پاسخی که خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران منتشر نکرده – wsnlab


به گزارش روابط عمومی دیجی کالا، اگرچه دیجی کالا حق شکایت حقوقی از ایرنا در دادگاه را برای خود محفوظ می دارد، اما تیم رابط دیجی کالا در حال حاضر ترجیح می دهد با انتشار این پاسخ که بدون دلیل ظاهری منتشر نشده است، نظرات ایرنا را به اطلاع عموم برساند. افکار عمومی شفاف است. قفل دستگاه های دیگر را باز کنید.

منتظر روزی هستیم که خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی به مفاد قانون مطبوعات به عنوان الگویی برای رسانه های دولتی عمل کند و هر چه زودتر این پاسخ را در این خبرگزاری منتشر کند. متن کامل پاسخ ایرنا به این گزارش را در ادامه می خوانید. پاسخ دیجی کالا به گزارش ایرنا مبنی بر نارضایتی کاربران فارسی توییتر از این شرکت:

گزارش ایرنا درباره احساسات اجتماعی کاربران دیجی کالا اشتباه است

خبرگزاری جمهوری اسلامی «ایرنا» در گزارشی به تاریخ ۱۴ تیر ۱۴۰۱ به موضوع نارضایتی کاربران توییتر از دیجی کالا پرداخته است. در ابتدا باید اعلام کنیم که خبرگزاری رسمی دولتی در میان موضوعات متعددی که این روزها زندگی مردم را تحت تاثیر قرار می دهد، نظرات کاربران توییتر در مورد دیجی کالا را انتخاب کرده است. با قدردانی از این رویکرد داده محور و توجه به افکار عمومی و امید به گسترش فرهنگ داده محور و علاقه افکار عمومی به سایر سازمان ها و نهادها، پاسخ زیر را برای روشنگری عزیزان ایران زمین ارائه می دهیم. رسانه عزیز:

دیجی کالا ۴۰ میلیون کاربر یا حدود نیمی از جمعیت ایران را با فروشندگان در پلتفرم مارکت متصل می کند. ۲۵۰۰۰۰ شرکت، تولیدکننده، تاجر، هنرمند و صنعتگر ایرانی از شهرهای بزرگ تا شهرهای کوچک به بازاری به وسعت ایران در زمینه کالاهای دیجیتال دست یافته اند. هدف ما ایجاد فضایی مناسب برای خرید آگاهانه و منصفانه برای همه ایرانیان است. البته با شرایط خاصی که در اقتصاد کشور پیش آمده، میزان رضایت خریداران، فروشندگان و شرکت ها نیز تحت تاثیر قرار گرفته است. تورم لجام گسیخته در سال های اخیر، عدم دسترسی به کالاهای اساسی در ماه های اخیر (ماکارونی، روغن و لبنیات) و چالش تامین و فروش محصولات از برندهای معتبر جهانی به دلیل مشکلات داخلی (ممنوعیت واردات) و خارجی (تحریم) باعث شده است. برای تبدیل شدن آن به بازار سیاه ایران، دلایلی وجود دارد که ممکن است رضایت کاربران را تحت تاثیر قرار دهد. البته در مکانیزمی که دیجی کالا برای مشتریان و فروشندگان ایجاد می کند، گاهی مشکلاتی پیش می آید که ما منکر آن نیستیم و با پیگیری شکایات تمام تلاش خود را برای رفع آن می کنیم. حتی نارضایتی مشتریان دیجی کالا برای ما مهم است و خود را مسئول آن می دانیم و هر روز تیم ۱۰۰۰۰ دیجی کالا، مهندسان و متخصصان جوان آن تلاش می کنند تا تجربه خرید مردم ایران را به سطح استانداردهای جهانی برسانند. .

ارزش اصلی ما در دیجیکالا مشتری مداری است. یکی از راه‌های مهم ما برای نظارت بر رضایت مشتری، نظارت بر نظراتی است که افراد در رسانه‌های اجتماعی درباره تجربه خرید دیجی کالا می‌دهند. در دیجی کالا، تیمی که مسئول نظارت و گوش دادن اجتماعی است (گوش دادن اجتماعی) او مسئول پاسخگویی در توییتر است.

انتخاب ابزار مناسب و طراحی و توسعه روشی برای تحلیل رضایت مشتری در شبکه های اجتماعی وظیفه اصلی این تیم است. سامانه مانیتورینگ فضای مجازی هشتگ یکی از ابزارهایی است که این تیم برای استخراج داده ها در شبکه های اجتماعی استفاده می کند و خوشبختانه تحلیلگران ایرنا نیز از این سامانه برای تحلیل خود استفاده کرده اند. از آنجایی که منبع داده گزارش پژوهشی ایرنا همان سامانه ای است که دیجی کالا برای تحلیل شبکه های اجتماعی از آن استفاده می کند، جای اختلاف نظر وجود ندارد و می توان برای تنویر افکار عمومی پاسخ دقیق تری نوشت. بسیاری از اعداد ذکر شده در گزارش ایرنا با داده های ما مطابقت ندارد و در اینجا به اشتباهات گزارش ایرنا اشاره می کنیم.

