چرا حرکت مثبت بدن خطر سمی شدن دارد؟ – دل – et


(مکالمه) – زیبایی را خودتان می دانید. شما بیش از یک عدد در مقیاس هستید. خودت را همانگونه که هستی دوست بدار. به نظر می رسد چنین پیام های مثبت بدن در همه جا از رسانه های اجتماعی گرفته تا تبلیغات تلویزیونی وجود دارد. اما در حالی که برخی حرکت مثبت بدن را مفید و سودمند می دانند، برخی دیگر آن را “سمی” می نامند و پیشنهاد می کنند که زمان آن رسیده است که از این طرز تفکر حرکت کنیم.

مثبت بودن بدن ریشه در فعالیت های رادیکال چربی دارد که در اواخر دهه ۱۹۶۰ آغاز شد. این گروه‌ها علاوه بر فعالیت در میان زنان اقلیت‌های قومی، به تعصبات ساختاری و تبعیض اعتراض کردند، به‌ویژه صنایع مد و زیبایی که از ایجاد احساس ناکافی در مردم و جوامع سود می‌بردند.

با گذشت زمان، این حرکت به حرکت مثبت بدن تبدیل شد که امروزه می شناسیم. در ابتدا، این جنبش توسط حساب‌های رسانه‌های اجتماعی محبوبی هدایت می‌شد که استانداردهای ظاهری اجتماعی را به چالش می‌کشیدند.

اما برخی می گویند که جنبش زمانی که به جریان اصلی تبدیل شد، از ریشه های رادیکال خود منحرف شد. این تا حد زیادی به لطف کمپین های برندهای شرکتی، مانند کمپین Dove’s Real Beauty، و وعده های مجلات مد برای نشان دادن طیف متنوع تری از اندام ها بود.

هدف بادی پوزیتیویت برای ارتقای پذیرش و قدردانی از تیپ‌ها و اندازه‌های مختلف بدن ممکن است توضیح دهد که چرا اینقدر گسترده است. در واقع، شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد چنین پیام‌هایی می‌توانند تأثیر مثبتی داشته باشند. مطالعات نشان می‌دهد زنانی که در معرض حساب‌های رسانه‌های اجتماعی و محتوای مرتبط با مثبت بودن بدن هستند، خلق و خوی بهتری دارند و همچنین رضایت بدنی و رفاه عاطفی بیشتری دارند.

تبدیل سمی

اما علیرغم تأثیر مثبتی که مثبت بودن بدن می تواند داشته باشد، برخی اخیراً ابراز نگرانی کرده اند. آنها نگرانند که این جنبش به خودی خود طردکننده است و ممکن است ضرر بیشتری نسبت به سود داشته باشد. به عنوان مثال، خواننده لیزو می گوید که این جنبش “با الهام از همه بدن ها” بود و از “دختران میانسال، زنان جوان و افرادی که گاهی غلت می زنند” تجلیل می کند.

برخی دیگر احساس می‌کنند که جنبش همچنان بدن‌های به حاشیه رانده شده را کنار می‌گذارد، با تأثیرگذارترین گزارش‌ها و نشریات مثبت که معمولاً زنان سفیدپوست جذاب سنتی را به تصویر می‌کشند. تجزیه و تحلیل نزدیک به ۲۵۰ پست اینستاگرامی مثبت بدن نشان داد که ۶۷ درصد از پست‌ها زنان سفیدپوست را نشان می‌دهند و زنان و مردان اقلیت‌های قومی به طور جدی کمتر حضور دارند.

برخی دیگر گفتند که تمرکز بر دوست داشتن ظاهر در واقع دغدغه جامعه را نسبت به ظاهر بیش از سایر ویژگی ها تقویت می کند. یک مطالعه نشان داد که وقتی زنان یک برنامه تلویزیونی سبک زندگی را با هدف ارتقای مثبت بودن بدن تماشا می‌کردند، در مقایسه با زنانی که برنامه‌ای درباره مدل‌ها تماشا می‌کردند، افزایش مشابهی در اضطراب و نارضایتی بدن داشتند.

