ژاپن می گوید کره شمالی در حال پرتاب موشک های بالستیک قاره پیما است که می تواند به تمام ایالات متحده برسد


کره شمالی کره جنوبی و ژاپن گفتند که در دومین آزمایش تسلیحاتی مهم خود در ماه جاری، یک موشک بالستیک قاره پیما را شلیک کردند که روز جمعه در نزدیکی آب های ژاپن فرود آمد. وزیر دفاع ژاپن گفت: این موشک توانایی رسیدن به کل خاک آمریکا را دارد.

ایالات متحده به سرعت این پرتاب را محکوم کرد و متعهد شد که “تمام اقدامات لازم” را برای تضمین امنیت سرزمین های خود و متحدانش، کره جنوبی و ژاپن، اتخاذ کند.

در نشست منطقه ای APEC در بانکوک، تایلند، کامالا هریس، معاون رئیس جمهور، اجرای روز جمعه را “نقض فاحش قطعنامه های امنیتی سازمان ملل” خواند که “امنیت در منطقه را بی ثبات کرده و تنش های غیرضروری را افزایش می دهد.” ما شدیداً این اقدامات را محکوم می کنیم و دوباره فرا می خوانیم. از کره شمالی برای توقف اقدامات غیرقانونی و بی ثبات کننده بیشتر. من از طرف ایالات متحده، مجدداً بر تعهد خود به اتحادهای هند و اقیانوس آرام تأکید می کنم.

وی ادامه داد: کشورهای حاضر در اینجا همچنان از کره شمالی ترغیب خواهند کرد تا با یکدیگر دیپلماسی جدی و پایدار داشته باشند.

توکیو گفت که ایالات متحده، کره جنوبی، کانادا، نیوزلند، ژاپن و استرالیا بعداً در یک نشست اضطراری در حاشیه اجلاس همکاری اقتصادی آسیا-اقیانوسیه، پرتاب موشک را با شدیدترین عبارات محکوم کردند.

از سوی دیگر، خبرگزاری دولتی «ریانووستی» به نقل از سرگئی ریابکوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه، گفت: در حالی که مسکو طرفدار رویکرد دیپلماتیک در قبال شبه جزیره کره است، «به ویژه در زمان های اخیر، واضح است که ایالات متحده و متحدانش در این زمینه هستند. در این رابطه،» خبرگزاری فرانسه گزارش داد. واکنش مسکو.

به گزارش خبرگزاری رویترز، وزارت دفاع کره جنوبی اعلام کرد که در واکنش به آزمایش ICBM، آمریکا و کره جنوبی روز جمعه تمرینات هوایی مشترکی را با جنگنده های F-35A انجام دادند.

از پیونگ یانگ آزمایش مداوم سلاح گرم این کشور به دنبال تقویت زرادخانه هسته ای خود و کسب امتیاز بیشتر در دیپلماسی نهایی است و این پرتاب ها در حالی صورت می گیرد که چین و روسیه با اقدامات ایالات متحده برای تشدید تحریم ها با هدف محدود کردن برنامه هسته ای کره شمالی مخالف هستند.

نشست سران اپک در بانکوک
معاون رئیس جمهور کامالا هریس در ۱۸ نوامبر ۲۰۲۲ با نخست وزیر ژاپن فومیو کیشیدا، نخست وزیر کره جنوبی هان داک سو، نخست وزیر استرالیا آنتونی آلبانیز و نخست وزیر نیوزیلند جاسیندا آردرن در ۱۸ نوامبر ۲۰۲۲ جلسه ای در مورد پرتاب موشک کره شمالی برگزار می کند. و جاستین ترودو نخست وزیر کانادا در اجلاس همکاری اقتصادی آسیا و اقیانوسیه (APEC) در بانکوک، تایلند.

