سامانه مدیریت دولت سیزدهم را غیر فعال نگذاشتیم – خبرگزاری مهر ایرانیان، جهان نیوز


به گزارش خبرگزاری مهر، محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره اجرای برنامه تلویزیونی «جهان آرا» صحبت کرد. یک سال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: روالی که حوزه فرهنگ و هنر در دولت قبل با آن مواجه بود در عرصه فعالیت به حالت رخوت رسید. دلیل این بود که دستگاه اجرایی حاکمیتی در بینش رسمی نظام و سیاست کلی نظام شکست خورد.

محمدمهدی اسماعیلی گفت: به عنوان مثال دولت قبل بر سیاست های هنری و تولیدات نمایشی به گذشته و نظارت حداقلی معتقد بود. برای دخالت نکردن در عرصه فرهنگ و جمله معروف جان لاک که در صحبت های رئیس جمهور سابق آمده بود که می گفت نمی توانیم همه را به زور به بهشت ​​ببریم.

وی افزود: در حوزه تئاتر و مجوز کتاب در دولت سیزدهم با مجوزهای زیادی مواجه بودیم که کار را سخت می کرد. مثلاً اجازه دادند فیلمی اکران شود و نوشتند باید اصلاحاتی انجام شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: در این دولت و در همه استان ها شاخص ترین چهره های جبهه انقلاب فرهنگی به عنوان مدیران کل فرهنگ و ارشاد انتخاب شدند که این یک واقعیت خطرناک تلقی می شود. من طرح تحول ۱۲۰ متریک وزارت ارشاد را از ابتدا منتشر کرده ام که هر کدام یک بازه زمانی دارند.

اسماعیلی در پاسخ به این سوال که وزارت ارشاد در مقابل برخی جریان ها و سلبریتی ها منفعل شده است، تاکید کرد: آنها با جریان رسانه ای می خواستند در سیستم مدیریتی دولت سیزدهم اختلال ایجاد کنند که در جلسه مطرح شد. مدیران چه کسانی هستند؟ گزارشی که از نقش زنان در سینما اعلام کردید در دولت دوازدهم تهیه شده است. قانون می گوید که هیچ فیلمی بدون اکران داخلی نمی تواند در جشنواره های خارجی شرکت کند، آنها به این حرف خیلی حمله کردند اما ما مقاومت کردیم.

وزیر فرهنگ درباره کارنامه یک ساله خود گفت: وقتی به سوابق کاری خود در سال گذشته نگاه می کنم، می بینم که در برخی زمینه ها نقطه منفی و تعهد را کنار گذاشته ایم و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز با توجه به قانون، مسئول تشکیلات و هدایت اجرایی نظام حکومتی فرهنگ کشور است.

محمدمهدی اسماعیلی گفت: من به VOD و نمایش های خانگی به عنوان یک کار و یک فرصت منحصر به فرد نگاه می کنم. من موافقم که بخش مهمی از بخش نظارتی ما مشکل ساز است و نیاز به اصلاح دارد. به نظر من نباید همه شبکه های نمایش خانگی توقیف شوند.

وی افزود: شبکه سیمای خانگی را یک فرصت کار دانش در حوزه سینما و سینما می دانم اما باید وضعیت موجود اصلاح شود. من فکر می کنم باید یک معیار بین برنامه های تلویزیونی، فیلم ها و نمایش های خانگی در شبکه وجود داشته باشد، این نیست که ما یک نوع حجاب را در تلویزیون ببینیم، اما در فیلم ها متفاوت است. تدوین اصلاحیه قوانین تالار به پایان رسیده و در مرحله ابلاغ نهایی است.