پیش نویس نظر افشا شده نشان می دهد که دادگاه عالی Roe v. وید می تواند سرنگون کند


واشنگتن – بر اساس پیش‌نویس نظری که پولیتیکو به دست آورده و منتشر کرده است، به نظر می‌رسد دیوان عالی آماده است تا تصمیمات مهم خود در مورد ایجاد حق سقط جنین را لغو کند، تصمیمی که – در صورت نهایی شدن – ۵۰ سال سابقه را شکسته و راه را برای آن هموار خواهد کرد. ایالت ها را به شدت محدود کند. حقوق سقط جنین در ایالات متحده

افشای پیش‌نویس رای دیوان عالی در دوران مدرن نفس‌گیر و بی‌سابقه است و در حال حاضر موج‌های شوک‌آمیزی را در واشنگتن و کشور ایجاد کرده است.

اواخر روز دوشنبه، پس از انتشار گزارش پولیتیکو که نشان می‌دهد اکثریت محافظه‌کار در حال آماده‌سازی برای برکناری Roe v. هستند، صدها معترض در مقابل دادگاه تجمع کردند. وید، برای سرنگونی کامل تصمیم ۱۹۷۳ مبنی بر ایجاد حق سقط جنین.

دموکرات‌ها و همچنین جمهوری‌خواهان بیانیه‌هایی منتشر کردند که در آن به پیش‌نویس گزارش‌شده و پیامدهایی که در صورت اتخاذ چنین تصمیمی در نهایت خواهد داشت، پاسخ دادند. Planned Parenthood توییت کرد“بیایید واضح بگوییم: این یک پیش نویس نظر است. این افتضاح است، بی سابقه است، اما نهایی نیست. سقط جنین حق شماست – و هنوز قانونی است.”

این پیش نویس که توسط Politico منتشر شده است، نشان می دهد که توسط قاضی ساموئل آلیتو نوشته شده و در ۱۰ فوریه منتشر شده است. نگفت کدام قاضی دیگر به این نظر پیوستند، اما پولیتیکو خاطرنشان کرد که یک فرد آشنا با مذاکرات دادگاه گفت که چهار قاضی محافظه‌کار دیگر به نام‌های کلارنس توماس، نیل گورسوش، برت کاوانا و امی کونی بارت در طی بحث‌های درهای بسته پس از شفاهی با آلیتو موافقت کردند. استدلال کردند و دیدگاه خود را تغییر ندادند. بر اساس گزارش پولیتیکو، مشخص نیست که آیا جان رابرتز، قاضی ارشد به اکثریت محافظه‌کار خواهد پیوست یا خیر.

اعتراض دیوان عالی به سقط جنین
پس از آنکه پولیتیکو پیش‌نویس نظری را منتشر کرد که نشان می‌داد اکثریت قضات قصد دارند حکم تاریخی سال ۱۹۷۳ در Roe v. وید که سقط جنین را در سراسر کشور قانونی کرد، برای معکوس کردن.

آنا جانسون / AP

قضات می توانند در روزها یا هفته های قبل از انتشار تصمیم، صدای خود را تغییر دهند. نظر دیوان عالی کشور در پرونده معروف به Dobbs v. سازمان بهداشت زنان جکسون – چه یک قانون می سی سی پی ممنوعیت سقط جنین پس از ۱۵ هفته – انتظار می رود قبل از پایان دوره کار قضات در پایان ژوئن یا اوایل ژوئیه اعلام شود.

پولیتیکو گفت که او نسخه ای از پیش نویس رای “از یک فرد آشنا با روند دادگاه در پرونده می سی سی پی به همراه جزئیات دیگری که صحت سند را تایید می کند” دریافت کرده است.

در بیانیه دوشنبه شب، پاتریشیا مک کیب، افسر اطلاعات عمومی دیوان عالی، گفت که دادگاه هیچ نظری در مورد این گزارش ندارد.

انتظار می رود پس از افشای پیش نویس نظر مربوط به FBI، تحقیقات گسترده ای در مورد FBI انجام شود تا مشخص شود که منبع آن چه کسی بوده است.

در قضات استدلال شفاهی را شنیدند در دعوای پرفروش مربوط به قانون می سی سی پی در ماه دسامبر، و در پایان جلسه، اکثریت دادگاه آماده ظاهر شد اجازه دهیم معیارهای دولتی پابرجا بماند. با این حال، کمتر مشخص بود که آیا پنج قاضی به نفع Roe and Planned Parenthood v. کیسی را سرنگون کن، پرونده ۱۹۹۲ که مالکیت هسته ای رو را تایید کرد و گفت که ایالت ها نمی توانند سقط جنین را قبل از زنده ماندن جنین ممنوع کنند، که معمولا بین هفته های ۲۲ تا ۲۴ بارداری در نظر گرفته می شود.

اما با توجه به پیش‌نویس نظری که به پولیتیکو درز کرد و توسط پولیتیکو منتشر شد، آلیتو نوشت که رو «از ابتدا بسیار اشتباه» و استدلال او «به‌طور استثنایی ضعیف» بود.

