زلنسکی: روسیه ۲۰۰۰ پهپاد به ایران سفارش داده است!


زلنسکی: روسیه 2000 پهپاد به ایران سفارش داده است!

دیدارنیوزرئیس جمهور اوکراین در بیانیه ای مدعی شد که روسیه ۲۰۰۰ هواپیمای بدون سرنشین به ایران سفارش داده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین امروز دوشنبه در یک سخنرانی در کنفرانسی که توسط روزنامه صهیونیستی هاآرتص برگزار شد، مدعی شد: هر شب صدای پهپادهای ایرانی در آسمان ما شنیده می‌شود. طبق اطلاعات ما روسیه ۲۰۰۰ فروند پهپاد شهید به ایران سفارش داده است.

ناصر کنانی سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست خبری امروز در پاسخ به سوالی در رابطه با ادعای رسانه های غربی مبنی بر استفاده از پهپادهای ایرانی در جنگ اوکراین و همچنین همکاری نظامی تهران و مسکو. کشورمان تصریح کرد: روابط ایران و روسیه در زمینه های مختلف از جمله روابط همه جانبه رو به رشد است. این روابط بر اساس منافع دو کشور و چارچوب های قانونی است و با هیچ گونه روند بین المللی در تضاد نیست. به این ترتیب دو کشور آزادند تا روابط خود را بر اساس منافع دو طرف توسعه دهند.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفت: روابط ایران و روسیه علیه هیچ طرفی نیست. هیچ رویکرد و چارچوب بین المللی را نقض نمی کند و برخی ظلم ها در این زمینه ما را نمی ترساند.

الکنانی در این زمینه گفت: کمپین رسانه ای غرب و آمریکا در رابطه با روابط ایران و روسیه، کارزاری است با هدف دستیابی به اهداف سیاسی مشخص. هدف این کمپین رسانه ای برجسته کردن نقش ویرانگر این کشورها در جنگ اوکراین است.

وی ادامه داد: رفتار ایران سازنده و مسئولانه است و به عنوان یک کشور مستقل روابط خود را با کشورهای مختلف از جمله روسیه تقویت می کند و کمپین های رسانه ای غرب ما را نمی ترساند.

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه چرا ایران در اعلام موضع خود در خصوص امتناع از ارسال پهپاد به روسیه برای استفاده در جنگ اوکراین تاخیر داشت و ما اوکراین را اعلام کردیم. مواضع ما روشن است. متأسفانه آمریکایی ها و اروپایی ها با اقدامات تحریک آمیز خود شرایطی را ایجاد کردند که منجر به جنگ شد و اکنون با انتشار اطلاعات نادرست ایران را به حمایت از یک طرف درگیری در این جنگ متهم می کنند. همانطور که بارها اعلام کرده ایم، ما در بحران اوکراین طرف جنگ نیستیم.

وی تاکید کرد: ما به خاطر جنگ به هیچ طرفی در این جنگ سلاح صادر نمی کنیم. روابط ما با اوکراین و روسیه دوستانه بود. متأسفانه در نتیجه جو و جو نادرست دیگران، اوکراین سطح روابط با ایران را پایین آورد، اما با وجود این، این روابط حفظ شده است و ما آماده کمک به پایان این جنگ هستیم. طرف هایی که ایران را به حمایت از یک طرف جنگ در این بحران متهم می کنند، در واقع با یک کمپین رسانه ای اتهامات و رفتار خود را برجسته می کنند. چون خودشان میلیاردها دلار سلاح به یک طرف جنگ فرستاده اند، اتهاماتی که به ایران می زنند یک اتهام بی نتیجه است. ما این اتهامات عقیم را رد می کنیم و نمی پذیریم و بارها مواضع و دیدگاه های خود را در مورد بحران اوکراین بیان کرده ایم.