این محتوای بدنی مثبت ممکن است تأثیر منفی بر بینندگان بگذارد، زیرا در به چالش کشیدن این ایده اساسی که افراد اساساً بر اساس ظاهرشان قضاوت می شوند، کمک چندانی نمی کند. با وجود نقش مثبت، این جنبش همچنان مردم را تشویق می کند تا روی بدن خود کار کنند و به کارهای آرایشی بپردازند. و اگر نمی توانید نسبت به بدن خود مثبت باشید، تقصیر شماست.

به طور مشابه، برخی از مفسران مشارکت شرکتی و “فعالیت عملکرد” ​​(انجام کاری به دلیل ظاهر آن و نه به دلیل آنچه به دست می آید) را مشکل ساز می دانند. آماندا مول نویسنده در مقاله تأثیرگذار خود «مثبت بدن» یک کلاهبرداری است، استدلال کرد که جنبش در جدا کردن خود از گذشته رادیکال خود، علل ساختاری را که منجر به تصویر منفی بدن می‌شود، مانند نابرابری جنسیتی و رژیم‌های سرکوبگر نادیده می‌گیرد. در عوض، پیام‌ها اکنون تمرکز را به افراد و توانایی آن‌ها برای احساس خوشبختی در بدن خود می‌برد.

حتی برخی احساس می‌کنند که جنبش کنونی نوعی «مثبت سمی» را ترویج می‌کند، انتظاری که ما باید همیشه مثبت باشیم و احساسات منفی را در خود و دیگران خاموش کنیم. در بسیاری از پیام‌های جنبش کنونی تاکید شده است که مردم باید اعتماد به نفس و پذیرش را در بدن خود نشان دهند. نکته اصلی این است که کسانی که نمی توانند به اعتماد به نفس بدن دست یابند، در نهایت احساس شکست می کنند.

شواهد اخیر برای حمایت از این ایده وجود دارد. گروهی از محققان با استفاده از تصاویر مختلف زنان را در معرض این نوع مثبت بودن بدن سمی قرار دادند – مانند تصاویری که می گویند: “شما باید بدن خود را بپذیرید وگرنه هرگز خوشحال نخواهید شد.”

در یک سری آزمایش ها، زنانی که در معرض چنین پیام هایی قرار گرفتند، احساس بهتری نسبت به تصویر بدن خود نداشتند. در عوض، تصویر بدن آنها تنها زمانی بهبود یافت که شرکت کنندگان متوجه شدند که افراد نزدیک به آنها (مانند دوستان یا خانواده) برای آنها بیشتر از ظاهرشان ارزش قائل هستند.

بی طرفی بدن

اکنون بسیاری از حرکت مثبت کل بدن و تنش ناشی از آن رویگردان شده و در عوض به حرکت خنثی بدن می پردازند. به جای تمرکز بر ظاهر فیزیکی، بی طرفی بدن این ایده است که ما می توانیم بدون اینکه زیاد به بدن خود فکر کنیم، به یک شکل وجود داشته باشیم.

همه ما بیشتر از بدنمان هستیم. ما موجوداتی پیچیده هستیم و طیف وسیعی از احساسات و عواطف در مورد بدن خود داریم.

و از آنجایی که بی طرفی بدن تمرکز بر ظاهر را کاهش می دهد، به ما اجازه می دهد تا از تمام کارهایی که بدنمان می تواند انجام دهد قدردانی کنیم. قدردانی به خاطر توانایی انجام سرگرمی هایی که دوست دارید یا قدردانی از بدن خود برای کارهایی که می تواند انجام دهد، دو نمونه از بی طرفی بدن هستند.

در واقع، شواهدی وجود دارد که نشان می دهد بی طرفی بدن می تواند برای ما مفید باشد. در میان فرهنگ ها و گروه های جمعیتی، بی طرفی بدن با دیدگاه مثبت تری نسبت به سلامت جسمی و روانی همراه است. خبر خوب این است که راه های زیادی برای بی طرفی بدن شما وجود دارد، از جمله نوشتن درمان، یوگا و گذراندن وقت در طبیعت.