گیتاریست نمادین پروتوپانک “سرزنده بودن” MC5 را به Bimbo می آورد. – دی ال آیتی dl-it


سن فرانسیسکو (CBS SF) – وین کرامر، گیتاریست اصلی MC5، گروه انقلابی پروتوپانک “احیای” خود را در روز جمعه، ۱۳ مه، با حمایت اسطوره های راک محلی دهه ۶۰، Flamin ‘Groovies، به Bimbo در سانفرانسیسکو می آورد.

وین کرامر
وین کرامر، گیتاریست MC5

به همراه Velvet Underground، ماجراجوی غم انگیز صدای نیویورک و دیگر برادران دیترویتی آنها، Stooges، گروه پروتوپانک پیشگامانه MC5 به شکل گیری صدای راک مدرن کمک کرد و چندین نسل از گروه ها را تحت تاثیر قرار داد و الهام بخش کرد. ریشه‌های MC5 به زمانی برمی‌گردد که دوستان نوجوان کرامر و فرد «سونیک» اسمیت در سال ۱۹۶۴ شروع به بازی R&B، موج‌سواری و گاراژ راک کردند.

این زوج در میان هم گروه های خود چرخیدند و در نهایت تا سال ۱۹۶۵ به خواننده سرشناس راب تاینر (که نام گروه را مطرح کرد) و همچنین بخش ریتم مایکل دیویس، نوازنده بیس و دنیس «ماشین گان» تامپسون درامر پیوستند. گروه ترکیب انرژی خود را از هارد راک بازگشت به پایه، روح خام به سبک جیمز براون، و آزمایش های اکتشافی و فری جاز، با تاکید بر تعامل کرامر و اسمیت در گیتار استراتوسفر با صف کنسرت های جاری در منطقه دیترویت و به تدریج جمع آوری کردند. دنبال کننده قابل توجهی است که در آن پنج نفر می توانند به صورت محلی بفروشند گروه همچنین یک فلسفه سیاسی چپ را توسعه داد، تحت تأثیر مدیر و رادیکال هیپی، جان سینکلر، که حزب مبارز پلنگ سفید را تشکیل داد، که قرار بود با پلنگ های سیاه در دستور کار انقلابی آنها کار کند.


MC5 – من فقط می توانم همه چیز را به تو بدهم (۱۹۶۶) نویسنده
میکالیس ماتیو در یوتیوب

گروه چندین تک آهنگ را با شرکت‌های کوچک مستقل ضبط منتشر کرد که موضوع ون موریسون “I Can Only Give You Everything” را پوشش می‌دادند و اولین نسخه‌های اصلی خود را ضبط کردند. اما این تور ساحل شرقی بود که توجه عموم و صنعت موسیقی را جلب کرد که ۵ نیروی قابل توجهی بود. گروه به طور معمول از نوازندگان اصلی مانند Big Brother and the Holding Company و حتی سه‌گانه راک بلوز بریتانیایی خوش‌تجربه Cream منفجر می‌شد، و باعث می‌شد که جمعیت سرد پس از پایان عرق کردن.

چندین شرکت ضبط ابراز علاقه کردند، و الکترا رکوردز تازه کار در سپتامبر ۱۹۶۸ با MC5 و Stooges قرارداد امضا کرد، زیرا کرامر به دنی فیلدز توصیه کرد که از گروه موسیقی “برادر بچه” خود دیدن کنند. الکترا عاقلانه به دنبال سرمایه‌گذاری بر شدت هیجان‌انگیز برنامه زنده ام‌سی بود و چند کنسرت شهر خود را در Grande Ballroom دیترویت برای اولین آلبوم انفجاری خود ضبط کرد. جام ها را بیرون بیاورید. در حالی که این تلاش تنها یکی از اولین رکوردهای بزرگ و یک مستند کنسرت زنده کلاسیک نیست، بلکه نشان دهنده نگرش و سیاست ضد تحکیم است که به زودی گروه را به درگیری با شرکت ضبط سوق داد.


