واکسن کووید-۱۹ در مردان و زنان متفاوت عمل می کند


واکسن COVID-19 در مردان و زنان متفاوت عمل می کند

دیدارنیوز – به گزارش مدیکال اکسپرس، به اختصار می توان گفت: بله; اما موارد زیادی وجود دارد که باید در نظر گرفت.

اثربخشی و ایمنی

در این مطالعه، پروفسور کاساندرا زویکی و همکارانش چندین مطالعه بین‌المللی منتشر شده در مورد واکسن‌ها را بررسی کردند تا مشخص کنند که آیا افراد بسته به جنسیتشان به واکسن‌های کووید-۱۹ متفاوت پاسخ می‌دهند یا خیر. او و همکارانش دریافتند که در گزارش‌های کارآزمایی بالینی تفاوت‌هایی بین پاسخ‌های مردان و زنان به واکسن‌های کووید-۱۹ ذکر نشده است.

این مقاله بین المللی دو مجموعه از تحقیقات را مورد بحث قرار می دهد. اولین مجموعه شامل گزارش های کارآزمایی بالینی بود که توسط آژانس های نظارتی از جمله سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA)، آژانس دارویی اروپا (EMA) و بهداشت کانادا منتشر شد. گروه دوم شامل پنج مطالعه مروری بود که پس از انتشار واکسیناسیون برای عموم مردم انجام شد.

پروفسور ایزوک می‌گوید: «آنچه ما دریافتیم این است که اگرچه تمام مطالعات داده‌ها را جمع‌آوری کرده‌اند، اما تنها ۳۰ درصد از آنها تفاوت‌ها و عوارض جانبی متفاوت واکسن‌ها را به‌خصوص در مردان و زنان گزارش کرده‌اند.» کسانی که داده ها را تجزیه و تحلیل کردند متوجه تفاوت هایی شدند.

بر اساس مطالعات، اثربخشی اولین دوز واکسن در مردان بیشتر از زنان است. در این مطالعه، تفاوت‌های جنسیتی اساسی در واکسن‌های قدیمی‌تر مانند واکسن آنفولانزا نیز مورد بررسی قرار گرفت.

پروفسور ایزوکی می‌گوید: مطالعات بین‌المللی که تفاوت‌های جنسیتی در اثربخشی و ایمنی را در جمعیت عمومی مورد بررسی قرار داده‌اند نیز نشان داده‌اند که زنان عوارض جانبی منفی بیشتری نسبت به مردان تجربه می‌کنند و به‌ویژه، پدیده‌هایی مانند لخته شدن خون در زنانی که AstraZeneca و Johnson دریافت کرده‌اند. واکسن های جانسون و جانسون در مورد آن بیشتر گزارش شده است.

گفته می شود که لخته های خون در اثر واکنش غیر طبیعی سیستم ایمنی بدن به واکسن ایجاد می شوند. این واکنش منجر به هدف قرار دادن بخشی از سلول های خونی و در نتیجه لخته شدن خون می شود. با این حال، تا به امروز هیچ مطالعه ای برای مقایسه لخته شدن خون در زنان جوان واکسینه شده با زنان دیگر وجود ندارد و آنها عوامل خطر مانند درمان های هورمونی و اختلالات ایمنی را در نظر نگرفته اند.

بنابراین، در حال حاضر تعیین اثربخشی کامل واکسن‌های کووید-۱۹ در هنگام بروز این مشکل دشوار است.

واکسن و بارداری

زنان باردار و شیرده در آزمایش‌های اصلی واکسن در سال ۲۰۲۰ به دلیل استانداردهای ایمنی مورد نیاز قرار نگرفتند. این بدان معنی است که در آن زمان واکسن فقط برای زنان در معرض خطر توصیه می شد. از آن زمان، مطالعات نشان داده است که واکسن‌های RNA پیام‌رسان (mRNA) برای زنان باردار و غیر باردار بی‌خطر هستند و آنتی‌بادی‌ها می‌توانند از طریق شیر مادر از جنین عبور کرده و از آن محافظت کنند.

برای نظارت بر مسائل احتمالی ایمنی واکسن، مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده (CDC) گروهی متشکل از ۳۹۵۸ زن باردار را که واکسن کووید-۱۹ دریافت کرده بودند مورد بررسی قرار داد و از آنها خواست هرگونه عوارض جانبی منفی را گزارش کنند. گزارش از طریق سیستم گزارش رویداد نامطلوب واکسن (VAERS). داده های VAERS نشان داد که عوارض جانبی گزارش شده توسط این زنان باردار مشابه موارد گزارش شده توسط زنان غیرباردار است. زنان باردار معمولاً درد را در محل تزریق تجربه می‌کردند و عوارض جانبی سیستمیک مانند تب، سردرد، دردهای عضلانی و لرز کمتر شایع بود.

اگرچه تحقیقات در مورد اثربخشی و ایمنی واکسن کووید در این جمعیت هنوز در مراحل اولیه است، شواهد کلی نشان می دهد که این واکسن در زنان باردار بی خطر است.

تفاوت های جنسیتی در آزمایشات بالینی

بررسی تفاوت های جنسیتی در نتایج پزشکی بسیار مهم است. به گفته پروفسور ایساوک، تفاوت های جنسیتی در توزیع عوارض جانبی بین مردان و زنان نه تنها باید در کارآزمایی های بعدی گزارش شود، بلکه باید در مطالعات اولیه دوز واکسن نیز مورد بررسی قرار گیرد.

وی می گوید: این پژوهش با هدف حذف رویکرد «یک نسخه برای همه» در پزشکی و تحقیقات بالینی و رسیدگی به ناهمگونی و تنوع در جمعیت بیمار و نیازهای خاص زیرگروه های بیماران انجام می شود. این داده ها به راحتی در دسترس هستند. با توجه به یافته های ما مبنی بر وجود تفاوت های جنسی قابل توجه، گزارش داده ها بر اساس جنسیت باید اجباری باشد تا پزشک معالج بهترین داده ها را هنگام تصمیم گیری برای بیمار داشته باشد.

همانطور که ما به سمت پزشکی شخصی تر حرکت می کنیم، این مطالعه بر اهمیت گزارش تفاوت های جنسیتی در ایمنی و اثربخشی داروها و واکسن های جدید تاکید می کند.

به گفته پروفسور Szoke، مسئله مهم این است که این داده ها وجود دارد، جمع آوری می شود، اما گزارش نمی شود و گزارش تفاوت ها چیزی است که ما می خواهیم به آن برسیم.