قانونگذاران به دنبال پاسخ هایی در مورد نقش پنتاگون در حمله هوایی مرگبار هستند


کنگره جدید این شورا روز پنجشنبه از لوید جی آستین سوم وزیر دفاع خواست تا جزئیات نقش ایالات متحده را در حمله هوایی که منجر به کشته شدن بیش از ۱۶۰ غیرنظامی نیجریه ای، از جمله بسیاری از کودکان، در یک اردوگاه پناهندگان شد، افشا کند.

این گروه که به عنوان صندوق جنگ دفاعی مدنی شناخته می شود، از آستین خواست تا اسناد طبقه بندی شده را تحویل دهد و به سؤالات مربوط به دخالت ارتش ایالات متحده پاسخ دهد، که The Intercept اولین بار در ماه جولای گزارش داد.

زمانی که نیروی هوایی نیجریه از انجام حمله سال ۲۰۱۷ که بیش از ۱۲۰ نفر را به شدت مجروح کرد، ابراز تأسف کرد، این حمله در یک سند نظامی سابق طبقه بندی شده ایالات متحده به عنوان نمونه ای از عملیات ایالات متحده-نیجریه ذکر شد. چند روز پس از این حمله، فرماندهی آمریکا در آفریقا مخفیانه این سرتیپ را راه اندازی کرد. ژنرال فرانک جی استوکس “بر اساس سندی که توسط The Intercept به دست آمده است، در حال انجام تحقیقاتی برای تعیین حقایق و شرایط حمله هوایی جنبشی (“حمله”) انجام شده توسط نیروهای نظامی نیجریه در نزدیکی ران، نیجریه است. قانون آزادی اطلاعات یافته های استوکس علنی نشده است.

گزارش‌های روزنامه‌نگاران نیجریه و مصاحبه با کارشناسان نشان می‌دهد که ایالات متحده ممکن است تحقیقات داخلی نادری را در مورد اینکه آیا به طور مخفیانه از نیروهای مسلح نیجریه که این حمله مرگبار را انجام داده‌اند، اطلاعات یا پشتیبانی دیگری انجام داده است. تحقیقات آمریکایی توسط ژنرال ارشد آمریکایی در آن زمان که بر نیروها در آفریقا نظارت می کرد، انجام شد. بر اساس این سند، از استوکس به طور خاص خواسته شد تا از سوالاتی در مورد تخلف یا توصیه هایی برای اقدامات انضباطی اجتناب کند.

گروهی که این پیام را ارسال کرد اواخر ماه گذشته پس از انتشار طرحی برای کاهش تلفات غیرنظامیان و واکنش پنتاگون که خواستار تغییرات گسترده در دکترین نظامی برای کاهش خطرات برای غیرنظامیان بود، تشکیل شد. نماینده سارا جیکوبز، کالیفرنیا؛ جیسون کرو، کلمبیا؛ رو خانا، کالیفرنیا؛ اندی کیم، DN.J. و تام مالینوفسکی، DNJ، حفاظت از غیرنظامیان در جامعه درگیری را برای نظارت بر پنتاگون و ترویج سیاست‌هایی که از تلفات غیرنظامی در عملیات‌های نظامی ایالات متحده و متحدانش جلوگیری می‌کند و به آنها پاسخ می‌دهد، راه‌اندازی کردند.

با توجه به ماهیت گزارش نشده قبلی دخالت ارتش ایالات متحده در این حمله و تحقیقات بعدی، و تعهد اخیر شما به گزارش شفاف تلفات غیرنظامیان، ما از وزارت می خواهیم که تحقیقات و همه اسناد مربوطه را در اختیار اعضای مسلح مجلس نمایندگان قرار دهد. کمیسیون خدمات،» این گروه در نامه ای به آستین گفت که اطلاعاتی را برای ۹۰ روز درخواست کرده است.

این نامه سوالاتی را در مورد دخالت ایالات متحده در حمله سال ۲۰۱۷، از جمله شرایطی که منجر به هدف قرار دادن اردوگاه پناهندگان شد، ایجاد می کند. آیا ارتش نیجریه یا ایالات متحده اقدام اصلاحی انجام داده است؟ اگر AFRICOM یا وزارت امور خارجه از نقش ایالات متحده در این حمله مطلع شده بودند. و اینکه آیا ایالات متحده به کمک ارتش نیجریه در حملات هوایی یا عملیات زمینی ادامه داده است.

