مطالعه پنتاگون درباره آفریقا با خوش بینی آستین در تناقض است – Raft25 اخبار نیوز


ماه گذشته، لوید آستین، وزیر دفاع، دستاوردهای فرماندهی آمریکا در آفریقا را ستود و از رهبران و کارکنان آن برای مبارزه با تروریسم و ​​ایمن‌تر و باثبات‌تر کردن قاره تشکر کرد. او در مراسم تجلیل از رهبر جدید آفریکام گفت: “افریکام هر روز با دوستان ما به عنوان شرکای کامل کار می کند – برای تقویت روابط، مقابله با تهدیدات مشترک، و پیشبرد چشم انداز مشترک آفریقایی که مردم در آن امن و مرفه هستند.” ژنرال مایکل لنگلی

در همان روز، مرکز مطالعات استراتژیک وزارت دفاع در آفریقا، یک اندیشکده پنتاگون، گزارشی را منتشر کرد که مستقیماً ارزیابی های مثبت آستین را رد کرد. در این تحلیل آمده است: «خشونت گروه‌های اسلام‌گرای رادیکال در آفریقا در دهه گذشته به طور غیرقابل‌توجهی افزایش یافته و در آن دوره ۳۰۰ درصد افزایش یافته است». از سال ۲۰۱۹ حوادث خشونت آمیز گروه های اسلامگرای شبه نظامی دو برابر شده است.

اظهارات آستین و گزارش متناقض پنتاگون در حالی است که دولت بایدن جنگ ایالات متحده در سومالی را تشدید کرد و شاخ فقیر آفریقا را به یکی از مهمترین جبهه ها در دو دهه جنگ علیه تروریسم تبدیل کرد. پس از تعطیلات بهاری که در آن AFRICOM حملات هوایی در سومالی انجام نداد، رئیس جمهور جو بایدن طرحی را برای استقرار مجدد نزدیک به ۵۰۰ نیروی زمینی ایالات متحده در آنجا تصویب کرد – خروج اکثر نیروهای آمریکایی در آن زمان توسط دونالد ترامپ در ۱۱ ساعت. در اواخر سال ۲۰۲۰ لغو شد. – مجوز کشتن حدود ۱۲ رهبر جنبش تروریستی الشباب را صادر کرد.

در ماه ژوئن، AFRICOM یک حمله هوایی در سومالی انجام داد که بر اساس گزارش ها، پنج عضو الشباب کشته شدند. کمی بیش از یک ماه بعد، AFRICOM حمله دیگری را اعلام کرد که در آن دو ستیزه جو کشته شدند. در آگوست AFRICOM دستاورد حداقل پنج حمله هوایی ۱۷ تروریست الشباب را به هلاکت رساندند.

سارا هریسون، تحلیلگر ارشد گروه بین المللی بحران و مشاور عمومی سابق وزارت دفاع، گفت که علیرغم وعده انتخاباتی رئیس جمهور بایدن برای پایان دادن به جنگ های دائمی، سومالی همچنان یکی از فعال ترین مناطق جهان برای عملیات ضد تروریسم ایالات متحده است. دفتر حقوقی امور بین الملل. این نتیجه مستقیم سیاست جدید پرزیدنت بایدن است که شامل استقرار مجدد صدها نیروی آمریکایی به سومالی و افزایش حملات هوایی در تابستان امسال است. من معتقدم که بدون یک استراتژی هماهنگ بین المللی برای رسیدگی به عوامل مناقشه، که عمدتا سیاسی است، اتفاق نخواهد افتاد.

در پانزده سال گذشته، ایالات متحده حداقل ۲۶۰ حمله هوایی و زمینی در سومالی انجام داده است. تحت اختیارات مخفی ۱۲۷e – که به نیروهای عملیات ویژه ایالات متحده اجازه می دهد تا ماموران محلی را آموزش دهند، مسلح کنند، و ماموریت های خود را از طرف ایالات متحده هدایت کنند – ایالات متحده همچنین دارای پنج مامور مستقر در سومالی است. ایالات متحده همچنین از سال ۲۰۰۹ بیش از ۲.۲ میلیارد دلار برای کمک های امنیتی به ارتش سومالی، از جمله تیپ دوناب، هزینه کرده است. این علاوه بر بیش از ۳.۲ میلیارد دلار کمک های بشردوستانه و توسعه از سال ۲۰۰۶ است.

