قیمت طلا امروز پنجشنبه ۵ آبان ۱۴۰۱


قیمت طلا

دیدارنیوز – سرویس اقتصادی: بر اساس آخرین قیمت ها امروز پنج شنبه ۵ آبان ۱۴۰۱ طبق آخرین معاملات تا ساعت ۱۷:۱۲ قیمت هر اونس طلا ۱۷۶۳ دلار و در ایران قیمت هر گرم طلا ۱,۴۸۵,۶۰۰ تومان. در جدول زیر آخرین قیمت اونس طلا و قیمت هر گرم طلای ۱۸ هزار تومانی را مشاهده می کنید.

هر اونس طلا در بازار جهانی

هزار و ۷۶۳ دلار

هر گرم طلای ۱۸ عیار است

یک میلیون و ۴۸۵ هزار و ۶۰۰ تومان

نحوه تعیین قیمت طلا

اگرچه طلا مانند هر کالایی در معرض عرضه و تقاضا است، اما به دلیل وجود بانک های بزرگ طلا و بانک های مرکزی در سراسر جهان، معاملات طلا به گونه ای انجام می شود که قیمت این کالا در بازارهای جهانی یک قیمت است. . در هر روز کاری، قیمت جهانی طلا با توافق و در دو نوبت توسط بانک‌های بزرگ صاحب شمش طلا از طریق تلفن تعیین می‌شود. در واقع، در صبح و بعد از ظهر به وقت لندن (صبح نیویورک)، ۵ بانک بزرگ شمش طلا در تماس های تلفنی قیمت ها را با یکدیگر تعیین می کنند. در این تماس های تلفنی رئیس گروه قیمت را اعلام می کند و این پنج بانک با تماس با مشتریان خود در نهایت به قیمت توافقی خرید و فروش طلا در مدت زمان محدود که ممکن است به ده دقیقه هم نرسد و به قیمت توافقی می رسند. . در دنیا منتشر می شود، تبلیغ می شود و مبنای باز شدن بازار است. در این معاملات واحد معاملات ۱۰ شمش طلا است. وزن شمش های طلا حدود ۴۰۰ اونس است. این شمش ها به یک بانک شمش طلا در لندن تحویل داده می شود. قیمت مورد توافق پنج بانک بزرگ مبنایی است که سایر بانک ها و مشتریان عمده بر اساس آن خرید و فروش کنند.

در طول روز، طلا در بورس کالا با قیمت لحظه ای خرید و فروش می شود. این نرخ‌ها حول نرخ توافقی پنج بانک مرکزی که صبح به وقت لندن تعیین می‌شود، تغییر می‌کند و بعد از ظهر دوباره نرخ توافقی بین پنج بانک بزرگ اعلام می‌شود. به این ترتیب قیمت های فعلی طلا در بورس کالا کمی از قیمت های توافق شده در لندن انحراف پیدا می کند. البته خریداران خرد و خرد در بورس کالا به یک اونس طلا با این قیمت دسترسی ندارند و این قیمت برای خریداران عمده است.

قیمت طلا در آینده

قیمت آتی طلا قیمتی است که خریداران و فروشندگان با آن توافق می کنند طلا را در آینده تحویل دهند. این قراردادها می تواند بین دو طرف به صورت خصوصی بسته شود یا به صورت محرمانه بین خریداران و فروشندگان از طریق مبادله کالا تنظیم شود. به طور معمول در بازارها، به ویژه بورس های کالایی بزرگ دنیا، طلا را برای حدود هشت ماه از سال تحویل می دهند. ماه های دسامبر، ژانویه، فوریه، مارس، آوریل، ژوئن، آگوست و اکتبر ماه هایی هستند که در آن طلا به طور معمول تحویل داده می شود. طبق استاندارد رعایت شده در بورس کالا، طلای تحویلی به مشتریان باید با خلوص ۹۹.۵ باشد. هر قرارداد آتی معادل ۱۰۰ اونس (حدود ۳۱۵ گرم) است.

اونس طلا

اونس یک واحد اندازه گیری است. در گذشته و روم باستان دوازدهمین لیور بود. در فرانسه این مقدار برابر با یک شانزدهم لیور است که وزن آن حدود ۳۰ گرم تخمین زده می شود. در مجموع واحد اونس به دو زبان انگلیسی و آمریکایی است. در شکل انگلیسی هر اونس برابر با ۲۸ گرم و در واحد آمریکایی هر اونس برابر با ۳۱.۱ گرم است. در بازار جهانی طلا، هر اونس بر اساس واحد آمریکا محاسبه می شود.

