گزارش خبرگزاری فارس از شیراز، محمد مهدی اسماعیلی چهارشنبه شب در آئین بزرگداشت یاد روز حافظ که در آرامگاه شاعر شیرین سخن پارسی برگزار شد در سخنانی اظهار داشت: تامین هزینه احداث مرکز حافظ شناسی در شیراز از سوی  رئیس جمهور از دیگر برنامه‌های دولت در رابطه با توجه به فرهنگ و هویت ایرانی و اسلامی است.

وی با اشاره به اینکه حافظ و سعدی  در زمره  شخصیت‌های  بزرگ و هویت ساز تاریخ  کشور محسوب می‌شوند، گفت: خانه‌ای در ایران اسلامی نیست که در کنار قرآن، مفاتیح و کتاب حافظ وجود نداشته باشد که نشان از توجه  به پیوند و هویت فرهنگی و تاریخی که برگرفته از حسن نوستالژیک و خاطره انگیز ایرانیان  نسبت به  دو مقوله ایرانی اسلامی است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطر نشان کرد: در حمله اعراب به دیگر کشور‌ها شاهد تغییر زبانشان به عربی گردید ولی ایرانیان با تاریخ گرانسنگ خود که اسلام را پذیرفته با فرهنگ متعالی خدمات ارزنده‌ای به اسلام کرده است.

اسماعیلی تصریح کرد: هنگامی که از جامعه فرهنگی ایران اسلامی یاد می‌شود، زبان فارسی به عنوان   بخشی از هویت برگرفته از اشعار سعدی، حافظ و مولانا است بیشتر مورد توجه قرار می گیرد.

وی با تاکید بر اینکه  بخشی از پروژه استعمار، دوگانه سازی هویت ایرانی و اسلامی است، افزود: انقلاب ا سلامی برگرفته از همبستگی  ایرانیت و اسلامیت است و در این راستا در طول ۴۳ سال از پیروزی انقلاب، هویت واحد، نقش اساسی در تاسیس و تثبیت  انقلاب اسلامی  از خود برجای گذاشته است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان داشت: انقلاب اسلامی با نگاه به هویت ایرانی و اسلامی به ویژه در حوزه جنگ تحمیلی درب‌های بزرگ حماسه، عشق  و جاودانگی را رقم زده است و در این مورد نیز دولت انقلابی و مردمی توجه به فرهنگ را جزء فعالیت‌های کاری و خدماتی قرار داده است.

اسماعیلی اضافه کرد: مسائل و مشکلات معیشتی و اقتصادی، موجب نگردیده است که دولت به ویژه شخص رئیس جمهور از ماهیت فرهنگی فاصله بگیرد و دراین راستا همنشینی متوازن بین شخصیت‌های مذهبی، فرهنگی و هنری فضا را برای توسعه و زیر ساخت‌های اجتماعی فراهم کرده است.

به اشعار حافظ محتاجیم

نماینده ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز نیز در این نشست گفت: جامعه  از یادگیری و بهره‌مند شدن از اشعار و نکته گران سنگ حافظ محتاج و نیازمند است.

آیت الله لطف الله دژکام در مورد پیوند حماسه و عرفان از دیدگاه حافظ خاطر نشان کرد: واقعیت عرفان در زندگی انسان‌ها تاثیر بسیاری دارد و نیز باعث به وجود آمدن خلق حماسه‌ شده که تاکنون از آن غفلت شده است.

وی تصریح کرد: اگر گذشته ما مصادره شود در بسیاری از موارد شکست خورده و برای برون رفت از این معضل حافظ خوانی باید  متناسب با  شرایط روز گسترش و ترویج شود.

با اختصاص اعتبار، حافظیه به  سایت فرهنگی تبدیل می‌شود

استاندار فارس نیز در ادامه این آئین  اظهار داشت: با اختصاص اعتبار لازم برای طرح  ملی توسعه  آرامگاه حافظ، این مجموعه به بزرگترین سایت فرهنگی و ادبی کشور تبدیل می‌شود.

محمد هادی ایمانیه خاطر نشان کرد: شیراز سومین حرم اهل بیت(ع)  به مفاخر ادبی و فیلسوفانی همچون روزبهان، سیبویه، سعدی، حافظ و دیگر مشایخ بزرگ  افتخار می‌کند.

درس و مدرسه روح سیری ناپذیر حافظ را متعالی نمی کند

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس نیز در این آیین گفت: درس و مدرسه روح سیری ناپذیر حافظ را متعالی نمی کند چرا که به دنبال انسانی است که خودش را برای انسانیت فدا ‌ کند.

صابر سهرابی  تصریح کرد: حافظ زمان را با ا شعارش در می نوردد و انسان را به انسانی و اقعی ترغیب و تشویق می کند و باید همواره یاد این شاعر شیرین سخن پارسی  را در  تمامی سال زنده نگه‌داریم.

انتهای پیام/ ن
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید

دیدگاهتان را بنویسید