در ۹ اوت، همان روزی که فرماندهی سه حمله هوایی به آنجا انجام داد، آستین از “نیروی مشارکت در سومالی، جایی که AFRICOM از شرکای ما در رهبری مبارزه با الشباب حمایت می کند” صحبت کرد. به گفته مرکز آفریقای پنتاگون، این «قدرت» و میلیاردها دلار مالیات آمریکا در پشت آن تأثیر مثبت چندانی نداشته است. در این گزارش آمده است: «تعداد حوادث و تلفات شبه‌نظامیان اسلامی در سومالی همچنان در حال افزایش است» و افزود که تعداد کشته‌شدگان در این حملات نسبت به سال گذشته ۱۱ درصد افزایش یافته است. رکورد تعداد حوادث خشونت آمیز ۲۲۲۱ مورد، ۴۵ درصد بیشتر از میانگین سه ساله بین سال های ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۰ است.

سیاست حل و فصل درگیری طولانی مدت سومالی عمدتاً نظامی بوده است، اگرچه راه حل مورد نیاز عمدتاً سیاسی است.

بر اساس گزارش مرکز آفریقا، اگرچه ایالات متحده از دهه ۲۰۰۰ با الشباب می‌جنگد، اما این گروه «با ۳۶ درصد خشونت‌های گروه‌های شبه‌نظامی اسلام‌گرا که در سال گذشته در این قاره ثبت شد، مرتبط بود». بر اساس برآوردهای دولت ایالات متحده، این سازمان بر مناطقی از حومه شهر تسلط دارد و یک ایالت سایه با دادگاه ها و مقامات مالیاتی را اداره می کند و بر اساس برآوردهای دولت ایالات متحده، در سال ۲۰۲۰ ۱۲۰ میلیون دلار درآمد دارد. الشباب همچنین به طور فزاینده ای قادر به مقابله با ارتش سومالی است. در حالی که آستین خاطرنشان کرد که “تداوم حضور نظامی ایالات متحده در سومالی” به ایالات متحده این امکان را می دهد که “به طور مؤثرتری به نیروهای آفریقایی در مبارزه با تهدید الشباب مشاوره، کمک و آموزش دهد”، خشونت این گروه به طور فزاینده ای شامل مبارزه با امنیت دولتی می شود. . نیروها – از ۵۶ درصد حملات در سال ۲۰۱۹ به ۷۲ درصد در سال ۲۰۲۲ رسیدند. الشباب همچنین می تواند حملات پیچیده و ویرانگر را در شهرها، از جمله پایتخت، موگادیشو، انجام دهد. در پایان ماه گذشته، محاصره ۳۰ ساعته این گروه در هتل مجلل حیات، نزدیک به ۱۴۰ کشته و زخمی برجای گذاشت.

علیرغم ۱۵ سال مداخله نظامی در سومالی توسط نیروهای حافظ صلح ایالات متحده و اتحادیه آفریقا، الشباب همچنان در توانایی خود برای انجام حملات پیچیده قوی است. این به این دلیل است که رسیدگی به درگیری طولانی در سومالی عمدتاً نظامی بوده است، اگرچه راه حل مورد نیاز عمدتاً سیاسی است. همانطور که مقامات آمریکایی – نظامی و غیرنظامی – به من گفته اند، این جنگ در میدان جنگ پایان نخواهد یافت. ایالات متحده و دیگر بازیگران بین المللی نمی توانند به حمایت از مهار نظامی الشباب ادامه دهند. هدف آنها باید پایان دادن به جنگ باشد. این امر مستلزم حمایت و تعهد به تلاش های آشتی به رهبری دولت فدرال سومالی برای مذاکرات احتمالی با الشباب است.

