موج تحریم های روسیه همچنان ادامه دارد. ۲۰۰ دیپلمات و کارمند در عرض دو روز از اروپا اخراج شدند


موج تحریم های روسیه همچنان ادامه دارد.  200 دیپلمات و کارمند در عرض دو روز از اروپا اخراج شدند

دیدارنیوز: نزدیک به ۲۰۰ دیپلمات روسی در این هفته در بیان مستقیم خشم دولت نسبت به کشتار غیرنظامیان اوکراینی که در جریان خروج نیروهای مسکو فاش شد، از کشورهای اروپایی اخراج شدند.

به گزارش اسپوتنیک، در یکی از بزرگترین شکست‌های دیپلماتیک در سال‌های اخیر، به ۲۰۶ دیپلمات و کارمند سفارت روسیه روز دوشنبه گفته شد که دولت‌های ایتالیا، فرانسه، آلمان و سایر کشورها از ورود آنها به کشورهایشان استقبال نمی‌کنند.

با احتساب ۱۰۰ نفر دیگر که پیش از آغاز حمله اخیر روسیه به اوکراین در ۲۴ فوریه اخراج شده بودند، تعداد دیپلمات های اخراج شده و کارمندان سفارتخانه های روسیه به بیش از ۳۲۵ نفر می رسد و انتظار می رود تعداد بیشتری نیز در پی آن باشند.

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: «من تصمیم گرفته‌ام تعدادی از کارکنان نمایندگی دائم روسیه در اتحادیه اروپا را به دلیل فعالیت‌هایی که با وضعیت دیپلماتیک آنها سازگار نیست، عنصری نامطلوب اعلام کنم».

وی افزود: «ولادیمیر چیژوف» نماینده دائم روسیه در اتحادیه اروپا برای اطلاع از این تصمیم به وزارت خارجه اروپا دعوت شد.

منابع اطلاعاتی گفتند، آنالنا بیرباک، وزیر امور خارجه آلمان روز دوشنبه گفت که ۴۰ کارمند سفارت روسیه باید کشور را ترک کنند و افزودند که دیپلمات‌ها تهدیدی مستقیم برای اوکراینی‌های مقیم آلمان هستند. او این اخراج ها را واکنشی فوری به کشتار غیرنظامیان در شهر بوخا در شمال آلمان توصیف کرد که دولت آلمان آن را جنایات جنگی توصیف کرد.

مقامات اوکراینی می گویند که در پی عقب نشینی نیروهای روسیه، ۴۱۰ جسد غیرنظامی از شهرهای منطقه کیف پیدا شده است. بیربوک گفت: «دولت امروز تصمیم گرفته است تعداد زیادی از افراد مرتبط با سفارت روسیه را که روزانه در آلمان علیه آزادی ما و علیه انسجام جامعه ما کار می کنند، شناسایی کند.

منابع اطلاعاتی آلمان به رسانه‌های آلمانی گفتند که در میان افرادی که باید اخراج شوند، افرادی بودند که «تهدید ملموس» برای اوکراینی‌های مقیم آلمان و همچنین حدود ۳۰۷۰۰۰ پناهجوی اوکراینی که از آغاز جنگ وارد شده بودند، بودند.

منابع اطلاعاتی می گویند که آنها معتقدند حدود ۲۰۰۰ مظنون به جاسوسی روسیه در آلمان وجود دارد.

اسپانیا اعلام کرد که ۲۵ دیپلمات و کارمند سفارت روسیه باید کشور را ترک کنند. خوزه مانوئل آلبارز وزیر امور خارجه پس از نشست هفتگی کابینه گفت: تصاویر غیرقابل تحملی که از کشتار غیرنظامیان در شهر بوچا پس از خروج ارتش روسیه دیده‌ایم، ما را بسیار عصبانی می‌کند. وی گفت که دیپلمات ها و کارکنان “تهدیدی برای منافع کشور” هستند و فورا اخراج خواهند شد.

ایتالیا پیش از این اعلام کرده بود که ۳۰ دیپلمات را به دلایلی که از سوی وزیر امور خارجه این کشور، لوئیجی دی مایو به عنوان “دلایل امنیت ملی” توصیف کرده بود، اخراج خواهد کرد. وی گفت که وزارت متبوعش سرگئی رازوف سفیر روسیه در ایتالیا را احضار کرده و تصمیم دولت ایتالیا را به وی اطلاع داده و به وی اطلاع داده است که افراد موجود در این لیست به عنوان افراد نامطلوب معرفی شده اند.

