روایت حقوقی پرونده «قهرمان» فرهادی


گزارش حقوقی یک پرونده

دیدارنیوز – اتهامات و شایعات مربوط به فیلم «قهرمان» ساخته اصغر فرهادی همچنان ادامه دارد و با احضاریه ای که علیه اصغر فرهادی صادر شده، اقدامات قضایی درباره «نقض کپی رایت» ابعاد جدیدی به خود گرفته است. قامبیز نوروزی وکیل دادگستری می گوید: از آنجایی که از جزئیات این پرونده اطلاعی نداریم، نمی توان اظهار نظر حقوقی دقیقی درباره این پرونده داد؛ چون پرونده مفصل است و در مرحله رسیدگی است، دو طرف اسناد و مدارک زیادی را ارائه کردند. و لوایح و چندین جلسه بازپرسی تشکیل شده است، احضاریه در ۱۸ صفحه و ماهیت آن صادر شده است. و دلایل و اسنادی که وی ذکر کرد که منجر به چنین نتیجه ای شد.»

پیش از ورود شکایت از فیلم «قهرمان» و اصغر فرهادی جنجال های زیادی به راه افتاد و سینما واکنش متفاوتی نشان داد. اما سازندگان فیلم حاضر به موضع گیری صریح و بدون ابهام نسبت به این موضوع نبودند و بیشتر این مواضع به صورت علنی مطرح شد، شایعاتی مطرح شد و سینما، مدیران و اتحادیه ها وارد عمل شدند که نتیجه ای نداشت. قاضی اینکه یک یا چند نفر از شاگردان اصغر فرهادی پرونده را به دادگاه و قوه قضائیه کشانده بودند با واکنش های متفاوتی مواجه شد و برخی معتقدند بهتر بود این پرونده بین طرفین پرونده به نتیجه می رسید و پرونده به نتیجه می رسید. منجر به شکایت نشد. به خصوص که اصغر فرهادی فیلمساز سرشناس و جهانی سینمای ایران است و این ادعاها چندان برای سینمای ایران خوشحال کننده نیست. اما کمپیز نوروزی به عنوان وکیل دادگستری نظر دیگری دارد: «می خواهم به نکته مهمی که شاید از این پرونده ارزشمندتر است اشاره کنم و آن اینکه آوردن چنین پرونده هایی نه تنها شرم آور نیست، بلکه باید از آن استقبال کرد. انسان آنچه دارد ادعاست و آن ادعا یا درست است یا نادرست».

گزارش حقوقی یک پرونده

بسیاری از حقوق دانان و کارشناسان به ناکافی بودن حقوق مؤلف یا مالکیت معنوی و عدم رعایت معاهدات کپی رایت از سوی ایران اشاره می کنند و قانون را برای حمایت از حقوق مؤلفان، نویسندگان و هنرمندان کافی نمی دانند، اما کامبیز نوروزی بر خلاف این انتقادات، حقوق مؤلفان، نویسندگان و هنرمندان را کافی نمی دانند. نویسندگان و مولفان در ایران را کافی می‌داند و می‌گوید: «ما در زمینه حقوق مؤلفان و مؤلفان آثار فکری و هنری قانونی داریم، اما روال قضایی نداریم و در همه این‌ها نیم قرن می‌گذرد. از زمان تصویب این قانون در قالب شایعه یا جنجال به نظر می رسید که برخی از آثار به سرقت رفته، به سرقت رفته و یا به صورت غیرقانونی مورد استفاده قرار گرفته اند، اما هدف از این موارد مشخص نیست. رویه قضایی همیشه به توسعه قانونی کمک می کند. با این سوال که آیا خانم مسیح زاده یا آقای فرهادی در پایان این پرونده پیروز می شوند، مشکل اینجاست که در این نوع پرونده ها پرونده کپی رایت ایجاد می شود. آفرینش هنری آنها. به نظر من قانون مولفان در ایران کافی است و انتقاد از کسانی که مسائل دیگری را مطرح می کنند و این قانون را ناقص می دانند ناشی از عدم آگاهی از اصول این قانون است. نون و مبانی آن، در حالی که این قانون برای چنین کافی است. موارد »