رکوردهای تاریخی اونس طلا

یک اونس طلا در ۲۰ سال گذشته سه رکورد جابجا کرده است. بالاترین سطح طلا که لمس شد ۱۹۲۱ دلار بود. این اتفاق در سال ۱۳۹۰ رخ داد اما رکورد بالاترین قیمت پایانی یعنی پایان بازارها با این قیمت یک روز قبل از این تاریخ ثبت شد. طلا در ۱۴ شهرفر همان سال در سال ۱۹۲۰ بسته شد تا بالاترین رکورد قیمت اسمی تاریخ را ثبت کند. پایین ترین سطح قیمت طلا در بیست سال گذشته ۲۵۵ دلار بوده است.

بالاترین قیمت باز برای اونس طلا در جهان در سپتامبر ۲۰۱۰ ثبت شد. در ۱۵ سپتامبر ۹۰، بازار جهانی طلا با قیمت ۱۹۰۳ دلار باز شد. کمترین قیمتی که در ۲۰ سال گذشته افتتاح شد در ۱۴ آوریل ۱۳۸۰ بود. در آن روز قیمت طلا از ۲۵۵ دلار در هر اونس شروع شد. در ماه های اولیه سال ۱۴۰۰، قیمت جهانی طلا با افزایش چشمگیر به رکورد تاریخی خود نزدیک شد.

تفاوت طلای ۱۸ و ۲۴ عیار

عیار واحد اندازه گیری خلوص یک ماده معدنی است که معمولاً با ۲۴ شروع می شود که به معنای خلوص کامل است. عیار همچنین برای خلوص طلا استفاده می شود و شکل لاتین قیراست. در کشورهای مختلف قیمت پایه متفاوت است. مثلاً در کشورهای عربی و چین هنجار ۲۴ قیراط است. در روسیه، قیراط استاندارد با ۹ قیراط متفاوت است.

طلای ۲۴ عیار و درجه خلوص آن ۱۰۰ درصد است. اگر به حافظه خود مراجعه کنید در برخی فیلم ها و کارتون ها به آن گاز سکه می گفتند. این کار با هدف تعیین عیار طلا انجام شد. اگر علامت دندانی روی سکه باقی بماند عیار سکه ۲۴ است. هر چه عیار طلا بالاتر باشد مقاومت آن در برابر فشار خارجی کمتر است. پایه طلا در ایران ۱۸ عیار است. طلای ۱۸ عیار ۷۵ درصد خالص. یعنی طلای تولید شده در ایران چنین ترکیبی دارد: ۷۵ درصد طلای خالص و مابقی ۲۵ درصد نیکل، روی، آهن، مس و… است. به طور خلاصه می توان گفت که چهار قیراط متداول طلا به شرح زیر است:

• طلای ۲۴ عیار با خلوص ۱۰۰ درصد

• طلای ۱۸ عیار با درجه خلوص ۷۵ درصد

• طلای ۱۴ عیار با درجه خلوص ۵۸ درصد

• در نهایت طلای ۱۰ عیار با درجه خلوص ۴۲ درصد

مثقال طلا

از قدیم الایام در جوامع اسلامی واحدهایی برای محاسبه وزن وجود داشته که به واحد وزن معروف است. برخی از این واحدها در بازارهای دیگر نیز مورد استفاده قرار گرفته اند. کالیدوسکوپ یکی از واحدهای وزنی است که از قدیم الایام در بازار طلا استفاده می شده است. هر مثقال معادل ۴.۶ گرم است و استفاده از مثقال در بازار طلای ایران بیشتر برای طلای آب شده است. عمده فروشان و خریداران طلای مذاب را بر اساس مثقال خرید و فروش می کنند.

گرم طلا

گرم نیز یکی از واحدهای وزنی بازار طلا است، گرم معمولاً برای معاملات جزئی استفاده می شود و طلافروشان از این واحد برای معامله با مشتریان ثابت استفاده می کنند.

