قاضی با درخواست ترامپ برای تعیین استاد ویژه برای بررسی اسناد مار-آ لاگو موافقت می کند


(هیل) — یک قاضی فدرال روز دوشنبه با درخواست رئیس جمهور سابق ترامپ برای انتصاب یک استاد خصوصی مستقل برای بازبینی نوارهای ضبط شده توسط FBI از اقامتگاه او در مار-آ-لاگو در ماه گذشته موافقت کرد.

الین کانن، قاضی منطقه ای ایالات متحده که توسط ترامپ منصوب شده بود، اعتراضات وزارت دادگستری را رد کرده و از بازبینی یا استفاده از نوارها در تحقیقات خود توسط دادستان تا زمانی که استاد ویژه بازبینی خود را کامل نکند، جلوگیری کرد.

کانن از وزارت دادگستری و وکلای ترامپ خواسته است که تا روز جمعه پرونده مشترکی را ارائه کنند که شامل فهرستی از نامزدهای پیشنهادی است.

ترامپ اف‌بی‌آی و وزارت دادگستری را به انجام تحقیقات برای اهداف سیاسی متهم کرد و استدلال کرد که برخی اسناد با امتیاز وکیل-موکل و امتیاز اجرایی محافظت می‌شوند.

وزارت دادگستری در دادگاه استدلال کرد که انتصاب یک استاد ویژه تحقیقات درباره ترامپ را متوقف می‌کند و او از زمانی که در کاخ سفید بوده است دیگر واجد شرایط درخواست امتیاز اجرایی نیست.

کانن در این حکم نوشت: «با توجه به تحقیقات جنایی در حال انجام دولت، دیوان متوجه نمی‌شود که بررسی موقت ویژه در شرایط کنونی منجر به تأخیر غیرمجاز شود».

جستجوی FBI برای اقامتگاه ترامپ در مارآ لاگو در ۸ اوت بخشی از تحقیقات فدرال در مورد اینکه آیا ترامپ قانون جاسوسی و دو قانون دیگر را نقض کرده است یا خیر. ماموران ۳۳ جعبه حاوی بیش از ۱۰۰ فایل طبقه بندی شده را پیدا کردند، اگرچه نقض ادعایی مربوط به اسناد طبقه بندی شده نبود.

ترامپ با ابراز نگرانی در مورد مطالب مشخص شده در این تحقیق، دو هفته بعد درخواست انتصاب یک استاد ویژه را کرد. کانن قبلاً قصد اولیه خود را برای تأیید این درخواست اعلام کرده بود.

درخواست ترامپ در حالی مطرح شد که او به طور جداگانه برای بیانیه ای ویرایش نشده لابی کرد که باعث شد یک قاضی فدرال دیگر با حکم بازرسی موافقت کند. آن قاضی نسخه اصلاح شده ای را اواخر ماه گذشته منتشر کرد.

ترامپ علاوه بر درخواست خود برای استاد خصوصی، از کانن نیز خواست تا دستور بازگرداندن اموال مصادره شده از مار-آ-لاگو را بدهد. کانن روز دوشنبه از اتخاذ چنین تصمیمی خودداری کرد.

کانن نوشت: «شاکی ممکن است در نهایت حق بازپس گیری بسیاری از اموال مصادره شده یا غلبه بر ادعای حق حبس باقی مانده را نداشته باشد. این تحقیقات برای یک روز دیگر باقی می ماند.»

The Hill برای اظهار نظر با سخنگوی وزارت دادگستری تماس گرفته است.

اگرچه او به طور موقت وزارت دادگستری را از استفاده از این مواد در تحقیقات ممانعت کرده است، کانن گفت که ارزیابی مداوم جامعه اطلاعاتی از آسیب وارده به مرکز نگهداری اسناد مار-آ-لاگو می تواند ادامه یابد.

وزارت دادگستری استدلال کرد که ترامپ حق درخواست استاد ویژه را ندارد زیرا سابقه ریاست جمهوری او متعلق به دولت است نه شخص ترامپ. قاضی این اعتراض را رد کرد و استدلال کرد که اگرچه ترامپ ممکن است مالک بسیاری از مطالب نباشد، “اختلافات واقعی” در مورد اینکه آیا دیگران دارای سوابق شخصی هستند یا خیر وجود دارد.

دادستان‌ها همچنین گفتند که ترامپ نمی‌تواند به عنوان یک رئیس‌جمهور سابق در برابر دولت‌های فعلی مدعی امتیاز اجرایی شود، اما کانن گفت که موضع وزارت دادگستری “ممکن است قانون را اغراق‌آمیز کند.”

وزارت دادگستری همچنین استدلال کرد که تیم انحلال آن قبلاً مطالب را برای جداسازی اسناد علامت‌گذاری شده قبل از تحویل به بازرسان بررسی کرده است، بنابراین نیازی به استاد ویژه نیست و باعث تأخیر بیشتر می‌شود.

کانن صحت انحلال را زیر سوال برد و خاطرنشان کرد که حداقل در دو نوبت، به بازرسان مطالبی داده شد که گمان می‌کردند متمایز است و به تیم انحلال بازگردانده شد.

کانن نوشت: «این فایل‌ها مطمئناً یکپارچگی اعضای تیم تحقیقاتی را که مطالب بالقوه ممتاز را برگرداندند، نشان می‌دهد. “اما آنها همچنین نشان می دهند که در بیش از یک مورد، بررسی اولیه تیم بازبینی طبقه بندی نتوانسته است مطالب بالقوه ممتاز را شناسایی کند.”