جزئیات حقوقی دقیقی از این پرونده در اختیار ما نیست، اما طرفین پرونده به ویژه خانم مسیح زاده در مصاحبه ها، اظهارات و اظهارات رسانه ای در بخشی از آن صحبت کرده اند و می توان گفت «ایده» از فیلم مستند «دو» سرفخت ساخته آزاده مسیح زاده اساس فیلم اصغر فرهادی البطل بود یا اخبار منتشر شده از محمدرضا شکری المدین الشیرازی، اظهارات وکیل اصغر فرهادی در این پرونده، ایده “قهرمان” مربوط به خبری منتشر شده توسط رسانه ها، او این فیلم را برداشتی آزاد از زندگی این زندانی شیرازی بر اساس خبری که به عنوان “افشاگری” خوانده می شود، می داند و می خواند. اخبار در «حوزه عمومی» است و هیچکس نمی‌تواند ادعای مالکیت آن را داشته باشد. کامپیز نوروزی می‌گوید: «شکی نیست که ایده بخشی از تجارت است و صاحب ایده از حقوق مادی و معنوی اثر برخوردار است. ، اما موضوعات زیادی وجود دارد که به صورت رسمی در جامعه منتشر می شود و هر هنرمندی می تواند بر اساس آن خبر اثری خلق کند. حالا این اثر می تواند یک نقاشی، یک قطعه موسیقی، یک شعر یا یک مجسمه باشد. این اتفاق در ایران سابقه دارد، مثلا فیلم «می خواهم زندگی کنم» که بر اساس یک پرونده جنایی ساخته شده بود یا فیلم «عنکبوت» درباره پرونده سعید هانی. از ماجرای آقای شکری هم خبرهایی هست و می تواند موضوع ایجاد کسب و کار باشد. به همین دلیل این خبر در محدوده گزارش های عمومی در نشریاتی که همزمان منتشر می شود و مصداقی از حوزه عمومی است. اما پس از انتشار این خبر اتفاقی می افتد و مستندی متفاوت از آن ایده در حال ساخت است. بنابراین آنچه در رسیدگی به این پرونده باید روشن شود این نیست که آیا ایده به سرقت رفته است یا خیر، بلکه باید رابطه فیلم «قهرمان» و مستند «دو برد، دو باخت» مشخص شود و این همان چیزی است که بازپرس باید تعیین کند. اگر این رابطه در سطح یک ایده باشد، سرقت ادبی وجود ندارد، اما اگر فراتر از ایده باشد، موضوع شکل دیگری به خود می گیرد».

فیلم «قهرمان» تمامی عناصر مشترک با دیگر آثار فرهادی را دارد و اگرچه به عقیده بسیاری این فیلم با دیگر آثار فرهادی متفاوت است، اما می توان در این فیلم با دنیای سینمایی فرهادی آشنا شد و با او آشنا شد. امضا در متن اظهارات وکیل اصغر فرهادی نیز آمده است که علیرغم تأیید ماده ۱۵۵ قانون آیین دادرسی کیفری و آیین دادرسی دادگاه فرهنگ و رسانه، هیچ مراجعه ای به کارشناسان نشده و بازپرس پرونده، پرونده را «نظامی» دانسته است. “. کامبیز نوروزی در این باره می گوید: «در خبری که می خوانیم، آقای بازبرس سینما را موضوعی آشنا می دید و به همین دلیل به نظرات کارشناسان توجه نمی کرد، من نه کارشناس سینما هستم و نه فیلمساز، بلکه کنجکاو هستم. تماشاگر فیلم، من این دو فیلم را دیدم و هر دو بسیار خوب بودند، مستند “دو برد و دو باخت” را هم دوست داشتم و به نظرم مستند ارزشمندی است، اما جدا از این که این دو کار مشترک هستند، من آن را دوست داشتم. هیچ شباهت دیگری نمی بینم. ایده مشترک است و طبیعتاً هر دو فیلم بر اساس یک داستان ساخته شده اند؛ “خبری که عناصر و عناصر یکسان خبر را داشته باشد، قابل تغییر نیست.”

در نهایت این وکیل دادگستری می‌گوید: «گاهی به خانم مسیح زاده انتقاد می‌شود، اما علی‌رغم اینکه آقای فرهادی فیلمساز قابل اعتمادی است، باید به خواسته‌های خانم مسیح زاده نیز احترام گذاشته شود، قانون درخواست شده و اختیارات قانونی وجود دارد. در مورد این حق اظهار نظر کنم.» پس کاری که خانم مسی زاده انجام داده اشکالی ندارد، حتی اگر پرونده به نفع خانم مسیح زاده یا آقای فرهادی تمام شود.