یک بازمانده از خشونت خانگی که در یک پرونده تاریخی در دادگاه عالی برنده شده بود در خانه اش جسد پیدا می شود


نارکیس اولان و پسر خردسالش در عکسی که اوایل این ماه در فیس بوک منتشر شد.

نارکیس اولان و پسر خردسالش در عکسی که اوایل این ماه در فیس بوک منتشر شد.

در ماه ژوئن، دادگاه عالی به اتفاق آرا رای داد جولان مقابل سعده گولان خودشیفته، یک بازمانده از خشونت خانگی که به همراه فرزندش از ایتالیا به ایالات متحده گریخته است، نمی توان پسر خردسالش را به پدر ادعایی اش، ایساکو جکی سادا، بازگرداند. چهار ماه بعد، شامگاه چهارشنبه جسد این مادر ۳۲ ساله در خانه اش پیدا شد.

معاون کمیساریای اطلاعات عمومی پلیس نیویورک به ایزابل نوشت: “مشکوکی وجود ندارد.” [sic] اما پزشکی قانونی هنوز در حال تعیین علت مرگ است و تحقیقات “در جریان است”.

ادامه مطلب

از آن زمان، هواداران جولان ناامیدی و خشم خود را ابراز کردند و سوء ظن به شرایط و مرگ او در شبکه های اجتماعی پخش شد، به خصوص که پسر خردسالش اکنون در خطر بازگشت اجباری نزد پدرش در ایتالیا قرار دارد. هفته‌ها قبل از مرگ او، علی‌رغم حکم دادگاه عالی به نفع جولان، دادگاه منطقه‌ای ایالات متحده برای منطقه شرقی نیویورک حکم قبلی خود را مبنی بر اینکه جولان باید فرزندش را به صعده ایتالیا بازگرداند، تأیید کرد. طرفداران او ادعا می کنند که جولان یک “مادر محافظ” بود که “فرزندش را رها نمی کرد”.

مورین گولان، خواهر جولان، از طریق زوم به ایزابل گفت که به دلیل احترام به خانواده جولان، پسر خردسالش و میراث او به عنوان وکیل، باید در این زمان از گمانه زنی درباره مرگ او خودداری کنند. ما می خواهیم مطمئن شویم که اطلاعات درست به اشتراک گذاشته می شود و همه ما به آن احترام می گذاریم زیرا جنگ هنوز تمام نشده است. مورین گفت: “هنوز کار زیادی برای انجام دادن وجود دارد و ما نمی خواهیم داستان کسی بر توانایی ما برای محافظت از پسرش تاثیر بگذارد.”

نیکول فیدلر، مدیر خدمات رایگان در Sanctuary for Families، که سال‌ها از نزدیک با جولان در مورد پرونده او کار کرده است، به ایزابل گفت که جولان را باید به خاطر اصرار و امتناع او از دست کشیدن از مبارزه برای محافظت از پسر خردسالش به یاد آورد. به معنای واقعی کلمه تا روزی که مرد. فیدلر گفت: «او با وکیلش تلفنی بود و در مورد درخواست تجدیدنظر مدار دوم استراتژی می‌کشید، بنابراین واقعاً تا آخر جنگید». این مهمترین چیزی است که باید به خاطر بسپارید.”

جولان در ۱ سپتامبر به آخرین حکم دادگاه منطقه در یک پست فیس بوک پاسخ داد. جولان نوشت: «زمانی که در دادگاه عالی برنده شدم، مجبور شدم دوباره با همان قاضی ظالم روبرو شوم که می‌خواهد پسرم را به زور به کشوری که در آن شکنجه، تجاوز و از هر لحاظ مورد آزار و اذیت قرار گرفتم، بازگرداند». “من هرگز به عدالت نرسیدم. تنها کاری که می توانم انجام دهم این است که سعی کنم بهتر باشم یا می توانم در این مبارزه بیهوده باشم. فقط از خودم می پرسم چرا؟”

او پیش از اظهار نظر دلخراش مبنی بر این که «زنان زیادی در این موارد می میرند» ادامه داد: «چرا سیستم اجازه می دهد که چنین فردی از طریق دادگاه از من و پسرم سوء استفاده کند و ما با این نوع سوءاستفاده ها روبرو هستیم». ما اینگونه تنظیم می‌شویم که “مردم مرا یک بازمانده می‌خوانند. وقتی من هنوز برای حقوق انسانی‌ام که سال‌ها از من گرفته شده است می‌جنگم و جنایتکار واقعی بهترین زندگی‌اش را می‌گذراند، وقتی می‌دانم که او هنوز آن قدرت را بر من دارد. ، چه چیزی را زندگی کرده ام؟”

“چرا باید توسط سیستمی که برای محافظت از ما طراحی شده است تهدید و ساکت شوم؟” چرا؟ جولان نوشت: من فقط سعی می کنم به پسرم زندگی ای را بدهم که لیاقتش را دارد. او در پایان گفت: «احتمالاً هرگز این پاسخ‌ها را نخواهم گرفت، اما یک چیز را به یقین می‌دانم این است که دست از مبارزه بر نمی‌دارم و از این به بعد ساکت نخواهم شد.» من می خواهم دنیا حقیقت را بداند.

غول این هفته، درست بیش از یک ماه پس از به اشتراک گذاشتن پست احساسی خود در فیس بوک، مرده پیدا شد. در یک کلیپ صوتی از گفتگوی بین سعدا و جولان که روز پنجشنبه برای عموم منتشر شد، می‌توان شنید که سعدا به جولان می‌گوید که با قضات و دادگاه‌های ایتالیا رابطه خوبی دارد و در جریان نبرد حقوقی آنها قرار دارد.

در اسناد حقوقی جولان، سعده به هل دادن، سیلی زدن و نگه داشتن او اغلب در مقابل چشمان پسرشان و حتی تهدید به جان او متهم شده است. در سال ۲۰۱۸، زمانی که جولان پسرشان را برای عروسی برادرش به ایالات متحده برد، به جای بازگشت به ایتالیا، به یک پناهگاه محلی خشونت خانگی مراجعه کرد. جولان از سال ۲۰۱۴ به دنبال طلاق مذهبی-یهودی از همسرش سعده بوده است، اما او نپذیرفت مگر اینکه همسرش با فرزندشان به ایتالیا برگردد. نمایندگان حقوقی صعده به درخواست های تلفنی و ایمیلی برای اظهار نظر در مورد قتل جولان پاسخی ندادند.

جولان هرگز تسلیم خواسته های صعده نشده است.

شگفت‌انگیزترین چیز این است که مهم نیست چقدر خسته است، مهم نیست چند بار در روز یا شب، او مرا صدا می‌زند تا در مورد آن گریه کنم یا فقط می‌گوید: “خیلی سخت است، خیلی سخت است” مورین گفت: “مهم نیست. گاهی اوقات او سعی می کرد از پسرش در برابر یک شیطان بزرگ محافظت کند. او هرگز نباید تسلیم شود، نه تنها به خانواده و فرزندش و نه فرزندش، بلکه به تمام زنانی که می آمدند. هیچ کاری برای پسرش و زنان و کودکانی که برایش می جنگید انجام نمی داد.

فیدلر به ایزابل گفت که جولان از همان ابتدا اصرار داشت که می‌خواهد قانون را برای کودکان و مادرانی مانند او، معروف به “مادران لاهه” تغییر دهد که به همراه فرزندان خود از کشورهای خود برای آزار و مجازات قانونی فرار می‌کنند تا از سوء استفاده‌کنندگان فرار کنند. که از مقررات کودک ربایی کنوانسیون لاهه استفاده می کنند. فیدلر می‌گوید: «او همیشه می‌گفت ما به دادگاه عالی می‌رویم، و وکلای پرونده او همیشه کمی مشکوک بودند، زیرا می‌دانیم که چه شانسی وجود دارد.» دیوان عالی کشور حدود ۱ درصد را می پذیرد. اما او می‌دانست که این نبردی ارزش جنگیدن دارد، حتی اگر همه چیز – از نظر مالی، کل سیستم دادگاه – علیه او جمع شده باشد.

فیدلر گفت: «او از طریق چنین سوء استفاده و کنترل شدیدی از سر گذرانده است، و از طریق سیستم دادگاه، که محل بسیار سخت و دشواری برای بازماندگان خشونت خانگی است، بوده است. میراث او یک پرونده دادگاه عالی است.

