صلاح نیست در خدمت سیاسی ایران باشید!


شکایت خبرنگار ایرنا؛ شب روز خبرنگار

صلاح نیست در خدمت سیاسی ایران باشید!

دیدارنیوزاسفندیار عبدالله: سید ابراهیم رئیسی پیروز انتخابات، تحریریه خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران پر از تب، تنش و اضطراب بود. اکثر همکاران نگران آینده خود بودند. البته با توجه به تجربه و شناختی که از جناح انقلاب داشتم، منتظر رویکرد حذف از سوی مدیران جدید ایرنا بودم.

تا اینکه مدیرعامل و قائم مقام نیو نیوز منصوب شدند و ظرف چند روز همه مدیران، مدیران کل، معتمدین و سردبیران تغییر کردند. من در حوزه احزاب در خدمت سیاسی ایران بوده ام، با تماس های زیادی که در این سال ها با فعالان سیاسی همه جریان ها داشته ام، با کمک همکاران در سرویس سیاسی تلاش کرده ایم حوزه احزاب شود. مثمر ثمر و از نظر دیدگاه ها و نظرات متنوع. حوزه احزاب ایرنا در دوران حجت الاسلام حسن روحانی محل مناسبی برای انعکاس نظرات فعالان و کارشناسان سیاسی همه جناح ها بود. منطقه مهمانی که هر دو روز یکبار اخبار یا اخبار نماز جمعه را منتشر می کند! یا هر ماه اخبار مربوط به یک مهمانی کمتر موثر را ارسال کنید.

با توجه به نگاه اصلاح طلبانه و خاستگاهی که در دهه های اخیر در مقالات و مصاحبه های مختلف، در روزنامه ها، سایت ها و خبرگزاری ها منعکس کرده است، امروز برایم روشن بود که نه تنها خدمت سیاسی، بلکه در دورترین راه ها را نیز تحمل نمی کنم. شهر از من هم استفاده نخواهند کرد و بس.

پس از شش ماه همکاری با تیم جدید دولت در ایرنا، در ۲۵ اسفند ۱۴۰۰، مدیرکل جدید، جوان و انقلابی اخبار داخلی ایرنا با من تماس گرفت و گفت که مطابق با بحث و مشورتی است که با مدیر کل انجام شده است. ژنرال و معاونش. مدیر خبر، ایشان به این نتیجه رسیدند و ما به این نتیجه رسیدیم که حضور در سرویس سیاسی ایرنا شایسته نیست. گفت به زودی برای استفاده از خدمات دیگر با شما تماس خواهیم گرفت.

بدون هیچ عکس العملی و اعتراضی به تحریریه خبر داخلی رفتم و سیستم را خاموش کردم و کشوهای میز را خالی کردم و دو سه نایلون گذاشتم و رفتم. امروز شش ماه از آن تاریخ می گذرد و من همچنان منتظر تماس خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران با من هستم! این در حالی است که در شب عید نوروز (۱۳ روز مانده به تحویل سال) که همه برای خرید و مسافرت آماده می شدند و من شدیداً به حقوق خود نیاز داشتم، آقایان این کار را کردند.

من نیز مانند چند صد خبرنگار خبرگزاری ایران (ایرنا) به عنوان «افسر ارتباط خبر» منصوب شدم. قرارداد تحمیلی کاملا یک طرفه مثل ترکمنچای! در این قرارداد خبرنگار با امکانات شخصی خود یک محصول خبری را به ایرنا می فروشد و صاحب کسب و کار (خریدار) هیچ تعهدی در قبال خبرنگار (فروشنده) ندارد. نمی دانم در سال ۱۴۰۱ چه تغییراتی در تعرفه ها ایجاد شد، اما تا زمانی که من آنجا بودم، تعرفه پایه در ایرنا برای هر خبر دو هزار تومان بود و بالاترین قالب خبری، میزگرد عالی خبر بود که حدودا ۱۳۰ هزار تومان می شد. تومان که قالبی است که هیچ کس به آن نگاه نکرده است. با این حال، همین مقدار ناچیز، بخشی از هزینه ها و خوراک خانواده را جبران کرد و ما راضی بودیم. برادران انقلابی نیز به همین میزان از کارهای خیرخواهانه من پرهیز کردند و از من خواستند که در شب ضیافت عذرخواهی کنم.

نمی دانم چند نفر دیگر از مسئولین روابط خبری از خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران برکنار شده اند، اما پرونده من از جهاتی متفاوت بود، زیرا معتقدم مسئولیت من در انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۵ در محل اقامت حسن روحانی بوده است. و همچنین رئیس عمومی. روابط ستاد مرکزی محسن مهرالزاده در انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۵، ۱۴۰۱ و اظهارات و مصاحبه های دلسوزانه ای که در سال های گذشته در مطبوعات و رسانه های کشور انجام دادم در این اخراج نقشی نداشت.

لازم به تاکید است که به دنبال کار از ایرنا هستم و این سازمان پس از گذشت شش ماه با من تسویه حساب نکرده و حقوق من را در نظر نگرفته است.

* اسفندیار عبدالله روزنامه نگار