رهبر هنگ کنگ می گوید میهن پرستان چینی اکنون کاملاً مسئول هستند – دی ال آیتی dl-it


هنگ کنگ (AP) – کری لام، رهبر هنگ کنگ، روز دوشنبه گفت که میهن پرستان چینی پس از انتخاب یک رهبر جدید که از ابتدا تا انتها توسط پکن بدون مخالفت کنترل می شود، اکنون به طور قاطع مسئولیت این پست را بر عهده دارند.

اظهارات لام یک روز پس از آن بیان شد که یک کمیته انتخاباتی با دقت بررسی شده با اکثریت قاطع به نفع جان لی، رئیس امنیتی که بر سرکوب جنبش دموکراسی خواه هنگ کنگ نظارت داشت، رای داد.

این سرکوب منجر به ارائه یک قانون جامع امنیت ملی توسط پکن و سازماندهی مجدد قوه مقننه منطقه شد. سپس مخالفان سیاسی به زندان افتادند، مخالفان ساکت شدند و مخالفان سازمان یافته تعطیل شدند.

لام در گفتگو با لی گفت که چنین تغییراتی برای بازگرداندن نظم و ثبات در مرکز مالی آسیا مورد نیاز است.

لام که پس از یک دوره پنج ساله رهبری از سمت خود کناره‌گیری می‌کند، گفت: «می‌خواهم یک بار دیگر از دولت مرکزی به خاطر اقدام قاطعش تشکر کنم زیرا هنگ‌کنگ با چالش‌های بی‌سابقه‌ای مواجه است».

لام گفت: «این قانون امنیت ملی را تدوین کرده است که به هنگ کنگ کمک کرده تا از هرج و مرج به نظم تبدیل شود، و همچنین سیستم انتخاباتی هنگ کنگ را بهبود بخشیده است تا بتوانیم به صلح و ثبات بلندمدت دست یابیم.

لی بیش از ۹۹ درصد از آرای ۱۵۰۰ عضو کمیسیون انتخابات را به دست آورد.

در حالی که چین نیاز به بازگرداندن نظم را به عنوان انگیزه ای برای تغییر سیاسی در هنگ کنگ ذکر کرد، موضوع اصلی این درخواست بود که فقط میهن پرستان – که به عنوان وفادار به حزب کمونیست حاکم تعریف می شود – می توانند در مقام خود باشند.

لام گفت که ایجاد یک سیستم سیاسی از “وطن پرستانی که هنگ کنگ را اداره می کنند” برای آینده هنگ کنگ بسیار مهم است.

لی در ۱ ژوئیه جایگزین لاما خواهد شد و شهر را که از روزهای پرتلاطم اعتراضات دموکراسی خواهانه در سال ۲۰۱۹، سرکوب متعاقب آن و شیوع اخیر ویروس کرونا که سیستم مراقبت های بهداشتی هنگ کنگ را سیل کرده و پکن را برانگیخته است، جان سالم به در برده است، در اختیار خواهد گرفت. فرستادن پزشکان و ساختن مراکز قرنطینه موقت.

این واگذاری شامل تشکیل دولت جدید، تداوم اقدامات برای کنترل این بیماری همه گیر و آماده سازی برای جشن بیست و پنجمین سالگرد بازگشت هنگ کنگ به حاکمیت چین خواهد بود.

لی گفت که او و لام در جلسه صبح روز دوشنبه درباره تشکیل دولت جدید تبادل نظر کردند، اما هیچ مسیر جدیدی برای دولت خود نشان نداد.

لی گفت که می خواهد موقعیت هنگ کنگ را به عنوان مرکز معاملات مالی تضمین کند و در عین حال کیفیت زندگی ۷.۴ میلیون نفر را در یکی از گران ترین شهرهای جهان بهبود بخشد. با این حال، انتظار می‌رود که نگرانی‌های امنیت ملی بر همه مسائل غلبه داشته باشد و گمانه‌زنی‌ها در مورد بدتر شدن بیشتر حقوق مدنی، آزادی بیان و حاکمیت قانون را برانگیزد.

لام گفت که دولت او “همه کمک و حمایت لازم را برای کمک به تسلیم نشان خواهد داد و اطمینان حاصل می کند که لی “هنگ کنگ را در پنج سال آینده به ارتفاعات بالاتری خواهد برد.”