پس از استعفای لیز تراس، ریشی سوناک نخست وزیر بعدی بریتانیا شد – Raft25 اخبار نیوز


لندن – ریشی سوناک، خزانه دار سابق، روز دوشنبه در رقابت رهبری محافظه کاران پیروز شد و امسال سومین نخست وزیر بریتانیا خواهد شد.

خزانه دار سابق اولین رهبر سیاهپوست بریتانیا خواهد بود و در زمان بی ثباتی اقتصادی و سیاسی با وظیفه تثبیت حزب و کشور روبرو است.

تنها حریف او، پنی موردانت، تسلیم شد و عقب نشینی کرد.

او به عنوان رهبر حزب حاکم، جانشین لیز تراس که هفته گذشته پس از ۴۵ روز پر فراز و نشیب در قدرت استعفا داد، نخست وزیری را برعهده خواهد گرفت.

سوناک پس از ماه‌ها آشفتگی که در گذشته دو رهبر را فراگرفته بود، به دنبال ثبات در یک فضای اقتصادی چالش برانگیز است.

موقعیت سوناک پس از خروج بوریس جانسون، رهبر سابق حزب محافظه کار از رقابت های رهبری حزب محافظه کار، تقویت شده است. این حزب سومین نخست وزیر بریتانیا را در سال جاری پس از استعفای لیز تراس پس از یک دوره پرآشوب ۴۵ روزه انتخاب می کند.

بیشتر: لیز تراس، نخست وزیر بریتانیا پس از سیاست هایی که نااطمینانی اقتصادی ایجاد کرد، استعفا داد و به دوره شش هفته ای خود پایان داد.

سوناک در انتخابات اخیر محافظه‌کاران مغلوب تراس شد، اما حزب او و کشورش اکنون مشتاق مقابله با افزایش قیمت مواد غذایی و انرژی و رکود هستند. این سیاستمدار اقتصاد را از طریق همه گیری ویروس کرونا رهبری کرد و به دلیل ارائه حمایت مالی از کارگران اخراج شده و مشاغل تعطیل شده مورد ستایش قرار گرفت.

او در صورت تشکیل دولت، وعده “صداقت، حرفه ای گری و مسئولیت پذیری” داد – نشانه ای از تمایل روزافزون به رهبری که بتواند مشکلات کشور را حل کند.

اوایل روز، این مرد ۴۲ ساله تنها نامزدی بود که حمایت تایید شده از بیش از ۱۰۰ نماینده، تعداد مورد نیاز برای نامزدی، را داشت و حامیان او ادعا کردند که او بیش از نیمی از ۳۵۷ نماینده محافظه کار کنگره را به دست آورد. موردانت امیدوار بود تا زمان بسته شدن نامزدها به آستانه برسد – اما از آن عقب نشینی کرد.

این بدان معناست که سوناک اکنون رهبر حزب محافظه کار است و پادشاه چارلز سوم از او خواسته تا دولت تشکیل دهد. او اواخر دوشنبه یا سه شنبه در حالی که قدرت را از بالکن منتقل می کند، نخست وزیر می شود.

سوناک که از سال ۲۰۲۰ تا تابستان به عنوان خزانه‌دار خدمت می‌کرد، در ماه ژوئیه در اعتراض به رهبری جانسون استعفا داد.

جانسون یکشنبه شب ناگهان از رقابت‌های انتخاباتی کناره‌گیری کرد و به تلاش کوتاه مدت پوپولیستی برای بازگشت به نخست‌وزیری که بیش از سه ماه پیش در میان رسوایی‌های اخلاقی برکنار شد، پایان داد.

جانسون پس از بازگشت از تعطیلات خود در کارائیب، آخر هفته را با حمایت قانونگذاران محافظه کار گذراند. اواخر یکشنبه، او گفت که از حمایت ۱۰۲ نفر از همکارانش برخوردار است. اما او سوناک را پس گرفت و گفت که به این نتیجه رسیده است که “شما نمی توانید به طور موثر حکومت کنید مگر اینکه یک حزب در کنگره داشته باشید.”

دورنمای بازگشت جانسون، حزب محافظه کار را که از قبل تقسیم شده بود، به آشفتگی بیشتری انداخت. او در سال ۲۰۱۹ حزب را به پیروزی قاطع در انتخابات رهبری کرد، اما دوران تصدی او به عنوان نخست وزیر با رسوایی های مالی و اخلاقی همراه بود که در نهایت گسترش یافت.

جانسون در بیانیه خود در روز یکشنبه تاکید کرد که وی “شایستگی پیروزی محافظه کاران را در انتخابات ملی بعدی که در سال ۲۰۲۴ برگزار می شود” است.

وی گفت: اما در روزهای پایانی عمرم متاسفانه به این نتیجه رسیدم که این کار درستی نیست.

اما او به احتمال بازگشتش اشاره کرد و گفت: فکر می کنم چیزهای زیادی برای دادن دارم، اما می ترسم الان زمان مناسبی نباشد.

تراس روز پنجشنبه پس از ۴۵ روز آشفته استعفا داد و اعتراف کرد که نتوانست بسته کاهش مالیات اقتصادی را که پس از خشم حزبش و چندین هفته آشفته بازارهای مالی مجبور به ترک آن شده بود کنار بگذارد.

هرج و مرج حزب محافظه کار به درخواست ها برای برگزاری انتخابات عمومی دامن می زند. بر اساس سیستم پارلمانی بریتانیا، لزوماً تا پایان سال ۲۰۲۴ پارلمان وجود ندارد، اگرچه دولت این امکان را دارد که زودتر آن را تشکیل دهد.

در حال حاضر بعید به نظر می رسد. نظرسنجی ها نشان می دهد که انتخابات برای حزب محافظه کار فاجعه بار خواهد بود و حزب کارگر چپ میانه اکثریت را به دست آورد.

حق چاپ © ۲۰۲۲ Associated Press. حق چاپ ثبت شد.