گام های محکمی برای خودکفایی در صنعت کاغذ برداشته شده است – خبرگزاری مهر ایرانیان، جهان نیوز


به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از مرکز رسانه و روابط عمومی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، هشتمین جشنواره و نمایشگاه «کتاب ایران» ظهر نخستین روز شهریورماه با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد. ارشاد اسلامی. هدایت اسلامی محمد مهدی. اسماعیلی و یوسف نوری وزیر آموزش و پرورش اتاق فکر کودکان و نوجوانان را در اتاق حجاب مرکز آموزش افتتاح کردند.

محمدمهدی اسماعیلی در این مراسم با اشاره به برگزاری هشتمین دوره نمایشگاه «کتاب ایران» گفت: برگزاری چندین دوره از نمایشگاه «کتاب ایران» به خوبی نشان دهنده نتایج ارزشمندی بود که در صورت برگزاری به دست می آورد. راه اندازی مجموعه ای از محصولات فرهنگی به پایان رسید و تبدیل به خلق چهره های بومی در حوزه صنایع فرهنگی شد زیرا همچنان مورد توجه مخاطبان غیر بومی است.

وی وزارت فرهنگ، آموزش و حریم خصوصی را سه رکن اصلی برای تغییر وضعیت فعلی صنایع خلاق و فرهنگی به سمت وضعیت مطلوب عنوان کرد و افزود: همکاری و مشارکت گسترده این سه وزارتخانه یکی است. یکی از ثمرات دولت انقلابی است که باید از بالاترین سطوح این همکاری به بهترین شکل ممکن برای بهبود وضعیت موجود «صنایع خلاق و فرهنگی» باشد.

وزیر فرهنگ اجرای مجموعه «ایده برای یک چشم انداز» در صنایع خلاق و فرهنگی را یکی از مهم ترین برنامه های وزارت فرهنگ در دوره جدید دانست و گفت: همه نهادهای وزارت فرهنگ، از جمله بنیاد سینمایی و بنیاد بازی های رایانه ای، تکمیل «ایده برای فرار» به عهده آنهاست و مسئولیت برنامه ریزی و فعالیت در صنایع خلاق و فرهنگی را بر عهده دارند.

وی همچنین به موضوع خودکفایی کاغذ در کشور اشاره کرد و گفت: از ابتدای فعالیت دولت اعلام کردیم که به سمت خودکفایی کاغذی پیش می رویم و همچنان بر این محور اصلی تاکید داریم.

وی بیان کرد: امسال یک سری سطل با حمایت دولت فعال شده است و باید تولید ملی با اقدامات فرهنگی و هنری پیوند بخورد تا اثرگذار باشد و دولت مردمی نیز در سطح وسیع از آن حمایت خواهد کرد. تولید ملی

وی با اشاره به حمایت دولت مردمی از صنعت خودکفایی کاغذ بیان کرد: در این راستا وزارت آموزش و پرورش گام اول را برداشته و از سال آینده تولید ملی خود را ارائه می کند و تلاش می کند تا تمامی نیازهای ما را برطرف کند. در زمینه کتب درسی، روزنامه و مجلات باید مقاله داخلی ارسال شود.

اسماعیلی در بخشی دیگر از سخنان خود به ورود به فرهنگ انحطاط و ذلت در دویست سال گذشته اشاره کرد و خاطرنشان کرد: در دوره قاجار با ورود و گسترش فرهنگ انحطاط مواجه هستیم که به نظر می رسد. یک جنبش فرهنگی باشد نظریه پردازانی که نیاز به تبعیت ایرانی، پیشرفت را تبیین کردند، امر خارجی را تبیین کردند و آن را در سنت صرف خلاصه کردند.

وی افزود: امروز باید متون دوره قاجار و پهلوی را به عنوان درس در مدارس و دانشگاه ها مطالعه کنیم تا مشخص شود اندیشمندان آن دوره چگونه از پیشرفت غرب و نیاز ما به این فرهنگ صحبت کرده اند. پیشرفت غرب در متون ذکر شده است و می گویند ما چاره ای نداریم جز اینکه راه آنها را برویم، متأسفانه هنوز هم این تفکر و صاحبان نفوذ دارند. کشمکش تاریخی ایران از ۲۰۰ سال پیش و تضاد بین این که ما می توانیم و فرهنگ ما ظرفیت نوآوری و پیشرفت را دارد، با اصرار این گروه بر عدم توانایی و ابتکار ادامه دارد.

