کشف تصویر یک دست مرموز باستانی مرموز کارشناسان را متحیر کرد! -wsnlab


باستان شناسان اخیراً یک دست برنزی مرموز با قدمت ۲۱۰۰ ساله را در اسپانیا کشف کردند که دارای نوشته های باستانی به خطی ناشناخته است. این شی عجیب نشان می دهد که تاریخ کشور باسک پیچیده تر از آن چیزی بوده که باستان شناسان تصور می کردند.

جزئیات کشف یک دست مرموز برنزی در اسپانیا

در قرن اول قبل از میلاد، ارتش مهاجمی از روم باستان به شهری در پای قلعه ای در کوه ارولگی حمله کرده و آن را سوزاند. گفته می شود که باسک ها از همه چیز دست کشیده اند.

ساکنان باستانی این سرزمین صدها سال پیش این مکان را ترک کردند. بنابراین، به گفته باستان شناسان، زمین هنوز همان چیزی است که صدها سال پیش بود. این عکس‌ها نشان می‌دهد که باستان‌شناس Leire Malkorra (Leire Malkorra) هنگام حفاری در دره Arangorn در شمال اسپانیا متوجه چیزی غیرعادی بیرون زده از زمین شد.

کشف تصویر یک دست مرموز باستانی مرموز کارشناسان را متحیر کرد!

ظاهراً او با احتیاط جسم را از روی زمین برداشت و برای کارشناسان فرستاد. کارشناسان با جداسازی لایه های زمین از این شی متوجه شدند که روی این کتیبه کاراکترهای ناشناخته ای نوشته شده است.

قبل از این کشف، مورخان بر این باور بودند که مردم کشور باسک قبل از معرفی الفبای لاتین توسط رومی ها، زبان نوشتاری نداشتند. با این حال، کشف این دست مرموز برنزی ثابت کرد که او اشتباه می کند.

به گفته کارشناسان در این کتیبه از الفبای اولیه باسک استفاده شده است. در واقع این متن قدیمی ترین متن نوشته شده به زبان باسکی است. رمزگشایی از این فیلمنامه برای کارشناسان بسیار سخت بود.

کشف تصویر یک دست مرموز باستانی مرموز کارشناسان را متحیر کرد!

کارشناسان موفق شدند تنها کلمه اول این متن را رمزگشایی کنند. اولین کلمه در این متن (“sorioneku”) به معنای فال نیک یا شادی است. باستان شناسان قصد دارند دست برنزی اسرارآمیز را عمیق تر مطالعه کنند تا درباره باسک های باستانی و کتیبه بیشتر بدانند.

۵۸۵۸