نشست انگلیس فرصتی طلایی برای نشان دادن ایران است


نشست انگلیس فرصتی طلایی برای نشان دادن ایران است

MeetNews شقایق آسیایی: شاهین رحمانی از معدود ایرانیان فعال در کنفدراسیون فوتبال آسیاست که چندین سال بدون بحث در این نهاد مهم ورزشی فعالیت کرده است. شاهین رحمانی تجربه زیادی در برگزاری مسابقات مختلف قاره ای و بین المللی دارد و البته نظرات جالبی هم درباره حضور ایران در جام جهانی قطر ارائه کرد. این گفتگوی عالی را از دست ندهید.

نظر شما در مورد قرعه کشی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر که ایران با انگلیس و آمریکا دیدار می کند و برنده آن ولز، اسکاتلند و اوکراین خواهد بود چیست؟

البته من خیلی آدم خوبی برای تحلیل تکنیکال نیستم، اما اگر بخواهم تحلیل شخصی خودم را بگیرم، می توانم بگویم حضور ایران در گروه B خود فرصت بسیار خوبی است. ما با انگلستان هستیم و بهترین عبارتی که می توانم برای توصیف یک گروه معروف ایرانی به کار ببرم مفهوم «پرستیژ» است. من انگلیس را از بقیه تیم های ملی کشورهای دیگر جدا می کنم. تیم انگلیسی صرف نظر از توانایی فنی و سطح فوتبالی که دارد به خوبی مورد توجه مطبوعات انگلیسی قرار دارد و به طور کلی فوتبال انگلیس در بین مردم بسیار محبوب است و در دنیا بسیار محبوب است. تیم ملی ایران هرگز با انگلیس مسابقه نداده است و در این بازی با پرستیژ خیلی بیشتر از بازی با سایر تیم ها دیده می شود.

جالب اینجاست که ایران اولین بازی خود را در روز افتتاحیه مقابل انگلیس برگزار می کند.

بله، از طرفی این دیدار دومین دیدار روز افتتاحیه جام جهانی قطر است و معمولا تماشاگر زیادی دارد. فکر می کنم یکی از افرادی که انگیزه زیادی برای نشان دادن خود در این بازی دارد آقای جهانبخش است چون در لیگ برتر نتوانست یا نتوانست انتظارات را برآورده کند و حالا این بازی به او فرصت خوبی برای اثبات خودش می دهد.

رسانه های انگلیسی طی روزهای گذشته از پیوستن به ایران ابراز خرسندی کرده اند و امیدوارند صعود آسانی از گروه دوم داشته باشند.

بعد از آخرین قرعه کشی دوستانم در انگلیس متوجه شدند که ایران در آسیا شماره یک است. از نظر میانگین، گروه B بالاترین رتبه فیفا را در بین سایر گروه ها دارد. ایران اول آسیا و انگلیس بیستمین تیم جهان است. انگلیسی ها در این گروه برای خودشان مشکلی ندارند. در عین حال، ایرانی ها نیز نسبت به دو دوره قبل، گروه B را راحت تر ارزیابی می کنند.

دیگر رقیب ایران در گروه B آمریکا است، نظر شما در این مورد چیست؟

تفاوت یک تیم با آمریکا در جام جهانی ۱۹۹۸ فرانسه و حالا که دوباره با آمریکا همگروه هستیم این است که در آن سال بازیکنانی در تیم ما بودند که حوادث انقلاب و مصادره را به خاطر داشتند. از سفارت آمریکا و حتی جنگ.. آنها دیرتر به دنیا آمدند و شاید اگر از آنها بپرسید دلیل تفاوت این دو کشور چیست؟ نمی توانند دلیل درستی بیاورند.

هم تیمی دیگر ما ممکن است یکی از سه تیم ولز، اوکراین یا اسکاتلند باشد.

انگلیسی ها ترجیح می دهند تیم ملی اوکراین در گروه B قرار بگیرد تا اسکاتلند و ولز، در غیر این صورت شاهد دربی بزرگ بین انگلیس و ولز یا اسکاتلند خواهیم بود.

در بین تیم های آسیایی به نظر می رسد سخت ترین قرعه برای ژاپن است که با آلمان و اسپانیا بازی می کند، نظر شما چیست؟

بستگی به نگاه شما به جام جهانی دارد. به نظر من تیم ایران با انگلیس چیز خیلی خوبی است، چون ایران دیده می شود. همیشه چیز دیگری درباره ایران در ذهن جهانیان وجود دارد و ایرانیان داخل و خارج از کشور همیشه می خواهند تصویر خوبی از ایران به نمایش بگذارند. بنابراین ما این شانس را داریم که حقیقت خود را در این بازی ها نشان دهیم.

آیا دیدار بریتانیا و آمریکا می تواند نکته ای داشته باشد؟

بله همانطور که می دانید آمریکا هنوز موفق به شکست انگلیس نشده است. البته در بازی های دوستانه این اتفاق افتاد اما در جام جهانی انگلیس تا اینجا نتوانست آمریکا را شکست دهد. به طور کلی باید بگویم که ایران اکنون در مهمترین بازار فوتبال قرار دارد و در کانون توجه قرار دارد و با انگلیس که بیشترین قدرت را در رسانه های فوتبالی دارد و آمریکا که بزرگترین بازار تلویزیونی را در اختیار دارد بازی می کند. ایالات متحده. جهانی گرایی. پس ایران با یک پیشنهاد خوب می تواند بهترین اسپانسرها را بگیرد. تو در مرحله گروهی دیده می شوی و اسمت را هواداران فوتبال می بینند. بنابراین این یک فرصت طلایی برای فدراسیون فوتبال و همچنین رسانه های ایرانی است تا خود را نشان دهند.

با این حال، من بیشتر نگران دور بعدی جام جهانی هستم. ما در مورد جام جهانی ۲۰۲۶ صحبت می کنیم که تیم ها در ۱۶ گروه سه تیمی تقسیم می شوند، من بسیار نگران هستم که سرنوشت تیم های آسیا و اقیانوسیه چه خواهد شد؟ آنها به احتمال زیاد پس از چند بازی حذف خواهند شد، که کار را دشوار می کند.

نظر شما درباره انتقادات اسکوچیچ در جام جهانی چیست؟

من نمی توانم در مورد تغییر آقای اسکوچیچ صحبت کنم اما به محض اینکه از مکانیزم اشتباه برای انتخاب سرمربی تیم ملی صحبت می کنم.

نظرتان درباره حضور بانوان در ورزشگاه امام رضا مشهد که جنجال به پا کرد چیست؟

من نگرانی شما را درک می کنم، اما به دلیل شغلم در AFC و اینکه این موضوع به من مربوط می شود، نمی خواهم در مورد آن صحبت کنم، اما خوب، نوشتن من به عنوان یک روزنامه نگار و تفکر من در این زمینه و در نشریات. قبلا هنوز آنجاست