موارد مرموز هپاتیت در کودکان ممکن است به دلیل ویروس باشد – اما نه به دلیل SARS-CoV-2


رشد عجیب کودکان مبتلا به هپاتیت حاد شدید تمام ویژگی های یک معمای پزشکی را داشت. دلیل خاصی وجود نداشت و به نظر نمی رسید به COVID-19 مرتبط باشد. برخی از موارد آنقدر شدید بودند که کودکان مجبور به پیوند کبد شدند، همانطور که CDC در بولتن بهداشت آوریل ۲۰۲۲ اشاره کرد. در مینه‌سوتا، این کودک چهار هفته‌ای به جوان‌ترین دریافت‌کننده پیوند کبد در مینه‌سوتا تبدیل شد. در آلاباما دو کودک نیاز به پیوند کبد داشتند. در ویسکانسین، یک کودک نیاز به پیوند کبد داشت و یکی فوت کرد.

آنچه عجیب تر است این است که هپاتیت دوران کودکی به ایالات متحده محدود نمی شد. از ۱۱۴ مورد گزارش شده در بریتانیا، ۱۰ کودک نیاز به پیوند کبد داشتند. سازمان جهانی بهداشت این هفته اعلام کرد که گزارش هایی مبنی بر حداقل ۲۲۸ مورد احتمالی هپاتیت در کودکان و ده ها مورد دیگر تحت بررسی دریافت کرده است.

اکنون مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) بالاخره یک تئوری کارآمد دارد. هفته گذشته، آژانس گزارشی را منتشر کرد که بزرگترین چالش پشت گروه های عجیب و غریب در اپیدمی های هپاتیت کودکان را نام برد: آدنوویروس. آدنوویروس ها نوع رایجی از ویروس هستند که گاهی به صورت مهندسی ژنتیکی برای تزریق واکسن ساخته می شوند و در شکل وحشی خود گاهی اوقات باعث سرماخوردگی خفیف می شوند. نوع خاصی از آدنوویروس که به عنوان نوع ۴۱ شناخته می شود، با این موارد هپاتیت در کودکان مرتبط است.

هپاتیت یک اصطلاح رایج برای توصیف التهاب در کبد است، که یک اندام حیاتی است که خون را فیلتر می کند، با عفونت ها مبارزه می کند و مواد مغذی را پردازش می کند. پنج ویروس هپاتیت وجود دارد که می توان آنها را با حروف A تا E شناسایی کرد که ممکن است منشأ متفاوتی داشته باشد.

“آسیب کبدی بسیار شدید بود – از این نظر غیرعادی است.”

دکتر ایلانا فورتگانگ، متخصص گوارش، کبد و متخصص تغذیه از Ochsner Health، به Salon توضیح داد: “هر گونه عفونت ویروسی می تواند باعث هپاتیت شود.” به طور مشابه، مواد مخدر و الکل می تواند باعث هپاتیت شود، کبد چرب می تواند باعث هپاتیت شود. سپس هپاتیت خودایمنی وجود دارد که همانطور که فورتگانگ اشاره کرد، زمانی رخ می دهد که سیستم ایمنی بدن به کبد حمله می کند.

دیگر: تاخیر دوم برای واکسن زیر پنج سال

دین بلومبرگ، مدیر بیماری های عفونی کودکان و استادیار دپارتمان اطفال در دانشگاه کالیفرنیا، دیویس، با صحبت از هپاتیت در کودکان، به Salon گفت: «چندین مورد [these cases have] پیوند کبد لازم است.”

او افزود: “آسیب کبدی بسیار شدید بود – از این نظر غیرعادی است.”


آیا می خواهید داستان های سلامتی و علمی بیشتری در صندوق پستی خود داشته باشید؟ در خبرنامه هفتگی Salon’s The Vulgar Scientist مشترک شوید.


