رکود در بازار گوشت قرمز به دلیل «گرانی»


بازار گوشت قرمز در رکود است

دیدارنیوز: افزایش قیمت گوشت قرمز از ماه مارس بازار این محصول پروتئینی را کند کرده است. به گفته رئیس فدراسیون گوشت گوسفندی، تقاضا برای گوشت قرمز کاهش یافت و بازار رکود شدیدی را تجربه کرد.

بر اساس مشاهدات میدانی از خرده فروشان در تهران، قیمت هر کیلوگرم گوسفند ۱۵۵ تا ۱۷۰ هزار تومان، ران گوسفند از ۱۷۵ تا ۲۰۰ هزار تومان و ران گوساله از ۱۶۰ تا ۱۷۰ هزار تومان است.

این در حالی است که در اواسط اسفند ۱۴۰۰ بر اساس مشاهدات میدانی قیمت هر کیلوگرم گوسفند از ۱۳۰ تا ۱۴۰ هزار تومان، ران گوسفند ۱۵۵ تا ۱۷۰ هزار و ران گوساله از ۱۵۰ تا ۱۵۰ هزار تومان بود. ۱۶۰ هزار تومان.

لازم به ذکر است قیمت های ذکر شده محدود بوده و ممکن است در برخی مناطق کم و بیش باشد.

در میادین روباز میوه و تره بار ران گوساله تازه کیلویی ۱۳۹ هزار تومان، ران گوسفند تازه ۱۳۹ هزار و ۵۰۰ تومان، گوسفندان ۱۱۶ هزار و ۹۰۰ تومان، ردیف با استخوان گوسفندی ۱۲۵ هزار و ۶۰۰ تومان. تومان و ردیف بدون استخوان ساق پا ۱۳۹ هزار تومان.

قیمت گوشت قرمز از اواخر اسفندماه سال گذشته افزایش یافته و این روند افزایشی تا کنون ادامه داشته است. مدیرعامل اتحادیه مرکزی دام سبک گفت: قیمت دام زنده به دلیل انباشت و مازاد دام و ممنوعیت صادرات، مصرف و واردات گوشت کاهش یافت اما مافیای گوشت اجازه گرانی گوشت قرمز را نمی دهد. در بازار وجود دارد و واردات همچنان ادامه دارد.

علی اصغر ملکی، رئیس فدراسیون گوشت گوسفندی اخیرا در اظهاراتی اعلام کرد که به دلیل گرانی و کاهش شدید قدرت خرید مردم، تقاضا برای گوشت قرمز کاهش یافته و بازار دچار رکود شده است.