وزیر صمت: خودروسازی، معدن و صنایع غذایی باید قیمت ها را کاهش دهند و کیفیت را بالا ببرند


وزیر صمت: خودروسازی، معدن و صنایع غذایی باید قیمت ها را کاهش دهند و کیفیت را بالا ببرند

دیدارنیوز: وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: شرکت های بزرگی مانند صنعت خودرو، معدن و مواد غذایی باید فعالیت خود را بهبود بخشند، قیمت ها را کاهش دهند و کیفیت را افزایش دهند.

سیدرضا فاطمی امین در گفتگوی تلفنی با خبرنگار شبکه یک سیما گفت: اولویت ما در تجارت خارجی صادرات کالاهای دانش بنیان به جای صادرات مواد خام یا نیمه خام است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: سال گذشته در روز ملی صادرات یک برنامه جنبی داشتیم و علاوه بر ارائه نمونه صادرکنندگان، به ۱۱۰ شرکت دانش بنیان جوایز اهدا شد و امسال نیز در حال بررسی کامل هستیم. صادرات نمونه ها به گونه ای که شرکت های صادرکننده کالاهای شناختی اهمیت بیشتری دارند و جزو بهترین تولیدکنندگان محسوب می شوند.

فاطمی امین افزود: تاکنون صنایع دانش بنیان بیشتر عرضه‌محور بوده است، یعنی یک شرکت دانش‌بنیان محصول، فرآیند و خدمات را اداره می‌کند و باید به دنبال ارائه بازار برای آن بودیم، اما بهترین مسئله این است که تقاضا محور باشد.»

وی افزود: شرکت های بزرگی مانند خودروسازی، معدن و صنایع غذایی نیاز به بهبود عملکرد، کاهش قیمت، افزایش کیفیت، اجرای فرآیندهای جدید و پیشروی به سمت تحقیق و توسعه و کار دانش بنیان دارند.

صمت گفت: روز پنجشنبه سمیناری برگزار کردیم، بیش از ۳۰ شرکت بزرگ در صنایع مختلف گرد هم آمدند و ایده ها و چالش های خود را ارائه کردند.

فاطمی امین با اشاره به اینکه این امر می تواند در حوزه دانش تحول ایجاد کند، افزود: به عبارتی اگر یک لوکوموتیو بزرگ را مانند دانش بنیان جابه جا کنیم و تحقیق و توسعه انجام دهند، قطعاً در زمان پیشنهاد پروژه های بزرگ، شرکت های کوچک نیز می توانند. در این قالب.” برنامه ها کار می کنند و این تاثیر زیادی بر اقتصاد دارد.

وی گفت: اگر در یک حوزه کاری دانش ایجاد کنیم، اما آن حوزه در کل نتواند موثر باشد، زیبایی فناوری محدودی دارد؛ مهم این است که بتوانیم حوزه کار دانش بنیان را در اقتصاد کلان گسترش دهیم و داشته باشیم. تاثیر قابل توجهی بر زندگی مردم.

فاطمی امین افزود: بخشی از آن به دلیل نیازهایی است که می توان ایجاد کرد و حتی در سنگ آهن نیز آهن به اندازه کافی استخراج نمی شود.

وزیر صمت با اشاره به لزوم ایجاد رقابت در واحدهای تولیدی خاطرنشان کرد: یکی از واحدهایی که در این همایش شرکت کرد، شرکت لاستیک بود که علاوه بر تولید لاستیک به بحث ماشین آلات لاستیک سازی نیز پرداخت و این کار بسیار ارزشمندی است. ”

فاطمی امین گفت: صنایع علاوه بر تولید انبوه، بسیار خوب است که تولیدکننده ماشین آلات آن صنعت نیز شوند.