# MC5 Remastered Tatar Field – Ramblin Rose / Kick Out The Jams / Looking At You – جولای ۱۹۷۰ نویسنده
وین کرامر در یوتیوب

علاوه بر جنجالی که گیت‌فولد در مقدمه‌ای که به‌طور آشکار ضبط شده بود، جنجال برانگیخت، گیت‌فولد حاوی یادداشت‌های تحریک‌آمیز خطی بود که توسط سینکلر نوشته شده بود که با همان تشویق بی‌شرمانه به پایان رسید. الکترا به سرعت نسخه سانسور شده آلبوم را منتشر کرد که باعث ناراحتی گروه شد. هنگامی که ۵ نفر به ممنوعیت ثبت رکورد از فروشگاه های زنجیره ای Midwest پاسخ دادند، آنها تبلیغی را در روزنامه های زیرزمینی گذاشتند که حاوی عبارات بیشتری با هدف قرار دادن زنجیره و لوگوی شرکت ضبط بود. تهدید بعدی هادسون به حذف تمام سوابق الکترا از قفسه فروشگاه ها منجر به حذف MC5 از قرارداد آنها شد.

گروه به سرعت با آتلانتیک رکوردز قرارداد امضا کرد، اما همچنان در تلاش‌های بعدی با مشکلات ضبط مواجه بود. مربی و ویراستار موسیقی آینده بروس اسپرینگستین، جان لاندو، آلبوم سال دوم و اولین کار استودیویی خود را در دهه ۱۹۷۰ تولید کرد. بازگشت به ایالات متحده. در حالی که اعضای گروه بعداً گفتند که می‌دانند لاندو می‌خواهد صدای آنها را شکل دهد تا با مفهوم آن‌ها مطابقت داشته باشد، آهنگ‌های آتشینی مانند «Looking at You» و «آمریکن روس» با اتهامات سیاسی هنوز هم آهنگ‌های کلاسیک با یک آهنگ خشن و تأثیرگذار دیگر هستند. آلبوم


MC5 – خواهر آن نویسنده
مگنا موراویا در یوتیوب

گروه با تهیه کننده جفری هاسلم شانس بیشتری داشت High Times، که می تواند گسترده ترین و آزمایشی ترین ضبط پنج نفره با آهنگ هایی مانند تمرینات حماسی گیتار سونیک اسمیت “Sister Anne” و “Skunk (Sonically Speaking)” و تلاوت آتشین Tyner “Future / Now” باشد. اما تور بی امان و افزایش اعتیاد به مواد مخدر از قبل گروه را تحت فشار قرار داده بود. اگرچه در حال حاضر به عنوان کلاسیک ارزش دارد، هر دو بازگشت به ایالات متحده و High Times از دست دادن پول، که منجر به ترک گروه آتلانتیک شد. در سال ۱۹۷۲، دیویس به دلیل مبارزه با اعتیاد به هروئین، مجبور به ترک گروه شد. تامپسون و تاینر هم می رفتند. پس از گردهمایی مجدد برای آخرین نمایش ویرانگر شب سال نو که تنها چند ده طرفدار را به همان Grande Ballroom که چند سال قبل آن را پر کرده بودند جذب کرد، MC5 از هم پاشید.


Sonic’s Randezvous Band – زبان عامیانه شهری نویسنده
رول راک استیو در یوتیوب

نوازندگان پس از انفجار در چندین پروژه نوازندگی کردند و اسمیت برای مدت کوتاهی گروه همه ستاره خود یعنی Sonic Rendezvous را رهبری کرد (اگرچه در طول عمر خود فقط یک تک آهنگ منتشر کردند) قبل از اینکه از موسیقی بازنشسته شوند تا با همسر و دوست پسر ترانه سرا تشکیل خانواده دهند. . نماد موسیقی پتی اسمیت. هم کرامر و هم دیویس در دهه ۷۰ مدتی را به دلیل جرایم مواد مخدر در زندان گذراندند و این گیتاریست در نهایت ظهور کرد و به نیویورک نقل مکان کرد، جایی که با جانی تاندر در گروه جنگ گنگ علاوه بر اجرای پروژه‌های دیگر و تولید گروه‌های پانک هم نوازندگی کرد.