معادن طلا

چین دارای بزرگترین ذخایر طبیعی و غیرطبیعی طلا در جهان است. در واقع چین دارای بزرگترین معادن طلا در جهان است.

استرالیا، روسیه، ایالات متحده، کانادا، پرو، اندونزی، آفریقای جنوبی، مکزیک و غنا در رتبه های بعدی قرار دارند.

در بین ایران رتبه ۴۶ این جدول و در بین کشورهای آسیایی دوازدهمین ذخایر طلا را به خود اختصاص داده است.

عوامل موثر بر قیمت طلا

زمانی که رکود گریبانگیر اقتصاد کشورها می شود، دولت ها سعی می کنند با سیاست هایی با رکود مقابله کنند. این اقدام که از کانال بانک مرکزی یا بودجه دولت انجام می شود، به عنوان سیاست های پولی و مالی شناخته می شود. هدف از این اقدامات ثبات اقتصادی است. تأثیر این سیاست ها علاوه بر بخش واقعی اقتصاد که بخش تولید است، شامل ارزش پول کشورها نیز می شود. به عنوان مثال، قیمت طلا به عنوان یک دارایی مطمئن با افزایش تورم و کاهش قدرت خرید پول ملی تغییر می کند. اگر این کشور سهم زیادی در اقتصاد جهانی داشته باشد، تورم آن بر اقتصاد جهانی نیز تاثیر می گذارد. در مجموع عوامل موثر بر قیمت طلا را می توان در عناوین زیر دسته بندی کرد:

ارزش دلار در بازارهای جهانی

در بازارهای جهانی و بورس کالا، قیمت طلا به دلار بستگی دارد و به همین دلیل تغییرات ارزش دلار یکی از متغیرهای اصلی تاثیرگذار بر قیمت طلا در بازار جهانی است. با توجه به سهم و تاثیر اقتصاد آمریکا بر اقتصاد و بازارهای جهانی، کاهش ارزش دلار به معنای تضعیف اقتصاد جهانی است. در این صورت با توجه به مقبولیت طلا که در مواقع نابسامانی اقتصادی به عنوان پناهگاهی محسوب می شود و می تواند ارزش دارایی ها را حفظ کند، توجه به این فلز گرانبها جلب می شود. نکته دیگر اینکه کاهش ارزش دلار باعث کاهش ارزش دارایی های دلاری می شود، بنابراین سرمایه گذاران برای حفظ ارزش دارایی خود به دنبال محصولی مطمئن هستند. طلا در کنار سایر کالاها به یک دارایی امن تبدیل شده است. کاهش ارزش دلار منجر به کاهش ذخایر ارزی بانک های مرکزی کشورهای مختلف می شود و آنها نیز از مشتریان بالقوه طلا هستند.

نرخ بهره در اقتصاد جهانی

در اقتصاد جهانی، کشورهای بزرگی مانند ایالات متحده با تغییر نرخ بهره سرمایه گذاری مستقیم در اقتصاد خود انجام می دهند. برای Noone، زمانی که نرخ بهره در اقتصاد ایالات متحده افزایش می یابد، نشانه رونق است. و در این صورت با توجه به اینکه طلا یک دارایی بدون بهره و وابسته به ارزش آن است، با کاهش جذابیت مواجه می شود، زیرا در دوره رونق اقتصادی، کارایی سایر بخش ها مانند بازار سرمایه و … تولید افزایش می یابد. سرمایه گذاران در شرایط رونق ترجیح می دهند برای کسب سود بیشتر به سمت اوراق قرضه بروند، زیرا علاوه بر ارزش اسمی، سود مازاد نیز دارند. هنگامی که تمایل به خرید طلا به عنوان دارایی بدون پرداخت سود کاهش می یابد، این امر باعث کاهش تقاضا برای طلا و کاهش قیمت آن می شود. این وضعیت در شرایط کاهش نرخ سود منعکس می شود. نرخ بهره پایین به معنای رکود و رکود بیشتر است. در این حالت، سرمایه‌گذاران می‌دانند که با کاهش نرخ‌های بهره و شاید افزایش تورم، ارزش دارایی‌های نقدی آنها کاهش می‌یابد و تورم جدید ممکن است سود سهام مورد انتظارشان را ارائه نکند. بنابراین با هدف در امان نگه داشتن دارایی های خود از تورم به سمت طلا هجوم آورده و به این بازار پناه می برند.