وزیر فرهنگ تاکید کرد که امام خمینی (ره) زنجیرهای عقب ماندگی را از دست و پای ملت ایران برداشت. او با استفاده از قدرت عمل «ما می توانیم» را به شعار راهبردی جمهوری اسلامی تبدیل کرد. امروزه این رویکرد کتاب «افتخار ایران و ایرانیان» را در سال های پس از انقلاب شکل داده است.

وی در پایان با تاکید بر اینکه ترویج فرهنگ انقلاب برگرفته از الهامات جمهوری اسلامی است، افزود: هدف اولیه ما صادرات محصولات خلاق فرهنگی به کشورهای منطقه با کمک کشورهای منطقه است. خداوند متعال با همت شخص رئیس جمهور و سایر اعضای دولت مردم می توان آرمان های انقلاب اسلامی را تحقق بخشید و این راه تا رسیدن به جامعه مهدوی ادامه خواهد داشت.

نمایندگان جوان مجلس ایران نوشتند که در مدارس رجایی و بهنار تحصیل کرده اند.

همانطور که یوسف نوری وزیر آموزش و پرورش در سخنانی گفت: هفته دولت به نام دو شهید رجایی و بهنیر که پایه گذاران امور تربیتی در آموزش و پرورش و در واقع جوانان انجمن نویسندگی ایراننوشتی بودند نامگذاری شده است. رجایی و بهنیر در یک مدرسه هستند.

وی ادامه داد: در سال گذشته جوانان نسل دوم از وزارت آموزش و پرورش و کشور توانستند ضروری ترین نقش را برای تربیت کشور از تولید ملی ایفا کنند.

وزیر آموزش و پرورش همچنین به موضوع تهاجم فرهنگی اشاره کرد و گفت: تهاجم فرهنگی که رهبر معظم انقلاب در اوایل دهه هفتاد با عنوان آینه فرهنگی غرب مطرح کردند با محصولات فرهنگی وارد فضای ذهنی فرزندان ما شده است. سال‌ها می‌گذرد، اما تلاش‌های موفقی مانند ایران برای نوشتن می‌تواند تغییرات اساسی در این روند ایجاد کند.

صنایع خلاق و فرهنگی باید راه بیفتند

احمد عبودان دستیار رئیس جمهور در امور دولتی دیگر سخنران این مراسم بود که به اسکان جوانان در سنگر اصلی و استراتژیک نوشت افزار اشاره کرد و گفت: لوازم التحریر اسلامی ایرانی یکی از ابداعات و لوازم التحریر است. . صنایع فرهنگی که باید در کانون توجه باشند نه در معرض دید عموم.

و عبودیان ادامه داد: اگر به دنبال صدور فرهنگ انقلاب و ایران هستیم، یکی از مهمترین راهکارها توجه به صنایع خلاق و فرهنگی و واگذاری آن به مردم است.

وی با اشاره به اینکه سهم کشورمان در صنایع خلاق و فرهنگی در حال حاضر حدود ۱۷۰ درصد است، گفت: رقابت لوازم التحریر داخلی با نمونه های خارجی در بازار ایران نشان داد که می توان انتظار افزایش سهم ایران را داشت. در بازار جهانی

وی با یادآوری تشکیل شورای ایران گفت: ۱۰ سال پیش که این جوانان با حداقل امکانات در زمینه لوازم التحریر مشغول به کار شدند، تصور نمی کردند که بتوانند با فعالیت خود بازار ایران را تحت تاثیر قرار دهند.

عبودیان در پایان گفت: تجربه ایران نشان داده است که بسیاری از نقاط قوت فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی از دست رفته کشور قابل بازیابی است.

شایان ذکر است، هشتمین نمایشگاه «کتاب ایران» که همزمان با سالروز شهادت سید علی اندرزگو به دست نوه این شهید خردسال گشایش یافته است، در تالار حجاب کانون پرورش فکری کودکان برگزار می شود. مرکز توسعه. توسعه. و کوچولوها تا ۱۸ سپتامبر.