قالیباف: اصلاح ساختار بانک مرکزی باعث کاهش «تورم» می شود.


قالیباف: اصلاح ساختار بانک مرکزی باعث کاهش تورم می شود

دیدارنیوزرئیس شورای اسلامی گفت: طرح بانکداری جمهوری اسلامی ایران به عنوان مکمل اصلاح نظام بانکی به زودی در دستور کار مجلس قرار می گیرد تا عملیات و الزامات بانک ها در قانون، مقررات و شفافیت جایگزین امضاها و اوراق طلایی خواهد شد.

محمدباقر قالیباف در جلسه علنی امروز (یکشنبه) شورای اسلامی در خطاب به این موضوع گفت: رهبر معظم انقلاب در دیدار با اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام، با تدبیر تاکید کردند که قوای سه گانه این کار را انجام می دهند. این کار را نکن وظایف اصلی را متوقف کنید و بر این اساس، از مجلس نمایندگان “قانون” کارآمدی را خواستار شد”.

رئیس شورای اسلامی گفت: بر همین اساس از ملت شریف ایران دعوت نامه می فرستم و در راستای این بیانیه، اعضای مجلس نمایندگان کار طرح بسیار مهم شفافیت سه قوه را به پایان رسانده اند. . و دستگاه های اجرایی و سایر نهادهای مجلس و برای چند نکته باقی مانده برای نهایی شدن به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارسال شده اند و انتظار می رود که هیئت تشخیص مصلحت نظام در مدت کوتاهی تکلیف چند مورد اخیر را روشن کند. زمان تا این قانون در اسرع وقت اجرایی شود.

وی افزود: بر اساس این طرح، علاوه بر انتشار عمومی آرای اعضای مجلس نمایندگان، هیات وزیران و سایر نهادها و ارگان های مذکور در این طرح، داده ها و اطلاعات مالی نهادهای دولتی و موسسات و همچنین همه فرصت های اشتغال و سرمایه گذاری نیز باید منتشر شوند. در اختیارات سه جانبه و همچنین قراردادهای مربوط به معاملات بزرگ و متوسط ​​در ایالت، باید به صورت شفاف در اختیار مردم قرار گیرد تا کسی نتواند از آن سوء استفاده کند. به عنوان اجاره

قالیباف گفت: یکی از موارد اصلی در بسته اصلاحی قوانین اقتصادی کشور، قانونگذاری اصلاح ساختار نظام بانکی است. مجلس نمایندگان در جلسه گذشته برخی از بندهای باقی مانده از این طرح را «مسئولیت، اهداف، ساختار و وظایف بانک مرکزی» تصویب کرد. شورای نگهبان. .

رئیس مجلس نمایندگان یادآور شد: این قانون در صورت تکمیل با اصلاح ساختار بانک مرکزی، امکان اعمال اختیارات این نهاد مهم حاکم بر شبکه بانکی و مهار موتور تولید نقدینگی و مهار آن را فراهم می کند. تورم. در ادامه همین روند، طرح بانکداری جمهوری اسلامی ایران به عنوان مکمل اصلاح نظام بانکی به زودی در دستور کار مجلس قرار می گیرد تا عملیات و الزامات بانک ها به قانون و مقررات تبدیل شود. شفافیت جایگزین امضاهای طلایی و کاغذبازی شد و قانون لازم برای احقاق حقوق مردم در برابر بانک‌ها تصویب شد تا مردم بتوانند در قراردادهای یک طرفه در اعطای وام به سرمایه‌گذاران و کارآفرینان، حمایت قانونی در برابر تعصبات و منافع بانک‌ها پیدا کنند.

وی تاکید کرد: با تصویب این قوانین، مجلس نمایندگان گامی اساسی برای اصلاح ساختار نظام بانکی برخواهد داشت، اقدامی که سال ها به تعویق افتاده و تقریباً به یک آرزوی دور تبدیل شده است.

قالیباف افزود: در اینجا لازم است به همه نمایندگان و همکاران با پیروی از فرمایشات رهبر معظم انقلاب، وظیفه دوری از حاشیه و تلاش برای کارآمدی را با پرداختن به کار اصلی و اولویت ها یادآوری کنیم.