معاون: «رئیس جمهور» از وزیر کشور بپرسد و از او بخواهد که سخنان نادرست معاونت را اصلاح کند


نماینده مجلس: روشن

دیدارنیوز: یک وکیل دادگستری در واکنش به اظهارات روز گذشته معاون امنیتی وزارت کشور گفت: در مورد دستگاه قضایی حکم کلی صادر نمی شود. هر پرونده شرایط خاص خود را دارد و این سخنان باعث بی اعتمادی بیشتر به جایگاه قانون و بدنام شدن دستگاه قضایی می شود.

علی مجتهدزاده درباره وضعیت حقوقی و قضایی اظهارات معاون امنیتی و سیاسی وزیر کشور مبنی بر اینکه «از این پس بازداشت شدگان در صحنه اغتشاشات تا محاکمه آزاد نخواهند شد و به سرعت محاکمه خواهند شد. احکام بسیار قاطع و بازدارنده صادر خواهد شد، من این شخص را نمی شناسم، اما گفته های وی توهین آشکار، صریح و آشکار به دستگاه قضایی است، زیرا رسیدگی به تظلمات طبق اصل ۱۵۴ وظیفه دستگاه قضایی است. هیچکس حق دخالت در عملکرد قاضی را ندارد.

و این وکیل دادگستری با بیان اینکه متاسفانه در این سال ها به دلیل ضعف قوه مقننه ما ادامه داد: می بینیم که فردی بدون مسئولیت قضایی علنا ​​به دستگاه قضایی توهین می کند. ضمناً امروز آقای دادستان کل کشور باید ایشان را به دادگاه کارکنان دولت بیاورند تا به ایشان توضیح دهند که متهم به دخالت در امور قوه قضائیه شده است!

وی با اشاره به اینکه طبق قانون اساسی ما اصل استقلال مراجع را داریم و نمی دانم موضع معاون وزیر که این اظهارات را مطرح کرده است، چیست، گفت: هنوز حکومت نظامی حتی با اعمال حکومت نظامی اعلام نشده است. حکومت نظامی اعلام کرد، کسی حق دارد در عملکرد سیستم دخالت کند. او هیچ صلاحیتی ندارد. این سخنان موجب تحقیر و بی احترامی به مقام قضات می شود. اگر آقایان می خواهند قانون برای مردم اعتبار پیدا کند، نه با مردم در کوچه و خیابان بلکه با مسئولانی که سمتی دارند و از این جایگاه درست صحبت نمی کنند برخورد کنند تا دیگران بدانند قانون حاکم است.

مجتهدزاده ادامه داد: امروز دادستان کل کشور باید با وزیر کشور و معاون وی تماس بگیرد و از این افراد بپرسد که بر اساس چه مبانی قانونی به خود اجازه می دهید در کار دستگاه قضایی دخالت کنید؟

وی گفت: در مورد دستگاه قضایی نیز حکم کلی صادر نمی شود. هر پرونده ای شرایط خاص خود را دارد، این سخنان باعث ایجاد بلاتکلیفی در جایگاه قانون می شود و اعتبار دستگاه قضایی را خدشه دار می کند. آقای اعی و سخنگوی قوه قضائیه معنی این را می فهمند. این به معنای بی توجهی به سیستم قضایی است. یعنی ما مأموریت می دهیم، هر نفر را دستگیر می کنیم، با آنها برخورد می کنیم، آنها را به احکام سنگین محکوم می کنیم و به دادگاه مأموریت می دهیم.

این حقوقدان خاطرنشان کرد: سخنان معاون وزیر مغایر با اصل ۱۵۹ قانون اساسی است چرا که رسیدگی به تظلمات وظیفه قوه قضائیه است و هیچکس حتی رئیس جمهور نمی تواند برای قضات تعیین تکلیف کند. قاضی باید مستقل باشد. آقای اعی که بخشنامه ها و دستورالعمل های زیادی صادر کرد و بر استقلال قضات و لزوم جداسازی بازداشت شدگان تاکید کرد، آیا می داند این شخص چه می گوید؟ یعنی دستگاه قضایی را به رسمیت نمی شناسد و دستگاه امنیتی است که تصمیم می گیرد.

وی گفت: خود آقای رئیسی سال هاست که قاضی دیوان عالی کشور بوده است، باید از وزیر کشور بخواهد و از او بخواهد که برود عذرخواهی کند و حرف های نادرست معاونت را اصلاح کند چرا که این حرف ها فشار وارد می کند. سیستم قضایی اگر مردم و حقوق شهروندی را کنار بگذاریم، این سخنان دستگاه قضایی را آزار می دهد. فردا می گویند سیستم قضایی بی فایده است. مشخص است که این نماینده مجلس نه آشنایی با قانون دارد و نه می داند دستگاه قضایی در کجا قرار دارد؟ اگر سیستم قضایی با مقامات دولتی و کسانی که استقلال آن را زیر سوال می برند برخورد کند. امروز این شخص جرات نداشت چنین حرف هایی بزند. این توهین به قضات کشور است. داوران می دانند که این کلمه به چه معناست! دستگاه قضایی باید پاسخگوی این افتضاح باشد. من اگر جای دادستان تهران بودم، او را می‌خواستم و اتهام می‌زدم تا کسی جرأت نکند در مورد دستگاه قضایی اینطور صحبت کند.

مجتهدزاده تاکید کرد: نقدهایی به دستگاه قضایی داریم. ما به این موضوع ایراد جدی داریم، اما جایز نیست استقلال قوه قضائیه را زیر سوال ببریم و جایز نیست که این حرف ها را هیچکس به این شکل بیان کند.

وی درباره برخی ادعاها مبنی بر حضور نیروهای امنیتی و لباس فرم در برخی مراکز آموزشی گفت: این اقدام غیرقانونی نیست بلکه غیرمنطقی نیز هست چرا که حرمت و جان دانش آموزان محترم است. صرف نظر از این که این اقدامات خلاف قانون و عقل است، اما خلاف منطق است زیرا دامنه بحران را گسترش می دهد.

این وکیل دادگستری گفت: نمی دانم چنین اقداماتی انجام شده است یا خیر و اگر انجام شده برای آنها حکمی صادر شده است یا خیر. نیروی انتظامی باید از جان مردم محافظت کند و اگر کسی دستور این کارها را بدهد این کار غیر منطقی است و فرمانده نیرو باید بر این موارد نظارت کند.

وی گفت: برخی آمادگی پذیرش بحران را ندارند اما در شرایط بحرانی به سر می بریم و این موضوع با یک دست و به این زودی ختم نمی شود. ما باید صدای مردم را بشنویم و همه باید به وظیفه قانونی خود عمل کنند. مسئولان نباید قانون را یک طرفه اجرا کنند. همانطور که به لباس مردم نگاه می کنند باید به افراد با همان ظاهر اعتراض کنند. ما باید حقوق تظاهرکنندگان را به رسمیت بشناسیم، اعتراضات را در چارچوب قانون به رسمیت بشناسیم و به مردم نه به عنوان دشمن و دشمن بلکه به عنوان شهروندان معترض نگاه کنیم و هر اقدامی غیر از آن منجر به گسترش بحران خواهد شد!