قیمت یورو امروز شنبه ۱۷ فروردین ۱۴۰۱


قیمت یورو

دیدارنیوز – سرویس اقتصادی: قیمت یورو در بازارهای امروز بر اساس آخرین معاملات ساعت ۰۹:۳۰ روز شنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۱، ۳۱ هزار و ۵۲۰ تومان بود.

قیمت یورو:
یورو ۳۱ هزار و ۵۲۰ تومان

۲۹۵۹۰ تومان ۳۳۹۲۰ تومان «یورو» واحد پول کشورهای حوزه یورو است که به ۱۰۰ سنت تقسیم می شود. یورو به طور رسمی در آلمان، فرانسه، بلژیک، اتریش، اسپانیا، پرتغال، یونان، ایتالیا، ایرلند، لوکزامبورگ، هلند و فنلاند در ژانویه ۲۰۰۲ معرفی شد و اکنون به طور رسمی در ۱۹ کشور از ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا فعال است.

در خارج از اروپا، یورو در برخی از باقیمانده‌های مستعمرات اروپایی مانند گویان فرانسه، گوادلوپ، مارتینیک، مایوت، ریونیون، جزایر قناری، سن پیر و میکلون رایج است.

واحد پول هر ارز (سنت) یا (یورو) در هر کشور منطقه یورو شکل و طرح خاص خود را دارد. سکه های هلند، اسپانیا، فنلاند، آلمان، فرانسه و لرد با یکدیگر متفاوت هستند.

نرخ یورو امروز

تاریخچه یورو

ایده ارز واحد برای اولین بار توسط ژاک دلور، وزیر اقتصاد سابق فرانسه که از سال ۱۹۸۵ تا ۱۹۹۵ ریاست کمیسیون اروپا را بر عهده داشت، ارائه شد. هدف این بود که هویت اروپایی در بازارها تقویت شود و ثبات قیمت ها، رشد اقتصادی تضمین شود. و منافع تجاری اعضا دلور در گزارشی در سال ۱۹۸۹، ارز واحد را به عنوان یک هدف پولی مشترک توصیف کرد که تا حدی منجر به رهایی کامل از جنبش‌های سرمایه‌داری می‌شود. یورو، بزرگترین قدرت تجاری جهان، در بحبوحه آشفتگی های سیاسی و اقتصادی با هدف پیوند دادن کشورهای اروپایی برای اهداف تجاری و سیاسی ایجاد شد. دیوار برلین در سال ۱۹۸۹ فروریخت و آلمانی ها در فکر اتحاد بودند، کمونیسم در شرق اروپا از هم پاشید و منطقه فراز و نشیب های زیادی را تجربه کرد. با پایان جنگ جهانی دوم، اتحادیه اروپا ایجاد شده بود، اما اقتصاد منطقه به سمت تک قطبی پیش می رفت.

معاهده ماستریخت در ۷ فوریه ۱۹۹۲ در یکی از شهرهای هلند به نام ماستریخت امضا شد و از سال ۱۹۹۳ لازم الاجرا است. این معاهده ساختار واحد پول را طراحی کرد. نماد این سکه جدید از حرف اپسیلون در الفبای یونانی (ε) الهام گرفته شده است و از سال ۲۰۰۱ بانک مرکزی اروپا سکه ها و اسکناس های آن را منتشر و به بازار عرضه کرده است.

حقایق جالب در مورد یورو

امروزه یورو پس از دلار دومین ارز مهم جهان به شمار می رود. خبرگزاری دویچه وله آلمان حقایق جالبی در مورد یورو دارد:

۱. یورو برای اولین بار در ۱ ژانویه ۱۹۹۹ معرفی شد، اما برای اولین بار از اول ژانویه ۲۰۰۲، اسکناس و سکه های یورو وارد گردش کشورهای اروپایی شد.

۲. حدود ۳۴۰ میلیون نفر در مبادلات روزانه خود در سراسر جهان از یورو استفاده می کنند و یورو را به دومین ارز مهم دنیا تبدیل می کند.

تا اکتبر ۲۰۱۸، حدود ۱.۲ تریلیون یورو اسکناس و ۲۸ میلیارد یورو سکه در چرخه پولی جهانی وجود داشت.

۴. مسئولیت چاپ اسکناس یورو در بانک مرکزی اروپا و ضرب سکه بر عهده بانک های مرکزی کشورهای عضو منطقه یورو است. به همین دلیل، اسکناس ها در منطقه یورو یکسان هستند، اما سکه ها در کشورهای مختلف تصاویر متفاوتی دارند.

۵. منطقه یورو شامل ۱۹ کشور است: بلژیک، آلمان، استونی، ایرلند، یونان، اسپانیا، فرانسه، ایتالیا، قبرس، لتونی، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، اتریش، پرتغال، اسلوونی، اسلواکی و فنلاند. واحد پول خودشان

۶. علاوه بر ۱۹ کشور فوق، آندورا، موناکو، سن مارینو و واتیکان نیز کشورهایی هستند که از یورو به عنوان واحد پول خود استفاده می کنند اما حق چاپ یورو را ندارند.

۷. بر اساس گزارش بانک مرکزی اروپا، بین ۲۰ تا ۲۵ درصد یورو چاپ شده در خارج از منطقه یورو مبادله می شود.

۸. آلمانی ها بیشتر از شهروندان سایر کشورهای منطقه یورو به پول نقد اهمیت می دهند: به طور متوسط ​​در هر کیف پول آلمانی ۱۰۹ یورو وجود دارد. اتریش با ۸۹ یورو و یونان با ۸۰ یورو در رتبه های بعدی قرار دارند. از سوی دیگر پرتغالی ها با ۲۹ یورو کمترین علاقه را به پول دارند و پس از آن فرانسوی ها با ۳۲ یورو و هلندی ها با ۴۴ یورو در رتبه های بعدی قرار دارند.

۹. بانک مرکزی اروپا مستقر در فرانکفورت آلمان اسکناس های ۵، ۱۰، ۲۰، ۵۰، ۵۰، ۱۰۰، ۲۰۰ و ۵۰۰ یورویی چاپ می کند. انتشار اسکناس ۵۰۰ یورویی از فروردین ماه امسال به دلیل مسائل امنیتی و پولشویی متوقف می شود، اما اسکناس های موجود همچنان معتبر خواهند بود.

۱۰. در حال حاضر سکه های ۱، ۲، ۵، ۱۰، ۲۰ و ۵۰ سنتی و سکه های ۱ و ۲ یورو ضرب می شود. هر یورو معادل ۱۰۰ سنت است.

نرخ یورو امروز

طراحی اروپایی

اسکناس های کاغذی رنگی هفت یورویی از ۵ تا ۵۰۰ یورو قیمت دارند. برخلاف اکثر ارزهای ملی، این اسکناس ها هیچ طرحی از شخصیت های ادبی، فرهنگی و سیاسی کشورها ندارند.

یورو نماد اتحادیه اروپا است و توسط رابرت کالینا طراحی شده است. کالینا روی این اسکناس ها تصویری از نقشه اروپا، پرچم اتحادیه اروپا، طاق ها، پله ها و پنجره های معمولی را نقاشی کرده است.

همچنین در حال حاضر هشت سکه یورو به ارزش یک سنت تا دو یورو وجود دارد. طرح یک روی این سکه ها یکسان است و روی دیگر آن در هر کشور عضو اتحادیه اروپا طرح متفاوتی دارد.