آمار ایرنا از میزان نارضایتی کاربران دیجی کالا نادرست است

۱. اطلاعات گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) مشابه اطلاعات پایش احساسات اجتماعی دیجی کالا است.احساسات اجتماعی) کاربران توییتر در بازه زمانی ذکر شده در این گزارش یعنی از ۲۰ جولای ۱۴۰۰ تا ۳۰ ژوئیه ۱۴۰۱ تفاوت های آماری داشته اند و بر اساس گزارش های نادرست تحلیل های نادرستی انجام شده است. درصد نظرات منفی کاربران در مورد دیجی کالا در این گزارش ۷۳ درصد و عدد صحیح ۴۴.۳۸ درصد است. این مغایرت آماری که در برخی از جاهای گزارش مشاهده می شود، ممکن است به دلیل دقت پایین استفاده از سیستم ردیابی و نظارت باشد.

تعداد دقیق آرای منفی، مثبت و خنثی در بازه زمانی داده شده به صورت اعداد در نمودار زیر نشان داده شده است (نمودار سمت راست عدد صحیح و نمودار سمت چپ گزارش ایرنا است):

پاسخی که خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران منتشر نکرده است

همانطور که می بینید، در حالی که تحلیل داده های رسانه ای ایرنا ۷۳ درصد از احساسات منفی کاربران را نشان می دهد، این آمار برای دیجی کالا ۴۴ درصد است و بر اساس نمونه های آماری برگرفته از بستر هشتگ در همان بازه زمانی است. همچنین آنچه خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران درباره احساسات مثبت اجتماعی اعلام کرده ۱۲ درصد است در حالی که این رقم ۱۹ درصد است. تمرکز خنثی روی توییت های کاربران در داده های استخراج شده توسط دیجی کالا ۳۵ درصد است، اما این عدد در داده کاوی ایرنا تنها ۱۴ درصد گزارش شده است.

همچنین لازم به ذکر است که دقیق ترین ابزار برای سنجش رضایت اجتماعی تعداد توییت ها بر اساس بازدیدها و تعاملات است نه فقط تعداد توییت ها. با این مقیاس، تعداد احساسات منفی در مورد دیجی کالا ۳۹.۴۲ درصد، احساسات مثبت ۳۲.۷۶ درصد و احساسات خنثی ۲۷.۸۱ درصد است. این آمار در گزارش ایرنا اندازه گیری نشده است که در نمودار زیر قابل مشاهده است.

پاسخی که خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران منتشر نکرده است

لازم به ذکر است از آنجایی که منابع مورد استناد ایرنا و دیجی کالا هر دو پلتفرم علامت گذاری هستند، با استعلام از این پلتفرم می توان این اطلاعات را تایید کرد.

داده ها برای به دست آوردن درک عمیق از کاربران دیجی کالا نظارت می شوند

حضور در شبکه های اجتماعی به ویژه توییتر و تعامل مستقیم با کاربران یکی از راه هایی است که دیجی کالا برای بهبود عملکرد و دریافت بازخورد مستقیم از کاربران در پیش گرفته است. رویه ای که ما در کشور از طریق ارزیابی دوره ای و مستمر عملکرد بر اساس شنیدن اجتماعی ابداع کردیم(گوش دادن اجتماعی) من ۵ سال است که در بخش ارتباطات دیجی کالا این کار را انجام می دهم. ما همچنین بر عهده خودمان هستیم که همه نظرات را بررسی کنیم، در صورت امکان پاسخ دهیم و پیگیری کنیم. در این میان، بدون شک یادگیری از بازخورد منفی نقش مهمی در بهبود خدمات و عملکرد کلی یک سازمان دارد. بر اساس گزارش مانیتورینگ شبکه های اجتماعی زلکا، دیجی کالا پاسخگوترین سازمان و سازمان ایرانی در توییتر در سال ۲۰۱۹ بوده است.

آمار حجم محتوای عمومی، نقطه تبادل داده

در گزارش ایرنا آمار حجم محتوا به درستی ذکر شده که با داده های دیجی کالا همخوانی دارد. کل آمار توییتر برای بازه زمانی انتخاب شده، تعداد توییت‌ها (۱۵۳۵۱۷)، تعداد کل حساب‌های کاربری (۷۱۸۳۵)، تعداد لایک‌ها (۹۳۹۰۸۰) و تعداد بازتوییت‌ها (۳۹۰۴۳) است. بسیار شبیه به آمار ایرنا است.