متأسفانه، MC5 تنها پس از مرگ ناگهانی تاینر بر اثر حمله قلبی در سال ۱۹۹۱، دوباره گرد هم آمد و اعضای بازمانده در یک مزیت در دیترویت شرکت کردند که برای خانواده او پول جمع آوری کرد. خود اسمیت در سال ۱۹۹۴ پس از چندین سال وخامت وضعیت سلامتی خود بر اثر نارسایی قلبی درگذشت. در همین حال، کرامر کار خود را از سر گرفت و چندین آلبوم انفرادی را ضبط کرد و با گروه‌های پانک معاصری که تحت تأثیر قرار داده بود، از جمله Clawhammer و Streetwalkin ‘Cheetahs، تور کرد.

اولین تلاش واقعی برای احیای افسانه ۵ پس از یک مستند قدرتمند در سال ۲۰۰۲ اتفاق افتاد. MC5: شهادت واقعی این متأسفانه منجر به عدم اطمینان قانونی در مورد مسائل مربوط به مجوز موسیقی می شود. کرامر با دیویس و تامپسون در تعدادی اجراهای مشهور به نام DKT / MC5 با چندین گیتاریست و خواننده مهمان، از جمله Lemmy Kilmister از Motörhead از Ian Astbury Cult، Mark Arm of Mudhoney، Nicke Royale از Hellacopters و Evan Head Dando از Lemon Hellacopters همکاری کرد. گروه در سال‌های بعد هر از چندگاهی در جشنواره‌ها تور و نوازندگی داشت، اما پس از مرگ دیویس در سال ۲۰۱۲ نیز منحل شد.


MC5 – عملکرد کامل (زنده در KEXP) نویسنده
KEXP در یوتیوب

کرامر اخیراً روی آهنگسازی فیلم و تلویزیون و همچنین نوشتن خاطرات خود تمرکز کرده است. کتاب تمام شده با عنوان چیزهای سخت: Dope، Crime، MC5 و My Life of Impossibilitiesمنتشر شده در سال ۲۰۱۸ توسط Da Capo Press. چهار سال پیش، کرامر پنجاهمین سالگرد تاسیس خود را جشن گرفت جام ها را بیرون بیاورید در توری که در آن با نوازندگان تمام ستاره ای که آهنگ هایی از اولین آلبوم او را به طور کلی می نوازند، می نواخت. پس از چندین اجرا تحسین برانگیز در اروپا، نسخه گروه که شامل کیم تایل گیتاریست ساندگاردن، برندان کنتی درامر فوگازی، مارکوس دورانت خواننده زن چریکی و بیلی گولد فایث نوتر بیس قهرمان سانفرانسیسکو بود، مجموعه هایی را در سراسر جهان پخش کرد. در ایالات متحده، از جمله یک شب روشن در سالن رقص Regency.

چند ماه پیش، این گیتاریست برنامه خود را برای تور و انتشار اولین آلبوم استودیویی جدید خود، MC5، در بیش از پنج دهه اعلام کرد. شرکت آینده که قرار است در ماه اکتبر منتشر شود – با عنوان بالابر سنگین – تهیه‌کنندگی باب ازرین (آلیس کوپر، لو رید، پینک فلوید) و شخصیت‌های برجسته‌ای مانند درامر اصلی MC5 تامپسون و گیتاریست Rage Against the Machine، تام مورلو، ویلیام دووال از Alice in Chain، خواننده / ترانه‌سرا با استعداد در خلیج، برد بروکس – که در نهایت بیشتر مطالب جدید را نوشت – و یکی دیگر از Detroitist Don Was (Was Not Was) در باس. گروهی در حال برگزاری که مواد جدید را در کنار کلاسیک‌های MC5 به نمایش می‌گذارد، با حضور بروکس و همچنین وینستون واتسون درامر (باب دیلن، جاینت ساند)، نوازنده بیس ویکی رندل (ماویس استیپلز) و قهرمان گیتار استوی سالاس (دیوید بووی، راد استوارت، میک). جگر).