فرانسه روز دوشنبه ۳۵ دیپلمات را برکنار کرد و آنها را بخشی از اقدام مشترک اروپا خواند و فعالیت های کسانی را که نام برده شد “علیه منافع امنیتی” توصیف کرد.

در همان روز، وزیر خارجه لیتوانی، گابریلوس لاندسبرگیس، در بیانیه‌ای اعلام کرد که سفیر روسیه را «همبستگی کامل لیتوانی با اوکراین و مردم اوکراین» اخراج می‌کند. وی گفت که سفیر وی در روسیه نیز در آینده نزدیک به ویلنیوس بازخواهد گشت.

اسلوونی روز سه شنبه اعلام کرد که ۳۳ دیپلمات روس باید اخراج شوند.

استونی که هم مرز با روسیه است، ۱۴ کارمند کنسولی روسیه را اخراج کرده است که هفت نفر از آنها دارای وضعیت دیپلماتیک هستند.

پرتغال به ۱۰ نفر شلیک می کند.

وزارت امور خارجه سوئد اعلام کرد که از سه دیپلمات روسی که گفته‌اند «عملیات غیرقانونی» انجام داده‌اند، باید خواسته شود تا آنجا را ترک کنند.

دانمارک می گوید ۱۵ افسر اطلاعاتی روسیه که مستقیما به جاسوسی متهم شده اند باید ظرف ۱۴ روز کشور را ترک کنند. وزارت خارجه دانمارک اعلام کرد که از اخراج سفیر خودداری می کند زیرا نمی خواهد روابط دیپلماتیک خود را با مسکو به طور کامل قطع کند.

هلند همچنین اعلام کرد که ۱۷ کارمند سفارت روسیه باید آمستردام را ترک کنند.

بلژیک ۲۱ دیپلمات را اخراج کرد

پرتغال ۱۰ کارمند سفارت روسیه را اخراج می کند. وزارت خارجه پرتغال در بیانیه ای اعلام کرد که دستور اخراج ۱۰ کارمند سفارت روسیه از این کشور را صادر کرده است. در این بیانیه آمده است که فعالیت این ۱۰ کارمند “علیه امنیت ملی” در پرتغال اعلام شده و آنها دو هفته فرصت دارند تا کشور را ترک کنند.

مقامات رومانیایی می گویند ۱۰ دیپلمات از سفارت روسیه در بخارست اخراج خواهند شد. وزارت خارجه رومانی گفت که اقدامات ۱۰ کارمند سفارت “در تضاد با مفاد کنوانسیون ۱۹۶۱ وین در مورد روابط دیپلماتیک” است.

چندین دیپلمات روسی نیز از ایالات متحده، لهستان، بلغارستان، اسلواکی، جمهوری چک و ایرلند اخراج شده اند.

روسیه به نوبه خود تاکنون اعلام کرده است که تعداد انگشت شماری از دیپلمات های لیتوانیایی، لتونیایی و استونیایی را اخراج خواهد کرد، اگرچه انتظار می رود تعداد بیشتری از این دیپلمات ها به دنبال داشته باشند.

الکساندر گروشکو، معاون وزیر امور خارجه روسیه، گفت که اخراج ها بخشی از یک “کارزار از پیش تعیین شده” بوده است و افزود که اخراج ها نتیجه معکوس داشته و تاثیر طولانی مدت خواهد داشت. وی با بیان اینکه روسیه “اقدامات تلافی جویانه” را اتخاذ خواهد کرد، گفت: “این ضربه ای به روابط دوجانبه و کانال های گفتگوی دیپلماتیک است.”

دیمیتری پسکوف، دبیر مطبوعاتی رئیس جمهور فدراسیون روسیه، در مورد موضع کرملین در مورد اخراج گسترده دیپلمات های روس از کشورهای غربی صحبت کرد و این تصمیمات را کوته فکرانه توصیف کرد و توضیح داد که چنین تصمیماتی امکان ارتباطات دیپلماتیک را محدود می کند. در آنها کار کنید موقعیت های بحرانی