هاییون جیانگ/پول از طریق رویترز

رئیس ستاد مشترک ارتش کره جنوبی اعلام کرد که پرتاب موشک ICBM از منطقه پایتخت کره شمالی را در حدود ساعت ۱۰:۱۵ صبح شناسایی کرده و این سلاح در سراسر کشور به سمت سواحل شرقی کره شمالی پرواز کرده است. ژاپن گفت که به نظر می رسد ICBM در مسیری مرتفع پرواز کرده و در غرب هوکایدو فرود آمده است.

بر اساس برآوردهای کره جنوبی و ژاپن، موشک کره شمالی در حدود ۳۶۰۰ تا ۳۷۹۰ مایل در حداکثر ارتفاع ۶۲۰ مایلی پرواز کرد.

یاسوکازو هامادا، وزیر دفاع ژاپن به خبرنگاران گفت که ارتفاع نشان می دهد که موشک از زاویه بالایی شلیک شده است. وی گفت: بسته به وزن کلاهک قرار داده شده بر روی موشک، برد این سلاح بیش از ۹۳۲۰ مایل خواهد بود که کل خاک ایالات متحده را پوشش می دهد.

آدریان واتسون، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا گفت پرتاب موشک “بیهوده تنش ها را تشدید می کند و خطر بی ثباتی” امنیت منطقه را به همراه دارد و در عین حال نشان دهنده اولویت کره شمالی بر برنامه های تسلیحاتی غیرقانونی این کشور است. رفاه مردمش است. او گفت که به رئیس جمهور بایدن گفته شد که ترک کند.

واتسون گفت: پیونگ یانگ باید فورا اقدامات بی ثبات کننده خود را متوقف کند و در عوض تعامل دیپلماتیک را انتخاب کند.

تنش در کره جنوبی
یک صفحه تلویزیونی تصاویری از پرتاب موشک کره شمالی را در طول یک برنامه خبری در ایستگاه راه آهن سئول در سئول، کره جنوبی، ۱۸ نوامبر ۲۰۲۲ نشان می دهد. کره جنوبی گفت موشکی که کره شمالی در روز جمعه شلیک کرد احتمالا یک ICBM بوده است. .

آن یانگ جون/ آسوشیتدپرس

هامادا، وزیر دفاع ژاپن، این پرتاب را “اقدامی بی پروا که ژاپن و همچنین منطقه و جامعه بین المللی را تهدید می کند” توصیف کرد.

رئیس ستاد مشترک ارتش کره جنوبی این پرتاب را یک “تحریک بزرگ و تهدید جدی” توصیف کرد که صلح و امنیت بین المللی و منطقه ای را تضعیف می کند. وی گفت کره جنوبی آماده است تا با هماهنگی نزدیک با ایالات متحده “به هرگونه تحریک کره شمالی پاسخ قاطع بدهد”.

یون سوک یول، رئیس جمهور کره جنوبی، پس از اطلاع از پرتاب، به مقامات دستور داد تا همکاری امنیتی با ایالات متحده و ژاپن را افزایش دهند و اقدامات پیشگیرانه نامشخصی را که قبلاً با ایالات متحده توافق شده بود، اجرا کنند. به گفته دفتر او، یون به مقامات دستور داد تا برای تحریم های بین المللی شدیدتر علیه کره شمالی فشار بیاورند.

کره شمالی نیز یک موشک بالستیک قاره پیما در سوم نوامبر پرتاب شداما کارشناسان گفتند که این سلاح نتوانست مسیر مورد نظر خود را طی کند و پس از جدا شدن صحنه در اقیانوس سقوط کرد. گمان می رود این آزمایش شامل توسعه یک موشک بالستیک قاره پیما به نام هواسونگ-۱۷ باشد.

کره شمالی دو نوع ICBM دیگر دارد – Hwasong-14 و Hwasong-15 – و پرتاب آزمایشی هر دوی آنها در سال ۲۰۱۷ نشان داد که آنها به طور بالقوه می توانند به بخش هایی از سرزمین اصلی ایالات متحده برسند.

