طالبان می گویند رهبر القاعده در افغانستان را نمی شناسند – طواف ۲۵ نیوز


اسلام آباد – روز پنجشنبه، طالبان اعلام کرد که در حال بررسی آنچه به عنوان “ادعا” در مورد کشته شدن ایمن الظواهری رهبر القاعده در حمله هوایی یک هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی در پایتخت افغانستان است، است.

با این حال، این گروه در بیانیه‌ای تأیید کرد که از «ورود و اقامت» الظواهری در افغانستان بی‌اطلاع است.

این بیانیه اولین بار است که طالبان به حمله هواپیمای بدون سرنشین روز یکشنبه که منجر به کشته شدن رهبر القاعده در بالکن یک خانه امن در کابل شد، پاسخ می دهد که مقامات آمریکایی گفته اند که با یکی از رهبران طالبان مرتبط است.

قتل الظواهری روابط بین طالبان و غرب را بیشتر تیره کرده است، به خصوص که آنها به دنبال تزریق فوری پول نقد برای مقابله با فاجعه اقتصادی در آنجا پس از خروج ایالات متحده از کشور یک سال پیش هستند.

در توافق ۲۰۲۰ دوحه با ایالات متحده، طالبان متعهد شد که به اعضای القاعده یا کسانی که قصد حمله به ایالات متحده را دارند پناه ندهند.

به نظر می‌رسد طالبان در بیانیه‌ای روز پنجشنبه به این نگرانی‌ها رسیدگی کرده است.

آنها گفته‌اند که «به سرویس‌های اطلاعاتی و اطلاعاتی دستور داده‌اند تا تحقیقات جدی و همه‌جانبه‌ای را درباره ابعاد مختلف حادثه فوق‌الذکر انجام دهند».

در این بیانیه همچنین به غرب اطمینان داده شده و گفته شده است که “خطری از خاک افغانستان برای هیچ کشوری از جمله ایالات متحده آمریکا وجود ندارد.” او گفت که طالبان می خواهند توافق دوحه را اجرا کنند.

این اعتصاب اوایل یکشنبه شیرپور را از خواب بیدار کرد، منطقه ای با ساختمان های تاریخی که در سال ۲۰۰۳ تخریب شد تا راه را برای خانه های مجلل برای مقامات دولت افغانستان و آژانس های کمک بین المللی تحت حمایت غرب باز کند. پس از عقب نشینی ایالات متحده در آگوست ۲۰۲۱، طالبان ارشد به برخی از خانه های متروکه در آنجا نقل مکان کردند.

مقامات آمریکایی گفتند که الظواهری در خانه یکی از مشاوران ارشد سراج الدین حقانی رهبر طالبان اقامت دارد. حقانی یک معاون طالبان است که به عنوان وزیر کشور در دولت خود خدمت می کند و رهبری شبکه حقانی را بر عهده دارد که یک جناح قدرتمند در جنبش است.

شبکه حقانی یک گروه شورشی اسلامی افغانستان است که پیرامون خانواده ای به همین نام ساخته شده است. او در دهه ۱۹۸۰ با نیروهای شوروی و نیروهای ناتو به رهبری ایالات متحده و دولت سابق افغانستان در ۲۰ سال گذشته جنگید. دولت آمریکا ۱۰ میلیون دلار جایزه برای سراج الدین حقانی برای حمله به نیروهای آمریکایی و غیرنظامیان افغان تعیین کرده است.

اما حقانی از ولایت خوست در شرق افغانستان رقیبی در درون رهبری طالبان دارد که بیشتر آنها از استان های جنوبی هلمند و قندهار هستند. برخی معتقدند سراج الدین حقانی خواهان قدرت بیشتر است. دیگر شخصیت های طالبان با حملات حقانی بر غیرنظامیان در کابل و جاهای دیگر در جریان شورش مخالفت کردند.

بر اساس گزارش یک تحلیلگر سازمان ملل، در نیمه اول سال ۲۰۲۲، الظواهری به طور فزاینده ای از طریق پیام های صوتی و تصویری به حامیان خود اطمینان داد، از جمله اطمینان داد که القاعده می تواند برای رهبری یک جنبش جهانی با دولت اسلامی رقابت کند. پشتیبانی. تیم نظارت بر تحریم ها