حکم دادگاه عالی به نفع جولان یک پیروزی قاطع برای قربانیان خشونت خانگی مانند جولان و فرزندانشان بود که به دنبال پناهندگی در ایالات متحده هستند. سابقه قبلی که توسط دادگاه استیناف ایالات متحده برای حوزه دوم ایجاد شد، این بود که در صورت وجود «اقدامات اصلاحی» که می‌تواند خطر را کاهش دهد، بدون توجه به خطر سوء استفاده، کودکان را ملزم می‌کرد که به کشور محل سکونت معمول خود بازگردانده شوند. سوء استفاده شده بود . به گفته دادگاه محلی، قبل از اینکه پرونده جولان به دادگاه عالی برسد، دادگاه منطقه ای ایالات متحده و حوزه دوم حکم دادند که پسر او باید به پدرش در ایتالیا بازگردانده شود، زیرا طبق نظر دادگاه محلی می توان اقدامات تئوری را برای کاهش خطر آسیب به کودک انجام داد. این دادگاه حکم داد که سعده می تواند تحت درمان پزشکی قرار گیرد، اتهامات جنایی علیه جولان را کنار بگذارد و ۲۰۰۰۰ دلار برای بازگشت پسرشان بپردازد. مورین گفت: «کاری که در پنج سال آخر زندگی‌اش با او انجام دادند وحشتناک بود زیرا حتی پس از اعتراف به تجاوز، او را در چنین سختی‌ها و خستگی عاطفی و روانی قرار دادند.

در حکم دادگاه عالی که آن تصمیمات قبلی را لغو کرد، قاضی سونیا سوتومایور نوشت که “اگر دادگاه تشخیص دهد که بازگشت خطر جدی آسیب جسمی یا روحی به کودک است، دادگاه ملزم به صدور دستور بازگشت کودک نیست.” و اینکه دادگاه ها ملزم به بررسی همه راه های ممکن برای رد درخواست کنوانسیون لاهه برای بازگرداندن کودک نیستند.

رابرت ابوت، یکی از ساکنان کنتیکت که شخصاً جولان را می‌شناخت، پنجشنبه در فیس‌بوک نوشت که این دو در جریان محاکمه او “دوستان خوبی شدند”. او اعتراف کرد که “در حال حاضر… هیچ نشانه ای از بازی شیطانی” در قتل جولان وجود نداشت، اما گفت که “با بازرسان قتل صحبت کرده و از آنها خواسته تحقیقات بیشتری را انجام دهند.”

ابوت می نویسد: «او در تمام ساعات شبانه روز با من ارتباط برقرار می کرد و من به او گوش می دادم که می جنگید و برای حفظ بردلی می جنگید. “[Golan] می‌خواستم در فیلم مادران هاگا نقشی داشته باشم، اما می‌ترسیدم که اگر صحبت کنم چه اتفاقی می‌افتد. او با برقراری ارتباط با مادران دیگر به من در بسیاری از راه های دیگر کمک کرده است.

در واقع، صفحه فیس بوک جولان پست پس از پستی در مورد تلاش مادران و بازماندگان برای محافظت از فرزندانشان و نحوه کمک دوستان و فالوورهای او به آنها منتشر کرده است. مورین می گوید این جولان بود. “او یک جنگجو بود. او راه را برای همه افراد در این شرایط هموار کرد، تا آنها و فرزندانشان امن تر باشند. مورین از اینکه خواهرش “برای یک لحظه این آزادی را از تصمیم دادگاه عالی زندگی کرد” آزار می دهد. حالا او هرگز این کار را نخواهد کرد. که.”

مورین می‌گوید: «او نمی‌توانست به این احساس که آزاد است، تصادف نمی‌کند، بچسبد، و احساس نمی‌کرد که هر حرکتش تحت نظر است. او نتوانست پسرش را به دیزنی ببرد. او نمی توانست کارهایی را که می خواست با نوزادش انجام دهد.

بیشتر از ایزابل

در خبرنامه ایزابل مشترک شوید. برای آخرین اخبار به فیسبوک مراجعه کنید. توییتر و اینستاگرام

برای مطالعه کامل مقاله اینجا کلیک کنید.