Hwasong-17 برد بالقوه بیشتری نسبت به سایرین دارد و اندازه بزرگ آن نشان می دهد که برای حمل کلاهک های هسته ای متعدد برای شکست سیستم های دفاع موشکی طراحی شده است. برخی کارشناسان می گویند آزمایش ۳ نوامبر نشان دهنده پیشرفت فنی در توسعه هواسونگ-۱۷ است، با توجه به اینکه در آزمایش قبلی آن در ماه مارس، این موشک مدت کوتاهی پس از برخاستن منفجر شد.

هنوز مشخص نیست که آیا کره شمالی روز جمعه یک موشک دیگر از Hwasong-17 شلیک کرد یا چیز دیگری.

در ماه‌های اخیر، کره شمالی ده‌ها آزمایش موشکی کوتاه‌برد انجام داده است که به گفته آن‌ها شبیه‌سازی حملات هسته‌ای به اهداف کره جنوبی و ایالات متحده است. اما قبل از آن حدود یک هفته تیراندازی با سلاح را متوقف کرد روز پنجشنبه یک موشک بالستیک کوتاه برد شلیک کرد.

چو سون هوی، وزیر امور خارجه کره شمالی، پیش از خروج روز پنجشنبه، تهدید کرد که پاسخ نظامی «سخت‌تری» به ایالات متحده خواهد داد و تعهد امنیتی این کشور به متحدان کره جنوبی و ژاپن را تقویت کرد.

اشاره چو به دیدار سه جانبه اخیر بایدن با یون و فومیو کیشیدا، نخست وزیر ژاپن در حاشیه یک نشست منطقه ای در کامبوج بود. این سه رهبر در بیانیه مشترک خود، آزمایش های موشکی اخیر کره شمالی را به شدت محکوم کردند و توافق کردند که برای تقویت بازدارندگی با یکدیگر همکاری کنند. آقای بایدن بر تعهد ایالات متحده برای دفاع از کره جنوبی و ژاپن با طیف کاملی از توانایی ها، از جمله سلاح های هسته ای این کشور، تاکید کرد.

چوئه نگفت که کره شمالی چه اقداماتی ممکن است انجام دهد، اما گفت که “ایالات متحده متوجه خواهد شد که قماری را انجام می دهد که مطمئناً از آن پشیمان خواهد شد.”

پیونگ یانگ حضور نظامی آمریکا در منطقه را دلیلی بر دشمنی خود با کره شمالی می داند. این کشور گفت که آخرین سری از پرتاب های تسلیحاتی در پاسخ به آنچه که به عنوان مانورهای نظامی تحریک آمیز بین ایالات متحده و کره جنوبی توصیف می کند، بوده است.

کره شمالی به دلیل آزمایش های هسته ای و موشکی گذشته تحت تحریم های سازمان ملل است. با این حال، علیرغم پرتاب ده‌ها موشک بالستیک که بر اساس قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل ممنوع شده بودند، امسال هیچ تحریم جدیدی اعمال نشد.

این احتمالاً به این دلیل است که چین و روسیه، دو عضو دارای حق وتو در شورای سازمان ملل، با تحریم‌های جدید سازمان ملل مخالف هستند. واشنگتن در یک رقابت استراتژیک با پکن و رویارویی با مسکو بر سر آن گیر کرده است تهاجم اوکراین.

این نگرانی وجود دارد که کره شمالی بتواند اولین آزمایش هسته ای خود را در پنج سال اخیر به عنوان گام بزرگ بعدی در تقویت قدرت نظامی خود در برابر ایالات متحده و متحدانش انجام دهد.

در اواخر اکتبر، مقامات ایالات متحده و کره جنوبی او به CBS News تایید کرد پیونگ یانگ در حال آماده شدن برای آزمایش یک سلاح هسته ای به زودی است که اولین آزمایش هسته ای آن از سال ۲۰۱۷ است.

کره شمالی حضور نظامی آمریکا در منطقه را دلیلی برای دشمنی خود با این کشور عنوان کرد. این کشور گفت که آخرین سری پرتاب موشک ها در پاسخ به آنچه که آن را تمرینات نظامی تحریک آمیز بین ایالات متحده و کره جنوبی توصیف می کند، انجام شده است.