نیروهای روسیه به طور کامل از خارکف عقب نشینی می کنند زیرا اوکراین به دنبال تغییر روند است – Politico


روز شنبه، نیروهای روسیه در خط مقدم از مواضع خود در منطقه خارکف در شمال شرق اوکراین گریختند، زیرا نیروهای اوکراینی برای آزادسازی سرزمین های اشغالی حمله برق آسا را ​​آغاز کردند.

طی چند روز گذشته، نیروهای اوکراینی از یک ضدحمله در شرق خارکف استفاده غیرمنتظره ای برده و به شهرهای استراتژیک کلیدی مانند بالاکلیا، کوبیانسک و ایزاووم حمله کردند. دونباس شرقی پس از هفته‌ها درگیری که به نظر می‌رسید در زمستان به بن‌بست رسیده است، اوکراینی‌های مورد حمایت ناتو اکنون در تلاش هستند تا با یک حمله دو جانبه در خارکف در شرق و خرسون در جنوب، شتاب بیشتری به دست آورند.

وزارت دفاع روسیه موفقیت اوکراین در خارکف را ستود و خاطرنشان کرد که خروج روسیه در راستای اهداف بدنام “عملیات نظامی ویژه” رئیس جمهور ولادیمیر پوتین است.

به گفته سرلشکر ایگور کوناشنکوف، نیروهای روسی مستقر در مناطق ایزیوم و بالاکلیا که روز جمعه توسط نیروهای اوکراینی آزاد شدند، “اصلاح شدند و به منطقه هم مرز با دونتسک منتقل شدند تا تلاش ها به سمت دونتسک را افزایش دهند.”

وی افزود: برای جلوگیری از آسیب به نیروهای روسی، هوا، موشک و توپخانه را برای بمباران قدرتمند دشمن بسیج کرده‌ایم.

علیرغم انتشار اخباری مبنی بر عقب نشینی در رسانه های دولتی، پوتین خود سکوت شگفت انگیزی در مورد عقب نشینی نظامیان حفظ کرده است. پوتین روز شنبه در مراسم افتتاحیه چرخ و فلک غول پیکر برای جشن گرفتن سالگرد شهر شرکت کرد.

او در سخنرانی خود تنها به درگیری در اوکراین اشاره کرد که شامل «سربازانی است که برای زندگی مسالمت آمیز در دونباس می جنگند. […] خانواده رفقای ما که جان خود را برای روسیه فدا کردند.

به طور کلی، کارشناسان نظامی طرفدار روسیه و حتی یک مقام رسمی شروع به زیر سوال بردن توانایی های جنگ سالاران در اوکراین کردند. دانیل بزونوف، معاون وزیر اطلاعات جمهوری خلق دونتسک که مورد حمایت مسکو است، گفت که عقب نشینی از ایزیوم و دیگر شهرک های اطراف خارکف “البته… نتیجه اشتباه فرماندهی عالی بود.”

مسکو مجبور شد نیروهای خود را برای جلوگیری از محاصره داعش و پایگاه های اصلی آن خارج کند.

ضد حمله کنونی بزرگترین تغییر در خط مقدم اوکراین از زمانی است که نیروهای روسی محاصره کیف را در اوایل ماه مارس رها کردند و از اطراف پایتخت و شمال اوکراین عقب نشینی کردند.

روز جمعه، اولین فیلم که ظاهراً توسط سربازان اوکراینی ضبط شده بود، در خارج از ایزیوم ظاهر شد. یک کلیپ ویدئویی کوتاه پرچم اوکراین را نشان می دهد که بر فراز یک ایست بازرسی در کنار تابلوی خیابانی که نام شهر بر روی آن نوشته شده است.

ساعاتی قبل، منابع اوکراینی گزارش دادند که کنترل روستای کوبیانسک تحت اشغال روسیه را که یک تقاطع راه آهن اصلی در نزدیکی مرز روسیه است، بازپس گرفته است.

به ویژه، آژانس اصلی امنیتی اوکراین، SBU، عکس هایی از سربازان متعلق به نیروهای ویژه در روستا را منتشر کرد.

اولگ نیکولنکو، سخنگوی وزارت امور خارجه اوکراین توییت عکسی که به نظر می رسد در میدان مرکزی کوبانسک با گروهی از سربازان در حال تکان دادن پرچم اوکراین گرفته شده است. نیروهای اوکراینی به سمت شرق اوکراین پیشروی می کنند و شهرها و شهرک های بیشتری را آزاد می کنند. شجاعت و حمایت نظامی آنها از غرب نتایج شگفت انگیزی داشت. ادامه ارسال سلاح به اوکراین بسیار مهم است.

با این حال، برخی از کانال های رسانه های اجتماعی ارتش روسیه گزارش دادند که نیروهای روسی تنها از منطقه کوبیانسک، که در ساحل غربی رودخانه اوسکیل است که شهر را تقسیم می کند، عقب نشینی کردند.

ایگور گیرکین، یکی از رهبران جدایی‌طلبان طرفدار روسیه در شرق اوکراین بین سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۵، گفت که ارتش روسیه “با یک بحران عملیاتی جدی در طیف گسترده‌ای از خطوط مقدم روبه‌رو شد که قبلاً به یک شکست بزرگ تبدیل شده است.”

حالا فقط طرف ما مانده است. [Russia] به این فکر کنید که چگونه می توانید از تبدیل شدن شکست های بیشتر و شکست های عملیاتی به شکست های استراتژیک جلوگیری کنید. او افزود که اوکراین قبلاً در “نبرد ابتکار” پیروز شده بود.

ارتش ها به سمت جنوب بندر خرسون در دریای سیاه عقب نشینی می کنند، در حالی که توجه بر پیشروی متزلزل در شرق اوکراین متمرکز شده است.

ناتالیا هومنیوک، سخنگوی ارتش اوکراین در جنوب به رسانه‌های محلی گفت که این نیروها «بین ۲ تا ۱۰ کیلومتر» در جبهه جنوبی پیشروی کردند.