آنی شل، مشاور ارشد، گفت: «کنگره نقش مهمی در حصول اطمینان از اینکه ایالات متحده از آسیب غیرنظامیان به شیوه‌ای شفاف و پاسخگو جلوگیری می‌کند، کاهش می‌دهد و به آن پاسخ می‌دهد – از جمله آسیب‌های ناشی از همکاری و از طریق شرکا، دارد». او انجام داد. . برای سیاست و حمایت از ایالات متحده در قلب مناقشه داخلی. با توجه به اینکه AFRICOM قبلاً این حمله را بررسی کرده است، امیدوارم وزارت دفاع با انتشار علنی این تحقیقات و اذعان به دخالت و نفوذ ایالات متحده در این حمله، به این تحقیقات و خواسته‌های سازمان‌های جامعه مدنی پاسخ شفاف بدهد. “

در ماه جولای، کلی کاهلان، سخنگوی AFRICOM به سوالات The Intercept درباره نتایج تحقیقات استوکس پاسخ نداد. او همچنین به سوالات اخیر در مورد اینکه آیا رهبری اطلاعات مربوط به اعتصاب را به اعضای کنگره منتقل خواهد کرد یا خیر پاسخ نداد.

آنت آوانگ، محقق نیجریه در دیده بان حقوق بشر، گفت: «ایالات متحده باید اطلاعات روشنی در مورد میزان حمایت ارتش نیجریه از حمله هوایی ران و پیامدهای این حمایت ارائه دهد. اگر همکاری آنها با مقامات نیجریه به هر نحوی به کشتار غیرنظامیان در جریان حمله کمک کرده است، آنها باید این را بپذیرند و مسئولیت پاسخگویی و غرامت برای قربانیان را که مقامات نیجریه انجام ندادند، به اشتراک بگذارند.

دخالت پنهان ایالات متحده در حملات هوایی نافرجام توسط سایر کشورها نوعی آسیب غیرنظامی گزارش نشده است. اوایل سال جاری، The Intercept فاش کرد که چگونه هدف قرار دادن هلند توسط ارتش آمریکا منجر به حمله هوایی در سال ۲۰۱۵ به یک کارخانه بمب‌گذاری داعش در حویجه عراق شد که منجر به انفجارهای ثانویه شد که حداقل ۸۵ غیرنظامی را کشت. برخلاف حملات از سومالی به لیبی و سوریه به یمن که پنتاگون علیرغم ادعای تلفات غیرنظامیان موفق به تحقیق یا تحقیق مجدد نشده است، هیچ آمریکایی در قبال کشته شدن غیرنظامیان در حمله حویجه پاسخگو نبوده است. بر اساس تجزیه و تحلیل سال ۲۰۲۱ توسط Airwars، یک گروه نظارت بر حملات هوایی مستقر در بریتانیا، ایالات متحده بیش از ۹۱۰۰۰ حمله هوایی در هفت منطقه اصلی درگیری انجام داد که منجر به کشته شدن ۴۸۳۰۸ غیرنظامی شد.

برنامه اقدام برای کاهش تلفات غیرنظامی و واکنش، که تحت رهبری آستین در پاسخ به گزارش های نیویورک تایمز و دیگران نوشته شد، طرحی را برای بهبود نحوه برخورد پنتاگون با تلفات غیرنظامی ارائه می دهد. این طرح از ارتش می خواهد که تلفات احتمالی غیرنظامیان را در حملات هوایی، حملات زمینی یا انواع دیگر نبرد در نظر بگیرد. همچنین نشان‌دهنده درک دقیق‌تری از این است که چگونه آسیب به غیرنظامیان فراتر از مرگ و جراحت است و شامل آسیب به زیرساخت‌ها و خدمات اساسی است که غیرنظامیان به آن وابسته هستند، اما کارشناسان می‌گویند این طرح برای پاسخگویی ضعیف است. شاید این جایی است که کنگره بتواند نقش اصلی را ایفا کند.

یانگ گفت: «حفاظت از غیرنظامیان در شرایط درگیری می تواند به آنها بیاموزد که چگونه در این موضوع پیشروی کنند و مطمئن شوند که سنگ تمام نگذارند. آنها باید از افشای میزان دخالت ایالات متحده در حمله هوایی فراتر بروند، اما سوالات مهمی را در مورد برآورد تلفات غیرنظامیان مطرح کنند و در صورت وجود نشانه هایی از مسئولیت ایالات متحده، خواستار پاسخگویی و غرامت شوند.