گروه به این نمایش در کلوب بیمبو ۳۶۵ در ساحل شمالی می‌پیوندد. یکی از افسانه ای ترین گروه های گاراژ-راک که در دهه ۶۰ از سانفرانسیسکو برخاسته است. گروه Flamin ‘Groovies مجموعه‌ای از آلبوم‌ها را منتشر کردند که تأثیر کمی بر نمودارها داشتند، اما تأثیر زیادی بر بسیاری از آهنگ‌های پاپ پانک و پاور که در دهه‌های بعد دنبال شدند، داشتند.

گروه توسط روی لونی خواننده Wild Man و سیریل جردن گیتاریست، گروه ترکیبی از راک اند رول دهه ۵۰ (اغلب آهنگ‌های کاور از لیتل ریچارد و ادی کوکران)، آهنگ‌های اصلی راک گاراژ وحشی و جایگزین آهنگ‌های پاپ پر زرق و برقی را پذیرفتند. دوران تهاجم بریتانیا. گروه های موسیقی گرچه ممکن است دوره ای خارج از صداهای روانگردان را تحت کنترل داشته باشند، Groovies به اندازه Grateful Dead معاصر و Jefferson Airplane بر راک تأثیر می گذارد.

این گروه اولین بار در سال ۱۹۶۵ با هم ملاقات کردند، اما تا زمانی که آهنگ خود را منتشر کردند، این اتفاق نیفتاد کفش ورزشی EP در سال ۱۹۶۸ که آنها یک قرارداد ضبط با Epic امضا کردند. اولین نتیجه سوپراسناز آنقدر تأثیر تجاری کمی داشت که شرکت ضبط گروه را در عرض یک سال پس از انتشارش کنار گذاشت، اما آلبوم به یک کلاسیک کالت تبدیل شد. گروویز با تجسم جشن جشنی مشابه از راک بدوی و RB که هم در نیویورک دالز و هم در رامونز تکرار می‌شد، نسخه‌های اصلی وحشی مانند “Love Have Mercy” را ارائه کرد که در کنار اجرای آهنگ‌های کلاسیک “The Girl Can” ظاهر شد. «کمکش کن» و «چیز دیگر / مامان بسته تپانچه».

گروه با بستن قرارداد با Kama Sutra Records و تولید آهنگی به همان اندازه تماشایی بهبود یافت. فلامینگو و سر نوجوان (شامل یک ترانه تیتراژ هیولایی پروتوپانک است)، اما تنش های فزاینده بین لونی و جردن منجر به ترک خواننده می شود. جردن با در دست گرفتن کنترل کامل گروه، گیتاریست/خواننده کریس ویلسون را همراه خود آورد و به پاور پاپ روی آورد، که بسیاری آن را بهترین تلاش پس از لونی می دانند. تکان دادن برخی از اقدام در سال ۱۹۷۶ در Sire Records منتشر شد و صدایی را آشکار کرد که برخی از طعم راک دهه ۵۰ نواختن گیتار Rickenbacker و پاپ بریتانیایی Invasion را کنار گذاشت. نسخه فعلی گروه تحت رهبری جردن به تور خود ادامه می دهد و موسیقی جدیدی منتشر می کند.

MC5 با Flamin ‘Groovies
جمعه، ۱۳ مه، ساعت ۲۰: ۳۹.۵۰ تا ۴۵ دلار
Bimbo’s 365 Club