به گزارش پولیتیکو، آلیتو نوشت: زمان توجه به قانون اساسی و بازگرداندن موضوع سقط جنین به نمایندگان منتخب مردم فرا رسیده است.

آلیتو که توسط رئیس جمهور جورج دبلیو بوش در دیوان عالی منصوب شد، نتیجه گرفت: “سقط جنین یک سوال اخلاقی عمیق ایجاد می کند. قانون اساسی شهروندان هیچ ایالتی را از تنظیم یا ممنوعیت سقط جنین منع نمی کند. “کیس از این قدرت دفاع کرد. ما اکنون بر آن ها تسلط داریم. تصمیمات را گرفته و این اختیار را به مردم و نمایندگان منتخب آنها برگرداند.»

این سند نشان می دهد که این تصمیم یک “پیش نویس اول” است و نظر آلیتو ۶۷ صفحه است و همراه با ضمیمه ۳۱ صفحه ای حاوی قوانین مختلف ایالتی است که سقط جنین را جرم انگاری می کند.

همانطور که پیش‌نویس نظر گزارش‌شده نشان می‌دهد، اگر دادگاه عالی، رو و کیسی را کنار بگذارد، این یک پیروزی طولانی‌مدت برای مدافعان ضد سقط جنین خواهد بود که دهه‌ها برای تجدیدنظر در سوابق سقط جنین به دیوان عالی شکایت کرده‌اند.

انتصاب سه قاضی محافظه‌کار توسط رئیس‌جمهور سابق دونالد ترامپ – گورسوش، کاوانا و بارت – اکثریت محافظه‌کاران دادگاه را به ۶-۳ افزایش داد و مقامات می‌سی‌سی‌پی سپس از دادگاه عالی خواستند که از نبرد حقوقی خود به عنوان وسیله نقلیه اطراف رو و کیسی استفاده کند. سرنگونی .

موسسه Guttmacher، سازمانی که از حقوق سقط جنین حمایت می کند، تخمین زد که اگر دادگاه عالی Roe را لغو یا سقط کند، ۲۶ ایالت مطمئن هستند یا احتمال دارد سقط جنین را ممنوع کنند. برخی در حال حاضر قوانینی دارند که در صورت کتک خوردن رو، این کار را انجام می دهند، و فرمانداران اوکلاهاما و فلوریدا هر کدام محدودیت های جدید سقط جنین را ماه گذشته امضا کردند.

آ نظرسنجی CBS News از نوامبر نشان داد که اکثریت آمریکایی ها از قرار دادن Roe حمایت می کنند. بر اساس نظرسنجی نوامبر، اگر Roe سرنگون شود و موضوع به ایالت ها سپرده شود، اکثریت می خواهند سقط جنین در ایالت خودشان در همه یا بیشتر موارد قانونی باشد: بیش از شش نفر از هر ۱۰ نفر چنین می گویند. فقط ۱۴ درصد می خواهند که ایالت آنها در همه موارد آن را غیرقانونی کند.

این پیش نویس، همانطور که توسط پولیتیکو گزارش شده، خشم دموکرات های کنگره را برانگیخت.

نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان و چاک، رهبر اکثریت سنا، گفتند: “اگر گزارش دقیق باشد، دیوان عالی آماده است تا بزرگترین محدودیت حقوق را در پنجاه سال گذشته اعمال کند – نه فقط برای زنان، بلکه برای همه آمریکایی ها.” شومر در تاول گفت. بیانیه. آرای قضات منصوب شده توسط جمهوری خواهان برای سرنگونی رو در مقابل وید، افتضاح، یکی از بدترین و مخرب ترین تصمیمات در تاریخ مدرن تلقی خواهد شد.

پلوسی و شومر قضات محافظه کار را به “دروغگویی به سنای ایالات متحده” و “پاره کردن قانون اساسی ایالات متحده” متهم کردند. آنها گفتند که چنین تصمیمی میلیون ها زن را از “خود مختاری بدنی و حقوق قانونی که نیم قرن بر آن تکیه کرده اند” محروم می کند.

در همین حال، چندین جمهوری‌خواه دوشنبه شب بیانیه‌هایی صادر کردند و پیش‌نویس رای را ستایش کردند، اما از نشت آن انتقاد کردند که برای دیوان عالی به عنوان یک نهاد مضر است.

سناتور “دفعه بعدی که موعظه چپ افراطی را در مورد نحوه مبارزه آنها برای حفظ نهادها و هنجارهای جمهوری ما می شنوید، به یاد بیاورید که چگونه آنها رای دادگاه عالی را در تلاش برای ارعاب قضات در مورد سقط جنین افشا کردند.” مارکو روبیو از فلوریدا توییت کرد.

سناتور تام کاتن از آرکانزاس توییت کرد که دیوان عالی و وزارت دادگستری باید از “هر ابزار تحقیقی مورد نیاز” استفاده کنند تا به انتها برسند، اما افزود که او دعا می کند “دادگاه از قانون اساسی پیروی کند و به ایالت اجازه دهد تا دوباره از زندگی متولد نشده محافظت کند.”

جان کرافورد گزارش داد.