یک مربی ارتش ایالات متحده در 12 آوریل 2018 در نزدیکی اواگادوگو، بورکینافاسو، در یک تمرین ضد ترور در اردوگاه نظامی کامپوئن ژنرال بلا زاگری در کنار سربازان مالی قدم می‌زند.

یک مربی ارتش ایالات متحده در کنار سربازان مالی در یک تمرین ضد تروریستی در اردوگاه ژنرال بلا زاگر، در نزدیکی اواگادوگو، بورکینافاسو، ۱۲ آوریل ۲۰۱۸ قدم می زند.

عکس: Issouf Sanogo/AFP از طریق گتی ایماژ

سکوت قبل از ۱۱ سپتامبر

با وجود رکورد تیره ایالات متحده در سومالی، نتیجه جنگ دیگر آفریقا علیه تروریسم، ساحل، بدتر است – به ویژه در بورکینافاسو، مالی و نیجر.

درست قبل از شروع جنگ های ابدی پس از ۱۱ سپتامبر، ایالات متحده به دنبال تهدیدهای تروریستی در آفریقا بود و چیزی پیدا نکرد. به عنوان مثال، یک گزارش در سال ۲۰۰۰ توسط موسسه مطالعات استراتژیک کالج جنگ ارتش ایالات متحده به بررسی “محیط امنیتی آفریقا” پرداخت. در حالی که به حضور «جنبش‌های جدایی‌طلب یا شورشی محلی» در «دولت‌های ضعیف» و همچنین شبه‌نظامیان و «ارتش‌های جنگ‌سالار» اشاره می‌کند، هیچ اشاره‌ای به افراط‌گرایی اسلام‌گرا یا تهدیدات تروریستی فراملی نمی‌کند. بلافاصله پس از ۱۱ سپتامبر، وزارت امور خارجه در مجموع ۹ حمله تروریستی را در سال های ۲۰۰۲ و ۲۰۰۳ در سراسر آفریقا برشمرد که ۲۳ نفر را کشتند.

درست قبل از شروع جنگ های ابدی پس از ۱۱ سپتامبر، ایالات متحده به دنبال تهدیدهای تروریستی در آفریقا بود و چیزی پیدا نکرد.

با وجود این، ایالات متحده بیش از یک میلیارد دلار در کشورهای غرب آفریقا از طریق تلاش‌های مختلف کمک‌های نظامی، از جمله برنامه مبارزه با تروریسم مشارکت ترانس صحرا، که برای «مقابله و جلوگیری از افراط‌گرایی خشونت‌آمیز» در منطقه طراحی شده است، هزینه کرده است. ایالات متحده همچنین از چندین برنامه آموزشی دیگر پشتیبانی می کند، از جمله ابتکار واکنش به بحران آفریقا، برنامه آموزش و کمک در عملیات اضطراری آفریقا، برنامه آموزش و آموزش نظامی بین المللی، برنامه کمک هزینه های ضد تروریسم، ابتکار عملیات صلح جهانی، و مفصل مشترک. یک برنامه. برنامه آموزشی تبادل. تنها در بورکینافاسو، ایالات متحده صدها میلیون دلار از طریق بیش از ۱۵ برنامه کمک امنیتی سرمایه گذاری کرده است. حقوق بدی بود

بر اساس گزارش مرکز آفریقا، “تعداد حوادث افراط گرایی خشونت آمیز در ساحل از سال ۲۰۱۹ چهار برابر شده است. همراه با موزامبیک، این بالاترین اوج خشونت در هر منطقه در این قاره در این دوره بود.” ۲۶۱۲ حمله شبه نظامیان در منطقه ساحل در سال گذشته حتی از شبه نظامیان اسلامگرا در سومالی از نظر خشونت پیشی گرفت. ۷۰۵۲ مورد مرگ تقریباً نیمی از مرگ و میرهای گزارش شده در این قاره را تشکیل می دهند. و یک چهارم کشته شدگان غیرنظامی بودند – افزایش ۶۷ درصدی نسبت به سال ۲۰۲۱.