ورم

مقایسه روند تاریخی قیمت طلا و تورم جهانی (از جمله قیمت نفت) نشان می دهد که بین این دو رابطه مستقیم وجود دارد. باید گفت نفت و طلا از کالاهای کمیاب و استراتژیک هستند که با تورم جهانی رابطه تنگاتنگی دارند. اگر تورم در اقتصاد جهانی افزایش یابد، قیمت طلا نیز افزایش می یابد و زمانی که نرخ تورم کاهش یابد، قیمت طلا نیز کاهش می یابد.

قیمت جهانی نفت

رابطه نزدیکی بین نفت و طلا وجود دارد. زیرا هم طلا و هم نفت از نظر استراتژیک تحت تأثیر تحولات اقتصادی هستند. نکته دیگر اینکه طلا و نفت جزء کالاهای تجدید ناپذیر محسوب می شوند و در واقع محدود به میزان حضور آنها در طبیعت است، از طرفی طلا نیز مانند پول دارای ویژگی های ذخیره ارزش و بالا است. نقدینگی و مردم از آن به عنوان ذخیره استفاده می کنند یا به عنوان سرمایه از آن بهره می برند. زمانی که قیمت نفت در بازارهای جهانی افزایش می یابد، دلارهای بیشتری برای منحرف کردن جریان نفت مورد نیاز است. معمولا آمریکا این افزایش قیمت را با چاپ دلار تامین می کند. افزایش حجم و عرضه دلار در بازارهای بین المللی منجر به کاهش ارزش و قدرت خرید دلار خواهد شد. همه این تحولات تمایل سایر دولت ها را به طلا افزایش می دهد.

ذخیره طلا چقدر است؟

ذخایر طلای کشف شده در طول تاریخ ۲۴۴۰۰۰ تن تخمین زده می شود که ۱۹۴۰۰۰ تن آن استخراج شده و ۵۴۰۰۰ تن هنوز در زیر زمین است. با توجه به قدرت تکنولوژی فعلی، انتظار می رود که مقدار باقی مانده در ۲۰ سال آینده استخراج شود. البته ذخایر طلا دو دسته هستند: ذخایر (طلای استخراج شده اقتصادی با قیمت رایج طلا). و منابع طلا که احتمالاً برای استخراج به صرفه هستند، اما بهره برداری به تحقیقات بیشتر و در نظر گرفتن سطوح مختلف قیمت نیاز دارد.

رابطه بین قیمت طلا و دلار

در حال حاضر نسبت طلا و دلار متفاوت است. تغییر در سیاست های پولی ایالات متحده می تواند این نسبت را تغییر دهد.

تاثیر دلار بر طلا در ایران نسبت به سایر نقاط جهان متفاوت است. در ایران با افزایش قیمت دلار، طلا نیز افزایش می یابد و تورم داخلی و ناامنی اقتصادی به دلیل اینکه طلا یک کالای سرمایه ای برای مردم است، باعث تعدیل رابطه بین قیمت طلا و تورم شده است. اخیرا و در سال جدید، ارزهای رمزنگاری شده برای جلوگیری از نقدینگی به دلار کمک کرده اند. بورس نیز یکی دیگر از بازارهای سرمایه است.

در ایران معدنچیان طلا به صورت مستقیم در بازار حضور ندارند و یکی از عوامل اصلی در تعیین قیمت طلا دلالان و سردرگمی نقدینگی مردم هستند.

بانک های مرکزی همیشه از کاهش قیمت طلا استقبال می کنند زیرا آنها همیشه خریدار طلا هستند نه فروشنده و آن را ابزاری برای مقابله با دلار می دانند.

طلا پشتوانه پولی کشورهاست

از نظر اقتصادی، هر دولتی سیستم مالی خاص خود را دارد. کشورها برای انتشار پول، سبدی را بر اساس واحد پولی خود ایجاد می کنند که از کالاهای مختلف به دست می آید. از ویژگی های مهم این سبد، انتخاب موثر کالاهای معتبر و قانونی در هر شرایطی است. طلا یکی از این کالاهاست.

علیرغم برچیده شدن نظام پایه پولی طلا، هنوز کشورهای زیادی هستند که سهمی از ذخایر طلای خود دارند و ایران یکی از این کشورهاست.