نشست خبری «سایه» به خانه آمد


بازگشته است

دیدارنیوزمحمود الشلاوی مدیرکل دفتر وزارتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در خصوص آخرین جزئیات انتقال پیکر مرحوم ابتهاج به تهران گفت: پیکر مرحوم ابتهاج به زودی به بهشت ​​منتقل می شود. زهرا. حتی مراسم وداع با پیکر این معلم طبق برنامه روز جمعه در مقابل تالار وحدت آغاز شد.

وی با اشاره به جزئیات انتقال پیکر آقای امیرهوشنگ ابتهاج (سایه) از آلمان به ایران، به تشریفات، هماهنگی، مساعدت و همراهی خانواده مرحوم آقای ابتهاج اشاره کرد و گفت: شاعر صبح جمعه روبروی سالن است و واحد تهران در قالب مراسم تودیع با حضور مسئولان فرهنگی هنری و اهالی فرهنگ هنر و ادب فارسی و اقشار مختلف جامعه برگزار می شود.

دبیر شورای هماهنگی حفظ زبان فارسی ادامه داد: پیکر ابتهاج پس از مراسم وداع با همراهی دست اندرکاران، اهالی فرهنگ و ادب عازم استان گیلان می شود و برای همیشه در آنجا آرام می گیرد. .

الشلاوی ادامه داد: طبق هماهنگی های انجام شده مقرر شد علاوه بر برنامه ریزی برای وداع با پیکر استاد، برنامه های ویژه ای برای گرامیداشت و بزرگداشت یاد و خاطره شاهزاده هوشنک ابثاج (سایه) از طریق انجمن یادداشت های شریف برگزار شود. . و آثار ملی در روزهای آینده.

مدیرکل دفتر وزارتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به همراهی خوب مسئولان و مسئولان محلی استان گیلان ابراز امیدواری کرد که این مراسم باشکوه در زادگاهش برگزار شود.

بازگشته است

یلدا ابتهاج سه هفته پیش با اعلام خبر فوت پدرش در صفحه اینستاگرام خود نوشت: سایه ما بر سر هفت هزار پیرزن افتاد.

این استاد برجسته اواخر تیرماه به دلیل نارسایی کلیه در بیمارستانی در شهر کلن آلمان بستری و تحت مداوا قرار گرفت و در ۲۸ مرداد در سن ۹۴ سالگی در همان شهر درگذشت.

امیرهوشنگ ابتهاج شاعر ایرانی معروف به “سایه” در ۱۵ اسفند ۱۳۰۶ در رشت به دنیا آمد و اولین اثر خود را با عنوان اولین ترانه ها در سال ۱۳۲۵ منتشر کرد.

از دیگر آثار او می توان به شعر سپیده (خانه امید ایرانی) اشاره کرد. سراب، گردشگران مشاچ، شبگیر، زمین، چند برگ یلدا، حتی صبح شب یلدا و بانگ نی از دیگر برنامه های شادی هستند. او همچنین در رادیو (برنامه گلها) کار می کرد و موسس برنامه موسیقی گلچین هبت بود.

از مهمترین آثار ابتهاج می توان به تصحیح غزلیات حافظ اشاره کرد که برای اولین بار در سال ۱۳۷۲ توسط انتشارات کارنما با عنوان حافظ ب ساعی منتشر شد و بار دیگر با اصلاحات و اصلاحات جدید منتشر شد. السایه سالها به تحقیق و مطالعه حافظ پرداخت و این کتاب حاصل همه آن تلاش هاست و در مقدمه حافظ آن را به همسرش داده است.

بیست و سومین جایزه ادبی و تاریخی محمود افشار یزدی در تاریخ ۱۹ مهر ۱۳۹۴ به انتخاب اعضای هیات انتخاب این موسسه به هوشنگ ابتهاج در پارک موقوفه افشار اهدا شد. در ۱۲ مهر ۱۳۹۷ در مراسم اختتامیه ششمین جشنواره بین المللی هنر برای صلح، جایزه هنر برای صلح به ابتهاج و سه هنرمند دیگر اهدا شد.