آستین به طور مختصر ناامنی در ساحل را بدون اشاره به نقشی که بسیاری از افسران آموزش دیده منطقه تحت برنامه های کمک امنیتی ایالات متحده در تضعیف همان دولت هایی ایفا کردند که ایالات متحده به دنبال حمایت از آنها بود، اذعان کرد. آستین خاطرنشان کرد: برخی از ارتش های آفریقایی جایگزین دولت های غیرنظامی شده اند. بیایید واضح بگوییم: ارتش برای خدمت به مردم وجود دارد – نه برعکس. با این حال، بسیاری از برنامه های تحصیلی ایالات متحده در خارج از کشور این را برای همه فارغ التحصیلان روشن نمی کند. از سال ۲۰۰۸، افسران آموزش دیده توسط ایالات متحده حداقل ۹ (و حداقل هشت) کودتا در پنج کشور غرب آفریقا، از جمله بورکینافاسو (سه بار)، گینه و مالی (سه بار)، موریتانی و گامبیا انجام داده اند.

برای مثال، در اوایل سال جاری، سرهنگ دوم پل هنری ساندائوگو دامیبا، که AFRICOM می گوید در حداقل ۱۲ رزمایش ایالات متحده شرکت کرده است، دولت بورکینافاسو را برکنار کرد. در سال ۲۰۲۰، سرهنگ عاصمی گائتا، که سال ها با نیروهای ویژه ایالات متحده کار کرده بود، حکومت نظامی را رهبری کرد که دولت مالی را سرنگون کرد. پس از کودتا، گوتا استعفا داد و معاون رئیس جمهور در دولت انتقالی شد که وظیفه بازگرداندن بودجه به حکومت غیرنظامی را بر عهده داشت. اما نه ماه بعد، او دوباره با کودتای دیگری قدرت را به دست گرفت.

مرکز آفریقا دریافته است که حدود ۹۵ درصد از افزایش خشونت‌های شبه نظامیان اسلام‌گرا در این قاره از سال ۲۰۱۹، تنها در دو تئاتر ساحل و سومالی متمرکز شده است. اما روندهای نگران کننده در جاهای دیگر ظاهر شده است.

خشونت در سواحل به طور فزاینده ای از جنوب به کشورهای ساحلی نسبتا آرام خلیج گینه گسترش یافته است. به گزارش مرکز آفریقا، بنین، ساحل عاج و توگو شاهد نزدیک به ۲۰ حمله تروریستی در سال گذشته بوده اند. خشونت شبه‌نظامیان سنی در موزامبیک نیز در حال افزایش است و ۱۷ درصد از سال ۲۰۲۰ افزایش یافته است. دو برابر شدن تعداد کشته‌شدگان غیرنظامی به دست گروه تروریستی رقیب خود، افزایش ۵۰ درصدی نسبت به سال ۲۰۲۱.

به طور کلی، مرکز آفریقا ۶۲۵۵ “حادثه خشونت” توسط گروه های شبه نظامی اسلام گرا در سال ۲۰۲۲ را گزارش کرد که نسبت به سال قبل ۲۱ درصد افزایش داشته است. تعداد تلفات ناشی از چنین حملاتی نیز از سال ۲۰۱۹ که تعداد قربانیان در سال جاری به ۱۴۶۳۵ نفر رسید، نزدیک به ۵۰ درصد افزایش یافته است.

آستین در پایان سخنرانی ماه گذشته خود به AFRICOM برای ایجاد امنیت و ترویج صلح در این قاره تبریک گفت. با این حال، در همان روز، مرکز آفریقا خاطرنشان کرد که “خشونت ستیزه جویان اسلام گرا در آفریقا در دهه گذشته به طور پیوسته افزایش یافته است و تنها در سه سال گذشته دو برابر شده است.”