کشف جدید جیمز وب از یک سیاره فراخورشیدی


کشف جدید جیمز وب از یک سیاره فراخورشیدی

دیدارنیوز: سازمان ملی هوانوردی و فضایی آمریکا (ناسا) اعلام کرد که جیمز وب هنگام رصد سیاره فراخورشیدی به نام WASP-39 b که به دور ستاره ای در فاصله ۷۰۰ سال نوری از زمین و قبل از آن توسط تلسکوپ های فضایی دیگر می چرخد، توسط هابل و اسپیتزر نیز کشف شد. ، به این اطلاعات بی سابقه رسیده است.

این اطلاعات دانشمندان را امیدوار کرد که تلسکوپ جیمز وب بتواند طیف وسیعی از تحقیقات سیارات فراخورشیدی را انجام دهد و راه را برای شواهدی از وجود حیات بالقوه در سیارات هموار کند.

کشف جدید جیمز وب از یک سیاره فراخورشیدی

جزئیات مولکولی و شیمیایی جو بیرونی

داده های به دست آمده، نشان داده شده در نمودار بالا سمت چپ، حاوی اثر پتاسیم (K)، آب (H2O) و مونوکسید کربن (CO) است. نمودار بالا سمت راست نیز شواهدی برای وجود آب ارائه می دهد. همچنین نمودار پایین سمت چپ اثر دی اکسید گوگرد (SO2)، دی اکسید کربن (CO2) و مونوکسید کربن (CO) را نشان می دهد. نمودار پایین سمت راست داده های بیشتری را در مورد مولکول های حاوی این عناصر شیمیایی و همچنین سدیم (Na) نشان می دهد.

کشف دی اکسید گوگرد در اتمسفر این سیاره فراخورشیدی نشان داد که نقاط مشترک بین زمین و زحل داغ یا سیاراتی با جرم نزدیک به زحل که در فاصله نزدیکی از ستاره خود قرار دارند، بیش از آنچه دانشمندان قبلا تصور می کردند وجود دارد.

همچنین اطلاعات ارسالی جیمز وب حاکی از آن است که دمای سطح این زحل داغ حدود ۱۶۰۰ درجه فارنهایت است و جو آن عمدتاً هیدروژنی و غیرقابل سکونت است.

مجموعه اکتشافات جدید جیمز وب در مجموعه ای متشکل از پنج مقاله علمی به تفصیل ارائه خواهد شد که سه مورد از آنها در حال چاپ و دو مورد در دست بررسی هستند.