پس از تایید خرید ایلان ماسک در توییتر، سهام تسلا سقوط کرد – Raft25 news


ایلان ماسک برای تامین مالی خرید توییتر مجبور است سهام تسلا را بفروشد. سوزان کوردیرو / خبرگزاری فرانسه با گتی ایماژ

سهام تسلا امروز (۲۵ آوریل) پس از اینکه ایلان ماسک، مدیرعامل شرکت توییتر را با ۴۴ میلیارد دلار خرید رسمی کرد، ۲ درصد سقوط کرد. اگر قیمت سهام تسلا به کاهش ادامه دهد، خرید ماسک بسیار پرهزینه‌تر خواهد بود.

تسلا از ۱۰۰۳ دلار به ۹۸۴ دلار سقوط کرد پس از اینکه توییتر اعلام کرد با خرید ایلان ماسک به قیمت ۵۴.۲۰ دلار به ازای هر سهم موافقت کرده است و سرمایه گذاران خودروهای برقی انتظار داشتند که سهام بزرگ تسلا را برای تامین مالی این معامله بفروشند.

ماسک گفت که ۲۱ میلیارد دلار به صورت نقدی کمک خواهد کرد و مابقی را از بانک های سرمایه گذاری برای پرداخت هزینه خرید قرض خواهد کرد. با فرض اینکه مدیر عامل تسلا منبع نقدی سریع دیگری ندارد، باید حدود ۲۱.۳۴ میلیون سهم تسلا را بفروشد – ۳۴۰۰۰۰ سهم بیشتر از قبل از اعلام معامله. در حال حاضر مجموعاً ۱۷۲ میلیون سهام یا ۱۷ درصد در شرکت تولید کننده خودروهای برقی را در اختیار دارد. با پرداخت ۲۱ میلیارد دلار، حدود ۱۵۰ میلیون سهم یا ۱۵ درصد از سهام شرکت در دست آن باقی خواهد ماند.

ماسک، ثروتمندترین مرد جهان با ارزش ۲۶۵ میلیارد دلار، مشهور است که پول کمی در دستان خود دارد. آخرین خروج آن در ماه دسامبر و پس از فروختن ۱۰ درصد از سهام خود در تسلا به عنوان بخشی از بلوک عظیمی از گزینه های سهام که در شرف انقضا بود، صورت گرفت.

سپس ۲.۶ میلیارد دلار برای خرید ۹.۲ درصد از توییتر بین ژانویه تا مارس هزینه کرد. بلومبرگ محاسبه کرد که در ۱۴ آوریل، روزی که پیشنهاد خود را برای خرید بقیه توییتر اعلام کرد، ۳ میلیارد دلار پول نقد یا دارایی های نقدی دیگر داشت. این بدان معناست که او هنوز باید ۱۸ میلیارد دلار برای فروش سهام تسلا یا سایر دارایی ها پیدا کند.

معاملات بزرگ یکباره در یک سهم معین معمولاً باعث نوسانات قیمت سهام می شود. زمانی که ماسک فروش ۱۰ درصدی تسلا را در نوامبر ۲۰۲۱ آغاز کرد، سهام تسلا در همان روزی که سهام تسلا به ارزش ۱ میلیارد دلار را ثبت کرد، ۲ درصد کاهش یافت.

قیمت سهام تسلا امروز بعدازظهر اندکی بهبود یافت و به ۹۹۸ دلار برای هر سهم بسته شد. این سهم در سال جاری تاکنون ۱۶.۸ درصد کاهش داشته است.

با کاهش سهام تسلا، توییتر برای ایلان ماسک گران تر می شود