گفت و گو با روانپزشک ارشد سازمان پزشکی قانونی


گفت و گو با روانپزشک ارشد سازمان پزشکی قانونی

دیدارنیوز: یک روانپزشک درباره گزارش پزشکی قانونی درباره مرگ هولناک مهسا امینی در گشت ارشاد تهران سوالاتی را مطرح کرد و خطاب به روانشناس ارشد سازمان پزشکی قانونی نوشت: جناب آقای مسجدی ارانی! این سوال را می توان از شما پرسید که اگر متوفی در آن زمان استرس روحی نداشت و به طور طبیعی به سطوح بالای کورتیزول نیاز نداشت، آیا باز هم چنین ضربه ای را تجربه می کرد؟

مهدی مالک محمد روانپزشکی است که در روزنامه شرق نوشته است: سرانجام پس از گذشت حدود سه هفته گزارش پزشکی قانونی در مورد فوت تاسف بار مهسا امینی منتشر شد و این سازمان در مدت کوتاهی بخش های مهمی از آن گزارش را منتشر کرد. در بخشی از این اطلاعیه آمده است: متوفی پس از عمل جراحی تومور مغزی ناشی از تومور کرانیوفارنکس در سن هشت سالگی دچار اختلال در محور هیپوتالاموس هیپوفیز و غدد تحت امر خود (شامل غده فوق کلیوی و تیروئید) شد. متوفی بر اثر این بیماری بیسیک تحت درمان با هیدروکورتیزون، لووتیروکسین و دسموپرسین قرار گرفت و در تاریخ ۲۲/۶/۱۳۰۱ در ساعت ۱۹:۵۶ ناگهان از هوش رفت و به زمین افتاد، به دلیل بیماری زمینه ای، متوفی نداشت. توانایی لازم برای جبران و انطباق با شرایط را داشت، بنابراین در موارد ذکر شده فوت، آریتمی و افت فشار خون و در نتیجه کاهش سطح هوشیاری، به دلیل بی اثر بودن عملیات احیای قلبی تنفسی در اولین دقایق حساس، دچار هیپوکسی شدید شد. و در نتیجه آسیب مغزی …

درباره این قسمت از گزارش که پزشکی قانونی علت این حادثه دلخراش را بیان می کند، سئوالاتی از منظر علوم روانشناسی، روانپزشکی و علوم اعصاب مطرح می شود که در این یادداشت رئیس سازمان پزشکی قانونی اتفاق خوبی است. روانشناس بالینی و استادیار روانشناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی بپرسیم: استاد مسجد من ارانی! در گزارش سازمان شما آمده است: مهسا امینی به دلیل جراحی تومور دچار اختلال در محور هیپوتالاموس هیپوفیز شد و به دلیل این اختلال سه دارو برای او تجویز شد. شما به خوبی می دانید که یکی از مهم ترین عملکردهای هاب فوق الذکر در مغز، ارائه پاسخ جنگ یا گریز در مواجهه با استرس روانی است. این پاسخ از طریق ترشح کورتیزول، هورمون استرس رخ می دهد. یادآوری این نکته برای خوانندگان این یادداشت ضروری به نظر می رسد که هورمون کورتیزول که در مواجهه با استرس های روانی در بدن افزایش می یابد، با تأثیر بر متابولیسم و ​​افزایش قند خون، نقش مهمی در کاهش التهاب در بدن دارد.

در گزارش پزشکی قانونی آمده است که خانم مهسا امینی با استرس روحی ناشی از اختلال در محور هیپوتالاموس-هیپوفیز قادر به ترشح هورمون هیپوفیز نبود که باعث شوک او شد. حال می توان این سوال را از شما پرسید که اگر متوفی در آن زمان دچار استرس روحی نبود و طبیعتاً نیازی به سطوح بالای هورمون کورتیزول نداشت، آیا باز هم چنین ضربه ای را تجربه می کرد؟

ضمناً در بخشی از گزارش سازمان شما سه داروی هیدروکورتیزون، لووتیروکسین و دسموپرسین ذکر شده است و شما بهتر از من می دانید که این داروها چه کارکردی دارند. این داروها برای تولید کورتیزول در افرادی که به دلیل اختلالات مختلف قادر به تولید طبیعی این هورمون نیستند، تجویز می شود. باز هم ترجمه این قسمت این است که متوفی همانطور که قبلا ذکر شد، مخصوصاً در هنگام مواجهه با استرس، برای ترشح هورمون کورتیزول و در نتیجه سازگاری با شرایط استرس زا به کمک پزشکی نیاز داشت.