کار عجیب زاکربرگ. ۱۱ هزار نفر در یک روز اخراج شدند!


کار عجیب زاکربرگ.  11 هزار نفر در یک روز اخراج شدند!

دیدارنیوزمارک زاکربرگ، خالق فیس بوک که در اخراج کارکنان توییتر ایلان ماسک را دنبال می کند، در اقدامی بسیار عجیب ۱۱ هزار کارمند فیس بوک را اخراج کرده است.

کتاب گجت نیوزموج اخراج شرکت‌های بزرگ فناوری اکنون به فیسبوک رسیده است. چند روز پیش خبر اخراج کارکنان متا منتشر شد اما هیچکدام از ما فکر نمی کردیم که زاکربرگ می خواهد بیش از ۱۱ هزار کارمند فیس بوک را مثل آب خوردن فقط در یک روز اخراج کند!

ظاهرا تیم مدیریت فیسبوک از آمارهای به دست آمده اصلا راضی نبوده و به دلیل کاهش شدید درآمد تصمیم به کاهش نیروی کار گرفته است. قابل ذکر است که متا تنها شرکتی نبود که به دنبال اخراج توییتر کارمندان خود را اخراج کرد، زیرا مایکروسافت نیز بسیاری از کارمندان خود را به خانه فرستاد.

اخراج کارمندان فیس بوک؛ یکی از سخت ترین تصمیمات زاکربرگ

مارک زاکربرگ، مدیر عامل متا منفور، در مقاله اخیر خود به اخراج بیش از ۱۱۰۰۰ کارمند خود اشاره کرد. او گفت اخراج ۱۱۰۰۰ کارمند فیس بوک یکی از سخت ترین تصمیماتی بود که در تاریخ متا گرفته بود. اخراج ۱۱۰۰۰ کارمند فیس بوک به این معنی است که بیش از ۱۳ درصد از نیروی کار این شرکت اکنون باید به دنبال شغل جدید باشند.

اخراج ۱۳ درصد از کارمندان متا آخرین تصمیم عجیب زاکربرگ نیست و او می خواهد تغییرات بیشتری را برای بازگرداندن شرکتش به اوج اعمال کند. ظاهرا متا سیاست عدم کارمندی خود را تا سه ماهه اول سال آینده ادامه خواهد داد. همچنین از این پس این شرکت باید دقت بیشتری در هزینه های خود داشته باشد تا بتواند بازدهی و سود را در جیب زاکربرگ افزایش دهد.

مارک زاکربرگ که با شلیک گلوله به جان ۱۱۰۰۰ نفر آسیب زیادی وارد کرد، اعلام کرد: مسئولیت این تصمیمات بر عهده اوست. وی همچنین از کارکنان اخراج شده و کسانی که در این تصمیم متاثر شده اند عذرخواهی کرد.

زاکربرگ بزرگترین دشمن مردگان!
اخراج کارکنان خود در مقیاس بزرگ نشانه خوبی برای یک شرکت بزرگ نیست. در حالی که اخراج های توییتر ممکن است نشانه تغییر سیاست گسترده باشد، اخراج فیس بوک تنها نمونه ای از تصمیمات ظالمانه زاکربرگ در سال های اخیر است.

از استفاده از داده‌های کاربران گرفته تا ایده‌های جاه‌طلبانه متاورس‌ها (که این روزها کمتر کسی در مورد آن صحبت می‌کند)، همگی در وضعیت وخیم متا و فیس‌بوک این روزها نقش دارند. البته زاکربرگ با اخراج کارکنانش قصد ندارد از ایده هایی مانند متاورس دست بکشد و می خواهد بیشتر از درآمد شرکتش را صرف متاورس کند. علاوه بر Metaverse، هوش مصنوعی حوزه دیگری است که متا می‌خواهد در آینده بیشتر در آن هزینه کند.

سخنان جدید زاکربرگ را شنیدم که چندی پیش خبر از دست دادن غم انگیز پروژه Metaverse منتشر شد. در کنار این موضوع نباید ماجرای شکایت از او و شرکتش را نیز فراموش کرد. شکایت از متا محدود به کاربران نیست و کارمندان شرکت گاهی به دلایلی مانند محیط کاری نامناسب علیه شرکت شکایت کرده اند.

زاکربرگ علاقه ای به تغییر سیاست های اشتباه خود ندارد و می خواهد به خرج کردن پول در پروژه های شکست خورده مانند متاورس ادامه دهد. او حالا باید منتظر شکایت کارکنان اخراجی اش باشد. همچنین، متا باید به مدت شانزده هفته حقوق کارکنان اخراج شده خود را پرداخت کند و برای هر سالی که در متا کار کرده اند، دو هفته اضافی پرداخت کند. باید دید نتیجه تغییر سیاست های متا و فیس بوک در آینده چه خواهد بود.