پلیس اشغالگر از ورود نمازگزاران مسلمان به الحرام الشریف جلوگیری کرد – dl-it dl-it


بسیاری از مسلمانان نیز از تلاش های اخیر یهودیان افراطی ارتدوکس برای ورود به محوطه با بزهای جوان برای قربانی عید فصح خشمگین هستند. پلیس هفته گذشته اعلام کرد که برخی از فعالانی را که قصد حمله داشتند دستگیر کرده است.

در حالی که برخی از خاخام ها از دعای یهودیان در کوه معبد حمایت کرده اند، دیوید لاو، یکی از خاخام های ارشد اسرائیل، هفته گذشته بیانیه ای صادر کرد و گفت که یهودیان اجازه راه رفتن در آنجا را ندارند و چندین خاخام از سال ۱۹۶۷، زمانی که اسراییل تحت کنترل بود، در اطراف بوده اند. برگرفته از اردن بسیاری از یهودیان بر این باورند که با ورود به این مکان، در خطر زیر پا گذاشتن مقدس ترین مکان های کنیسه باستانی قرار می گیرند.

روز جمعه، پلیس ضد شورش اسرائیل گلوله های لاستیکی و نارنجک های هولناک را به سمت یک مسجد بزرگ در این منطقه شلیک کرد و صدها فلسطینی را دستگیر کرد که بسیاری از آنها به دلیل پرتاب سنگ بودند. بیش از ۱۵۰ نفر مجروح شدند.

جنگ اخیر پس از موجی از حملات فلسطینی ها به اسرائیل و تهاجم وحشیانه اسرائیل به کرانه باختری اشغالی آغاز شد.

درگیری‌های مشابه در این مسجد سال گذشته به جرقه جنگ ۱۱ روزه بین اسرائیل و شبه‌نظامیان غزه به رهبری حماس، گروه شبه‌نظامی اسلام‌گرا که این منطقه را کنترل می‌کند، کمک کرد.

اما امسال اسرائیل و حماس نشانه هایی از خود نشان دادند که نمی خواهند افزایش پیدا کنند. خالد مشعل، یکی از مقامات ارشد حماس، روز شنبه گفت که هر دو طرف از طریق مقامات قطری تسلیم شده‌اند که نمی‌خواهند آتش‌سوزی جدیدی رخ دهد.