گزارش سفر خطیب زاده به ۳ کشور آفریقایی


گزارش سفر خطیب زاده به 3 کشور آفریقایی

MeetNewsسخنگوی و رئیس مرکز دیپلماسی عمومی وزارت امور خارجه از سنگال، غنا و سیرالئون در غرب آفریقا بازدید کرد.

سعید خطیب زاده در سفر منطقه ای خود ابتدا به سنگال سفر کرد و با مقامات ارشد این کشور دیدار کرد.

در دیدار عبدالله دیوپ، سخنگوی وزارت امور خارجه و وزیر فرهنگ و ارتباطات سنگال، دو طرف با اشاره به اشتراکات مذهبی و فرهنگی دو کشور، بر توسعه و تعمیق روابط و همکاری های فرهنگی تاکید کردند.

خطیب زاده با اشاره به پنجاهمین سالگرد برقراری روابط رسمی بین دو کشور، برگزاری هفته فرهنگی را پیشنهاد داد که مورد استقبال مقام سنگالی قرار گرفت.

سپس تبادل هیئت های فرهنگی، هنری و رسانه ای دو کشور مورد بحث و بررسی قرار گرفت و راه های اجرایی این همکاری ها بررسی و مورد توافق قرار گرفت.

خطیب زاده وزیر امور دیپلماتیک در دیدار با انگوم پیام تبریک رئیس جمهور کشورمان را به مکی سال رئیس جمهور سنگال به مناسبت انتخاب وی به عنوان رئیس اتحادیه آفریقا ابلاغ کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در این دیدار، سنگال را مهم در جهان اسلام دانست و به نقش تاثیرگذار آن در اتحادیه آفریقا و غرب آفریقا اشاره کرد. در این دیدار طرف سنگالی آمادگی خود را برای میزبانی پنجمین نشست کمیته مشترک دو کشور اعلام کرد و طرفین با برگزاری این نشست در اواخر اردیبهشت ۱۴۰۱ موافقت کردند.

رئیس گروه دوستی پارلمانی سنگال نیز در دیدار با کاپت بر تقویت همکاری های پارلمانی و استفاده از ظرفیت های آن برای کمک به توسعه و تعمیق روابط و همکاری های دوجانبه تاکید کرد.

برگزاری نشست خبری با بیش از ۱۰ شبکه تلویزیونی و رادیویی سنگال از دیگر برنامه های سفر خطیب زاده به داکار بود که طی آن خطیب زاده به تشریح اهداف و برنامه های سفر خود به سنگال پرداخت و به سوالات خبرنگاران در خصوص سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران پاسخ داد. . در مواجهه با تحولات جهانی. سفت کن

پس از سفر رئیس مرکز دیپلماسی عمومی وزارت امور خارجه به غرب آفریقا، خطیب زاده از غنا و سیرالئون بازدید کرد.

خطیب زاده در دومین مرحله از سفر منطقه ای خود در آکرا پایتخت غنا با مقامات غنا دیدار کرد.

در دیدار رئیس مرکز دیپلماسی عمومی وزارت امور خارجه با ابراهیم الاول وزیر فرهنگ و گردشگری غنا، دو طرف بر توسعه و تعمیق روابط و همکاری های فرهنگی و افزایش روابط عمومی تاکید کردند.

خطیب زاده با تشریح ظرفیت های پزشکی کشورمان پیشنهاد تبادل همکاری در حوزه گردشگری سلامت را داد که مورد استقبال طرف غنایی قرار گرفت. همچنین با توجه به جام جهانی پیش رو و زیرساخت ها و امکانات مناسب در جزایر کیش و قشم و همجواری و شباهت آب و هوا با دوحه، پیشنهاد برپایی اردوی تیم ملی غنا در ایران و همچنین به همین منظور میزبان علاقمندان به فوتبال باشد. پیشنهاد مسابقه ای مطرح شد و قرار شد دو طرف در این مورد با هم تماس بگیرند. دو طرف همچنین با برگزاری هفته های فرهنگی موافقت کردند. در این دیدار همچنین تبادل هیئت های فرهنگی، هنری و رسانه ای دو کشور مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

همچنین در دیدار سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان با معاون وزیر امور خارجه غنا، آخرین تحولات روابط و همکاری های دو کشور مورد بحث و بررسی قرار گرفت و هفتمین نشست کمیته مشترک همکاری های دو کشور برگزار شد. برنامه ریزی شده. در تهران سفر خطیب زاده به آکرا در جمع اساتید دانشگاه اسلامی غنا و نشست خبری با تلویزیون پان آفرین غنا بود.

خطیب زاده سپس در آخرین مراحل سفر خود به غرب آفریقا با دیوید فرانسیس وزیر امور خارجه در فری تاون سیرالئون دیدار کرد. وزیر امور خارجه سیرالئون در این دیدار تبادل ماموریت‌های دیپلماتیک بین دو کشور را مهم و موثر توصیف کرد و ضمن تشکر از دعوت همتای ایرانی خود، ابراز امیدواری کرد که سفر آتی وی به تهران موجب توسعه و تعمیق همکاری‌های دو کشور شود. کشورها. . وی تاکید کرد که جمهوری اسلامی ایران یکی از شرکای مهم سیرالئون است.

معاون وزیر امور خارجه با اشاره به ۶۰ سال روابط دیپلماتیک دو کشور بر لزوم تداوم توسعه همکاری ها در زمینه های سیاسی، فرهنگی و آموزشی و تبادل تجربیات در این زمینه ها تاکید کرد. خطیب زاده بر لزوم تلاش برای افزایش مبادلات تجاری بین دو کشور تاکید کرد و پیشنهاد تشکیل کمیته مشترک همکاری های دوجانبه را داد که مورد استقبال مقام سیرالئون قرار گرفت.

همچنین در دیدار خطیب زاده با محمد رحمان ساوارا وزیر اطلاعات و ارتباطات سیرالئون، همکاری های فرهنگی و رسانه ای مورد بحث و بررسی قرار گرفت. این مقام سیرالئون با اشاره به نقش نهادهای ایرانی در برنامه های توسعه فرهنگی و آموزشی کشورش، خواستار تبادل تجربیات و ارائه محصولات رسانه ای و هنری ایرانی به کشورش شد.

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین بر آمادگی برای توسعه و تعمیق همکاری های فرهنگی و رسانه ای تاکید کرد و پیشنهاد برگزاری هفته های فرهنگی بین دو کشور در تهران و فری تاون را داد که مورد استقبال طرف مقابل قرار گرفت. بازدید از مرکز پزشکی هلال احمر، انستیتوت مطالعات بین المللی تهران-کابل و مصاحبه تلویزیونی از دیگر برنامه های خطیب زاده در سفر به سیرالئون بود.