شما چند سال دارید؟ | نشست خبری


شما چند سال دارید؟

MeetNewsصحبت های زیادی در مورد علاقه برخی (اعم از مدیران فدراسیون و هواداران) به بازگشت کارلوس کی روش به نیمکت تیم ملی مطرح شد. شاید نظر و سلیقه آنها کاملا درست باشد. این لزوماً رد چنین تفکری نیست. این فقط چند سوال ساده و قابل تامل را ایجاد می کند.

در یادداشتی در روزنامه همشهری می خوانیمبا وجود انتشار شایعه نیمکت نشینی او در تیم ملی ایران پس از محرومیت مصر به همراه کارلوس کی روش از بازی های مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲، انتشار گزارشی در رسانه های عربی به این شایعات و صحبت ها دامن زد. . سایت قطری الکوره مدعی است کوروش پس از قطع رابطه با تیم مصری از چهار کشور که یکی از آنها ایران است پیشنهاداتی داشته است. هر چند فدراسیون فوتبال این خبر را با لحنی غیرقطعی تکذیب کرد، اما می دانیم که برخی از افراد این مجموعه با گزینه بازگشت سرمربی پرتغالی مخالف نیستند. بخشی از افکار عمومی نیز از چنین اتفاقی استقبال می کند. به گزارش این گروه، شاید شناخت قبلی کی روش از فوتبال ایران دلیل خوبی برای این انتخاب باشد; زیرا اگر دراگان اسکوچیچ تغییر می کرد، هر مربی خارجی دیگری برای تسلط بر فوتبال ایران به زمان زیادی نیاز داشت. اما سوال اینجاست که پرونده کی روش در فوتبال ایران چه زمانی بسته می شود؟ با این ذهنیت ارتجاعی شاید بعد از فوت سرمربی پرتغالی هم این اتفاق نیفتد!

یک علاقه، سه سوال

صحبت های زیادی در مورد علاقه برخی (اعم از مدیران فدراسیون و هواداران) به بازگشت کارلوس کی روش به نیمکت تیم ملی مطرح شد. شاید نظر و سلیقه آنها کاملا درست باشد. این لزوماً رد چنین تفکری نیست. این فقط چند سوال ساده و قابل تامل را ایجاد می کند. سوال ۱: آیا بعد از این عملکرد فوق العاده در مقدماتی باید جایگزین دراگان اسکوچیچ شود یا خیر؟ به غیر از کارهایی که انجام داد، برای نیمکت نشینی تیم ملی در جام جهانی چه کار دیگری باید انجام می داد؟ می دانیم که دنیای فوتبال حرفه ای عرصه ایدئولوژی و دانش نیست، اما آیا واقعا انصاف است فردی که تیم ملی ایران را از خطر محرومیت شدید در مرحله مقدماتی نجات داد؟ سوال ۲: اگر قرار است اسکو تعویض شود، آیا کارلوس کی روش بهترین گزینه برای جایگزینی اوست؟ به هر حال همه می دانند که کی روش مربی ارزانی نیست و برخی معتقدند با چنین پولی می توان مربی بزرگ دیگری را با ایده های جدید و متفاوت روی نیمکت تیم ملی ایران نشاند. سوال ۳: امروز که احساس می کنیم در جام جهانی به فوتبال دفاعی نیاز داریم، خیلی ها کارلوس کی روش را فراموش کرده اند. فردا که هوس حمله مجدد در جام ملت های آسیا را دارید، چه خواهید کرد؟ آیا دوباره حوصله تان سر رفته و علیه فوتبال اقتصادی توییت های خنده دار نمی نویسید؟

داستان دردناک تفرقه

پرونده کی روش، اما از طرف دیگر نیز ارزش مطالعه دارد. نگاه جامعه هواداران فوتبال ایران کاملاً دوقطبی به آن است. یک گروه بسیار شیفته این مربی هستند و گروه دیگر از او بیزارند. حتی اگر روزی روزی کارلوس کی روش به فوتبال ایران برگردد، این انشعاب سمی در خون تیم ملی خواهد بود. بدون شک موج دیگری از مخالفت ها و اصطکاک های بی دلیل به راه خواهد افتاد. جنگ و نزاع واقعا غیر قابل تحمل شد.

کی روش در تونس؟ این پایان نیست

در همان زمان اخبار ضد و نقیضی درباره توافق کی روش با فدراسیون فوتبال تونس برای راهیابی تیم ملی به جام جهانی منتشر شد. تونس در گروه D با فرانسه و دانمارک، برنده مسابقات مقدماتی (استرالیا – امارات / پرو) قرار گرفت. این دو حالت نیست. یا شایعات مورد بحث کذب است که در این صورت بحث بر سر بازگشت کیرو به فوتبال ایران ادامه خواهد داشت و یا سرمربی پرتغالی از هم اکنون در تیم ملی تونس نیمکت نشین است و متاسفانه این تازه شروع است. چرا که در این صورت نتایج تیم ایران در جام جهانی با نتایج و عملکرد تونس مقایسه می شود! به نظر می رسد تنها راه رهایی از این عذاب تغییر افکار توده مردم در فوتبال ایران است. اذعان و فکر رفتن کی روش و دعوا بر سر این مربی به درد تیم ملی نمی خورد. آن چوب را بردارید و بگذارید جانشین کی روش – هر که هست – نفس بکشد و کارش را انجام دهد.