مارک ۳۵۹۷ میلیارد تومان از بین رفته است


مارک 3597 میلیارد تومان از بین رفته است

دیدارنیوزمعترضان در ادامه مجموعه ای از اقدامات با هدف جلب توجه به تغییرات آب و هوایی و تخریب محیط زیست، نقاشی گران قیمت کلود مونه را با نشاسته پوشانیدند.

این تابلو به نام «قاطرها» اثر کلود مونه در سال ۱۸۹۰ توسط کلکسیونر معروف هنری هاسو بلاتنر به قیمت ۱۱۰.۷ میلیون دلار در یک حراجی چند سال پیش خریداری شد و از سال ۲۰۱۷ در موزه باربرینی در پوتسدام آلمان به نمایش گذاشته شد. قرض داده شده است.

یک گروه فعال آلمانی به نام “آخرین نسل” که رهبری این اعتراضات را بر عهده دارد در بیانیه ای اعلام کرد: “این نقاشی در این اثر آسیبی ندیده است. کاملاً برعکس رنج عظیمی که امروز از سیل، طوفان و خشکسالی به ما تحمیل کرده است. منادی عذاب قریب الوقوع است.”

این گروه به رسانه ها گفت: “این اقدام برای برجسته کردن تضاد بین طبیعت زیبای به تصویر کشیده شده در آثار کلود مونه و خطرات امروزی صحنه های واقعی مانند آن انجام شد. مونه طبیعت را دوست داشت و زیبایی منحصر به فرد و شکننده آن را در آثارش به تصویر کشید. چند نفر بیشتر از اینکه از نابودی خود دنیای واقعی ما، جادویی که مونه آنقدر تحسین می‌کرد، از آسیب دیدن این تصاویر می‌ترسند؟»

موزه باربرینی نیز در صفحه اجتماعی خود اعلام کرد که این تابلو بر اثر حفاظ شیشه ای آسیبی ندیده و اعلام کرده است که روز چهارشنبه مجددا در معرض دید عموم قرار خواهد گرفت.

پیش از این، گروهی فعال در انگلستان به نام «Just Stop Oil» اقدامات مشابهی را در گالری ملی لندن، گالری و موزه هنر گلاسکو، گالری هنر منچستر و آکادمی سلطنتی و در ایتالیا، استرالیا و چند کشور دیگر انجام داده بودند. اعتراضات مشابهی برگزار شد.

چندی پیش، دو معترض جوان به تابلوی معروف ونسان ون گوگ از گل آفتابگردان با سس گوجه در گالری ملی لندن حمله کردند و سپس دستان خود را به دیوار زیر تابلو آویزان کردند. آنها هدف از این اقدام را تحت فشار قرار دادن دولت بریتانیا برای اقدام سریعتر برای مبارزه با اثرات تغییرات آب و هوایی توصیف کردند. تابلوی ون گوگ نیز در این حادثه آسیبی ندید.

این اقدام بیشترین خشم را برانگیخت و منتقدان، سیاستمداران و دیگران این گروه را به ناتوانی در درک اثرات بالقوه مضر اقدامات اعتراضی خود متهم کردند.

این میز ۳۲ هزار و ۷۰۰ تومان قیمت دارد که معادل ۳ هزار و ۵۹۷ میلیارد تومان است.