پاسخی که خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران منتشر نکرده است

با این حال، از نظر آماری تفاوت معنی‌داری برای توییت‌های مهم و محبوب، رتبه‌بندی موضوع نارضایتی، موضوعات تکراری مکرر در توییت‌ها، درصد احساسات اجتماعی مثبت، منفی و خنثی برای موضوعات تکراری، منابع پست، کلمات پرطرفدار و هشتگ‌ها وجود دارد. . به آنها اشاره می کنیم:

“توئیت های مهم و پرطرفدار درباره دیجی کالا”

اگر یک تحلیلگر محترم ایرنا توئیت ها و توییت های قابل توجهی را با نرخ تعامل بالا (کم، ریتوئیت، نظر) یا تعداد بازدید زیاد در دیجی کالا نشان دهد، برخی از این توییت ها از گزارش ایرنا حذف شده اند. در مورد دیجی کالا بدون حذف یا سانسور آمده است:

پاسخی که خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران منتشر نکرده است

موضوعات پرطرفدار در توییت ها

در بخشی دیگر از این گزارش به ۹ موضوع تکراری در توییت ها پرداخته شده است که با داده های موجود مطابقت ندارند. محبوب ترین موضوعات در توییت های کاربران در مورد دیجی کالا (۹ رتبه و تعداد توییت های برتر) حمل و نقل و تدارکات، قیمت گذاری، عملکرد پلت فرم برنامه و وب سایت، بازخورد کاربر، بسته بندی، مشکلات مربوط به فروشنده، منابع انسانی و بازگشت است. . هزینه حمل و نقل مرتبط است. این در حالی است که این آمار با درصد موضوعات تکراری در توییت ها نسبت به آنچه خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران گزارش کرده است متفاوت است. لیست محبوب ترین موضوعات در جدول زیر ارائه شده است:

پاسخی که خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران منتشر نکرده است

این حذف در منابع نشریات، هشتگ های پرطرفدار و پرمخاطب ترین کلمات نیز قابل مشاهده است که در نمودارهای زیر، در سمت راست، داده های صحیح قابل مشاهده است.

پاسخی که خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران منتشر نکرده است

وضعیت احساسات اجتماعی کاربران نسبت به برندهای جهان

مشاهدات دیجی کالا نشان می دهد که احساسات اجتماعی کاربران در مورد تعداد توییت ها در دوره مورد بررسی ۴۴.۳۸ درصد (منفی)، ۳۵.۹۴ درصد (خنثی) و ۱۹.۶۹ درصد (مثبت) بوده است. عددی که به جایگاه جهانی این آمار در میان سایر برندهای بزرگ جهانی نزدیک است. ضمن تشکر از رسانه های ایرانی برای پرداختن به این موضوع مهم، در پایان نگاهی به وضعیت برندها در سراسر جهان از نظر احساس اجتماعی کاربران می اندازیم:

بر اساس گزارش ۲۰۲۰ شرکت مشاوره و تحقیقات CCMC در حوزه رفتار مشتری، نارضایتی کاربران از اوبر امسال ۴۸ درصد، لگو ۴۶ درصد، سونی ۴۳ درصد و مایکروسافت ۴۱ درصد است.

این آمار نشان می دهد که میزان نارضایتی کاربران جهانی توییتر از معروف ترین برندهای جهانی از ۴۰ درصد فراتر رفته و در عین حال از حد معمول فراتر نمی رود.

پاسخی که خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران منتشر نکرده است

این گزارش همچنین نشان می‌دهد که شرکت‌های بزرگ نسبت به سایر برندها تمایل بیشتری به جلب توجه در توییتر دارند و با توجه به ماهیت شبکه اجتماعی توییتر، آرای منفی و شکایات در همه موضوعات بسیار بیشتر از آرای مثبت است. میزان رضایت بسیار بالاتر به عبارت دیگر، هرچه برندی واکنش‌گراتر باشد و حضور آن در توییتر قوی‌تر باشد، احتمال اینکه به موضوعی برای گفت‌وگو میان کاربران تبدیل شود، بیشتر می‌شود. اکانت رسمی دیجیکالا (@digikalacom) و حساب پشتیبانی دیجیکالا (پشتیبانی دیجیکالا@) در توییتر در همین راستا راه اندازی شد و تا حد امکان به کاربران پاسخ داد.

رسانه عزیز ایرنا، باید قبل از انتشار چنین گزارشی با تیم تماس دیجی کالا تماس گرفته می شد تا جزئیات بیشتر گزارش و پاسخ ما به موارد مطرح شده نیز درج شود. ما همیشه آماده پاسخگویی هستیم. دیجی کالا همواره شفافیت را ارزش اصلی خود می داند و سعی کرده با ارائه گزارش عملکرد در سال های اخیر سهم خود را در پاسخگویی و ارائه آمار ایفا کند. Real Data ابزار دیجی کالا برای پیمایش در مسیر ایجاد درک متقابل بین مخاطبان متنوع و متنوع است.