گامی در جهت توسعه و عدالت قضایی


گامی در جهت توسعه و عدالت قضایی

MeetNewsسیدمالک لطفیان*: معاون اول قوه قضائیه در روزهای اخیر اعلام کرد که مصمم به تغییر مدل «مبتنی بر آمار» بر اساس سنجش کمی هستیم. البته این دیدگاه از برخی جهات رویکرد خوبی است، اما الزامات و الزاماتی دارد که با بی توجهی به آنها، دستیابی به این هدف را ناممکن یا دشوار می سازد.

اگر در نظر بگیریم که وظیفه اصلی قوه قضائیه تحقق عدالت قضایی بر مبنای دادرسی عادلانه است، با این حجم عظیم پرونده ها و مجموعه عوامل سنگین اداری و اداری که قوه قضائیه را تحت الشعاع قرار داده است، آیا نتیجه مطلوب حاصل خواهد شد. ?

مرحوم استاد کاتوزیان، پدر فقه ایران که در رژیم گذشته قاضی بود، نقل می‌کرد که از آمار قوه قضائیه در دوران پهلوی دوم، من در آن زمان گشایش‌کننده‌ی دادگستری را خواندم و از قضاوت استعفا دادم!

به نظر می رسد اگر قضات فعلی در ایران به دلیل رفتار متوفی، زیر بار وظایف مالایتگ نمی رفتند و بار رسیدگی به ۲۰۰ تا ۳۰۰ پرونده در ماه را اعم از نادرست یا نادرست بر عهده نداشتند. . گاه از صدای رؤسای جمهور ننگین و سابق کم می شود. و در گذشته به فکر این مشکل بودند تا قضات تحصیلکرده با خفه کردن مطالبات خود مبنی بر استعفا یا وکیل شدن، دانش و تعهد خود را نسبت به مفهوم و اجرای عدالت از قوه قضائیه سلب کنند. البته مسئولان سابق قوه قضائیه به جای خروج از بحران کمبود قاضی همواره به تعدد ورود به پرونده اشاره می کردند که باید با پرونده مبارزه کرد نه با معلولیت و تعدد. از دعاوی حقوقی فکر کن جرم، فرهنگ داده است. پیشگیری کار خوبی است اما سوال اساسی این است که چرا در مدت طولانی که معاونت پیشگیری و شورای عالی پیشگیری از وقوع جرم کار کرده اند کار قابل توجه و ماندگاری انجام نشده است؟ به نظر می رسد با توجه به مطالبات افکار عمومی و تحولات سریع اداری و اجتماعی، قوه قضائیه نیازمند تحول اساسی در الگوهای سازمانی و سیاست های کلان است و تغییر کیفی در آن نیازمند عزم ملی است.

و فراموش نکنیم که تغییر و اصلاح در هر ساختار و نظامی امری اجتناب ناپذیر است، لذا اصلاح قوانین توسط مجلس نمایندگان، اختصاص بودجه متناسب با وظایف شگفت انگیز قوه قضاییه و تربیت کادر قضایی با اولویت و صلاحیت علمی. در بین نخبگان حقوقی دانشگاه های تهران، علامه و بهشتی رقابتی شدن پذیرش قاضی با حذف انحصار انتصاب قاضی از سوی دانشگاه علوم قضایی بخش مهمی از راهبرد حل مسئله است. امیدوارم با رفع بدحجابی و احضار وکلا و قضات و سایر حقوقدانان از نظرات جامعه حقوقی کشور و اساتید ممتاز این حوزه به درستی استفاده شود و همچنین با رفع سیاست زدگی در برخی موارد بتوانیم در نهادها نفوذ و دخالت کنیم. که هیچ ربطی به آن نداشته و از قضاوت غیرقانونی جلوگیری شده است.

متأسفانه در سال‌های ابتدایی انقلاب، برخی تصمیمات نسنجیده تأثیرات منفی بر روند قضایی کشور گذاشت. بنابراین اگر مسئولان قضایی بخواهند گامی اساسی در اصلاح روندهای گذشته بردارند تا بستر تحول در نظام قضایی را فراهم کنند، جای نگرانی برای تحول و اصلاح در تشکیلات کاری و محتوایی بیت العدل نیست. . . و چون برای جبران توسعه نیافتگی مزمن قوه قضاییه که بعد از انقلاب دچار آسیب های تخصصی و کارشناسی شده است، بیش از آنچه تاکنون انجام شده نیاز به اصلاح داریم.

* وکیل و مدرس دانشگاه