منشا مرموز هپاتیت در این موارد منجر به انتشار اطلاعات نادرست در اینترنت شد. برخی از مفسران به اشتباه ادعا کردند که واکسن‌های mRNA COVID-19 مقصر هستند. دیگران تعجب کردند که آیا کووید-۱۹ علت این همه گیری است. با این حال، طبق یک گزارش CDC، یکی از شایع‌ترین بیماران در آلاباما این بود که همه ۹ کودکی که اخیراً به دلیل هپاتیت حاد با منشا ناشناخته در بیمارستان بستری شده‌اند، آدنوویروس نیز داشتند. ۶ نفر از ۹ بیمار نیز از نظر ویروس اپشتین بار مثبت بودند، اما هیچ آنتی بادی نداشتند، که نشان می دهد عفونت قبلی داشته اند اما فعال نبوده اند.

اگر چه مطالعات بیشتری در حال انجام است، کارشناسان می گویند غیر معمول نیست که آدنوویروس باعث هپاتیت شود. با این حال، تنها عامل ایجاد هپاتیت در کودکان با سیستم ایمنی ضعیف شناخته شده است، که در مورد آخرین اپیدمی‌ها در کودکان با سیستم ایمنی سالم صادق نیست.

بلومبرگ می گوید که او یک “عفونت جدی” با آدنوویروس ها دیده است، اما فقط در بیماران دچار نقص ایمنی. بلومبرگ گفت: «در عمل، من بیماران آدنوویروسی را دیده‌ام که پیوند مغز استخوان یا سایر بیماری‌های زمینه‌ای داشته‌اند و به هپاتیت شدید، ذات‌الریه مبتلا بوده‌اند و حتی به دلیل آن جان خود را از دست داده‌اند. اما کودکانی که قبلاً سالم بودند معمولاً فقط بیماری خفیف سرپایی داشتند – و این نوع خاص از آدنوویروس، نوع ۴۱، معمولاً باعث بیماری‌های گوارشی مانند استفراغ، اسهال می‌شود، اما معمولاً باعث نفوذ به کبد و هپاتیت نمی‌شود.

بلومبرگ گفت هیچ نکته ای وجود ندارد که واکسن های mRNA باعث ایجاد موارد هپاتیت در کودکان شود زیرا کودکان زیر ۵ سال هنوز واجد شرایط واکسن کووید-۱۹ نیستند.

فورتگانگ گفت که همه کودکانی که به آدنوویروس آلوده می شوند به هپاتیت شدید مبتلا نمی شوند، که ممکن است نشان دهد که چیز دیگری در خطر است.

فورتگانگ گفت: “ممکن است دو چیز در حال وقوع باشد، بنابراین این عفونت آدنوویروس آسیب پذیری خاصی می دهد و نیاز به ضربه دوم دارد، ما هنوز تصمیم نگرفته ایم.”

فورتگانگ تاکید کرد که والدین می توانند فرزندان خود را ایمن نگه دارند.

فورتگانگ می‌گوید: «شستن دست‌ها همیشه شروع خوبی است، چشم‌هایتان را نمالید، بینی‌تان را لمس نکنید، دست‌هایتان را در دهانتان قرار ندهید، و این به این دلیل است که آدنوویروس از طریق مدفوع-دهانی پخش می‌شود». گفت. اما به این دلیل است که اینها فقط پروتکل های بهداشتی خوبی هستند.

فورتگنگ تاکید کرد: “من فکر می کنم این دوران ترسناکی برای والدین کودکان خردسال است، اما مهم است که به یاد داشته باشیم که این هنوز یک پدیده بسیار نادر است.”

در Ochsner Health، جایی که فورتگانگ کار می کند، پزشکان در سراسر جهان با یکدیگر همکاری کرده و اطلاعات را به اشتراک گذاشته اند.

“این همیشه یک گروه بسیار سخاوتمند بوده است، و ما قطعاً در اینجا در مرکز من آماده هستیم، جایی که ما منابع بسیار خوبی داریم که می توانیم از این بچه ها مراقبت کنیم، حتی اگر جزئیات بسیار دقیقی از آنچه باعث می شود ندانیم. فورتگانگ گفت. و به همین دلیل است که من واقعاً دلگرم کننده می دانم که جامعه پزشکی گرد هم آمده اند، این را به عنوان یک مشکل شناسایی کرده اند و توانسته اند تا زمان پیوند از این کودکان مراقبت کنند.

درباره سلامت کودکان بیشتر بخوانید: