روسیه نسبت به رای به تعلیق عضویت در شورای حقوق بشر هشدار داد


روسیه نسبت به رای به تعلیق عضویت در شورای حقوق بشر هشدار داد

دیدارنیوز – روسیه در بیانیه ای که رویترز مشاهده کرد به کشورهای عضو سازمان ملل هشدار داد که رای مثبت یا ممتنع به این طرح “غیر دوستانه” تلقی می شود و بر روابط دوجانبه این کشور با روسیه تاثیر خواهد گذاشت.

روز دوشنبه، ایالات متحده پس از متهم کردن نیروهای روسی به کشتن صدها غیرنظامی در بوچا، خواستار تعلیق روسیه از شورای حقوق بشر شد.

به گزارش رویترز، ۱۹۳ عضو مجمع عمومی سازمان ملل متحد قرار است روز پنجشنبه به این پیش نویس رای دهند. و پائولینا کوبیک، سخنگوی مجمع عمومی، اعلام کرد که رای گیری برای ده صبح (به وقت محلی) برنامه ریزی شده است.

اگر دو سوم اعضای مجمع عمومی سازمان ملل متحد به خروج کشوری از شورای حقوق بشر به بهانه نقض حقوق بشر رای مثبت دهند، آن کشور از شورای مستقر در ژنو که در حال حاضر ۴۷ عضو دارد، خارج خواهد شد. در سال ۲۰۰۶ تأسیس شد و متشکل از ۴۷ کشور عضو است که توسط مجمع عمومی انتخاب می شوند. لیبی در سال ۲۰۱۱ از شورا تعلیق شد.

نمایندگی روسیه در سازمان ملل متحد از کشورها خواست تا با «قطعنامه ضد روسی» مخالفت کنند. رویترز گزارش داد که هنوز مشخص نیست چند کشور اخطار روسیه را دریافت کرده اند.

در این بیانیه آمده است: «شایان ذکر است که نه تنها حمایت از چنین طرحی، بلکه موضع بی طرفانه (عدم مشارکت یا ممتنع) غیردوستانه تلقی خواهد شد.
*
روسیه همچنین تاکید کرد که «موضع هر کشور چه برای توسعه روابط دوجانبه و چه برای همکاری در موضوعات مرتبط، در چارچوب سازمان ملل مورد بررسی قرار خواهد گرفت».