چت گوگل مسدود شد و سپس لو رفت! – wsnlab


بررسی ها نشان می دهد اپلیکیشن گوگل چت به تازگی در دسترس کاربران ایرانی قرار گرفته است. اما تیغه تیز فیلتر را خراش نمی دهد و بدون تعویض آی پی قابل استفاده نیست.

Google Chat یک پلت فرم ارتباطی هوشمند و ایمن برای گروه ها و مشاغل است. ارسال پیام های مستقیم، ایجاد اتاق های گفتگوی گروهی و … از ویژگی های گوگل چت است. این اپلیکیشن به دلیل تحریم های آمریکا علیه ایران در دسترس نبود و کاربران ایرانی نمی توانند از آن استفاده کنند.

اما پس از اقدام جدید آمریکا برای کاهش تحریم های تماسی، شاهد عرضه این سرویس گوگل به کاربرانی هستیم که در ایران زندگی می کنند. اگرچه تحریم ها در این زمینه برداشته شده است، اما سایه فیلترینگ بر روی چت گوگل نیز افتاده است و در حال حاضر تنها برای تغییر IP ها قابل استفاده است. افشاگری هایی که این روزها در فضای مجازی منتشر شده و پلتفرم های ارتباطی مانند اینستاگرام، واتس اپ، اسکایپ و حتی کلش آف کلنز نیز از شدت آن در امان نمانده اند.

همانطور که گفته شد، لغو ممنوعیت چت گوگل در راستای مجوزهای جدید آمریکا برای کاهش تحریم ها در ارتباطات است. خزانه داری آمریکا در اول اکتبر سال جاری به شرکت های فناوری این کشور اجازه داد تا فعالیت های خود را در ایران که تحت تاثیر تشدید تحریم ها قرار دارد، افزایش دهند.

این وزارتخانه مجوز کلی را به‌روزرسانی کرده است که به شرکت‌های فناوری اجازه می‌دهد خدمات مرتبط با رسانه‌های اجتماعی، پلتفرم‌های دسکتاپ، ویدئو کنفرانس و مهم‌تر از همه «سرویس‌های ابری» را در ایران ارائه دهند.

به گزارش آسوشیتدپرس، در سال ۲۰۱۴، ایالات متحده مجوز ارائه نرم افزاری را صادر کرد که امکان تبادل آزاد ارتباطات در ایران را فراهم می کرد. اما شرکت های فناوری علاقه ای به ارائه خدمات به ایران نداشتند زیرا از محدودیت های سخت تحریم ها و تحریم های مالی می ترسیدند. اما اکنون به نظر می رسد که شرایط تغییر کرده و گوگل در این زمینه گامی رو به جلو برداشته است.

دیروز با اعلام مهندس ایرانی گوگل، امکان اشتراک گذاری موقعیت مکانی گوگل مپ به صورت لحظه ای برای کاربران ایرانی فعال شد. با استفاده از این ویژگی، کاربران می توانند تا زمانی که بخواهند مستقیماً موقعیت مکانی خود را با هر کسی که می خواهند به اشتراک بگذارند.

۲۲۷۲۲۷