رهبران سازمان ملل می‌گویند که شرکت‌های سوخت باید خسارات آب و هوایی را بپردازند


دبیرکل سازمان ملل متحد روز سه‌شنبه به رهبران جهان گفت که شرکت‌های انرژی ثروتمند باید مجبور شوند برخی از سرمایه‌های بادآورده خود را برای کمک به قربانیان تغییرات آب و هوایی و جبران هزینه‌های فزاینده سوخت و مواد غذایی تحویل دهند.

آنتونیو گوترش در سخنرانی افتتاحیه خود در ساعت ۱۰ شب گفت: صنعت سوخت فسیلی که مسئول بسیاری از گازهای گلخانه ای سیاره است، “از صدها میلیارد دلار یارانه و درآمد برخوردار می شود، زیرا بودجه خانوارها کاهش می یابد و سیاره ما می سوزد.” مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک.

وی از کشورهای ثروتمند خواست که از سود شرکت های انرژی مالیات بگیرند و پول را به سمت “کشورهایی که از بحران آب و هوایی متضرر می شوند” و کشورهایی که از هزینه های بالای زندگی رنج می برند، هدایت کنند.

در حالی که کشورها برای مذاکرات بین‌المللی آب و هوا در ماه نوامبر آماده می‌شوند، پول موضوعی است که اهمیت فزاینده‌ای دارد، اما تهدیدی برای تقسیم بیشتر کشورهای ثروتمند و فقیر است. بنابراین گوترش سوخت های فسیلی را دشمن مشترک جهانی می داند که آن را «آسیب پذیر و فلج» می نامد.

شرکت های نفتی در ماه ژوئیه میلیاردها دلار سود در ماه گزارش کردند. اکسون موبیل سود سه ماهه ۱۷.۸۵ میلیارد دلار، شورون ۱۱.۶۲ میلیارد دلار و شل ۱۱.۵ میلیارد دلار ثبت کردند.

گوترش با انتقاد از آنها به دلیل کمپین های گسترده روابط عمومی، گفت: “زمان آن رسیده است که به تولیدکنندگان، سرمایه گذاران و توانمندسازان سوخت فسیلی توجه کنیم. آلاینده ها باید هزینه آن را بپردازند.”

ایده مالیات غیرمنتظره قبلاً در اروپا مطرح شده است ، جایی که شرکت های انرژی در نتیجه کمبود عرضه به دلیل جنگ بین روسیه و اوکراین از سودهای هنگفتی برخوردار هستند. این پیشنهاد به دنبال جمع آوری حدود ۱۴۰ میلیارد دلار برای کمک به افرادی است که هزینه های انرژی بالایی دارند.

فرانک میسانو، یک لابی گر انرژی، اظهارات دبیرکل را “گمراه کننده و ضد تولید” خواند. او استدلال کرد که بسیاری از سوخت‌های فسیلی «در خط مقدم انقلاب انرژی پاک هستند و در بسیاری از موارد نوآوری مورد نیاز برای انتقال انرژی را هدایت می‌کنند».

جاناتان اوربک، رئیس محیط زیست دانشگاه میشیگان، تلاش برای پاسخگویی به آلاینده ها را “ایده ای عالی” خواند.

اورباچ گفت: “بسیاری از شرکت های سوخت فسیلی به دلیل بحران جهانی آب و هوا سودهای کلانی به دست آورده اند و منطقی است که برخی از این سودها باید برای کمک به کسانی باشد که بیشترین آسیب را از تعداد فزاینده بلایای آب و هوایی متحمل می شوند.”

به گفته بیل هار، دانشمند آب و هوا، مدیر تجزیه و تحلیل آب و هوای استرالیا، اگرچه گوترش رئیس سازمان ملل متحد است، اما تنها نقطه قوتی که گوترش دارد متقاعدسازی اخلاقی است.

نایجل پورویس، مذاکره کننده بین المللی آب و هوا از مشاوران آب و هوا، افزود: «سیاست های مالی اقتصادهای بزرگ معمولاً در سازمان ملل تنظیم نمی شود.

دانشمندان هشدار داده اند که برای دستیابی جهان به اهداف اقلیمی خود، انتشار گازهای گلخانه ای و وابستگی جهان به نفت، گاز و زغال سنگ باید به طور چشمگیری و به سرعت کاهش یابد.

گوترش همچنین از کشورهای توسعه یافته خواست تا برای خسارات و خسارات وارده به کشورهای فقیر که سهم کمی در تغییرات آب و هوایی دارند، غرامت بپردازند. این شامل پاکستان می شود که همچنان از سیل ماه گذشته در جنوب رنج می برد که بخشی از آن به دلیل افزایش دما ایجاد شده است.

گوترش با اشاره به اینکه ۸۰ درصد از انتشار گازهای گلخانه‌ای جهان توسط ۲۰ اقتصاد بزرگ تولید می‌شود، گفت: «این آسیب در حال حاضر اتفاق می‌افتد، اکنون به مردم و اقتصادها آسیب می‌زند و اکنون باید به آن رسیدگی شود».

این یک موضوع اساسی برای عدالت آب و هوا و همبستگی و اعتماد بین المللی است.»

محمد آدو، مدیر اقلیم و انرژی در اندیشکده پاور شیفت آفریقا، گفت: «تصحیح چیزی است که تغییرات آب و هوایی به آن مربوط می شود.

آدو در ایمیلی گفت: کسب سود از تخریب آب و هوا برای رسیدگی به آسیب ها و خسارات ناشی از آن اولین قدم عالی خواهد بود.

گوترش، همراه با بسیاری از دولت-ملت هایی که به شدت تحت تاثیر تغییرات آب و هوایی قرار گرفته اند، امیدوار است که “آسیب و آسیب” – همانطور که در گفتگوهای آب و هوایی شناخته می شود – در اجلاس آب و هوای سازمان ملل در نوامبر در مصر موسوم به COP27 در اولویت قرار گیرد.

فهد سعید، دانشمند پاکستانی آب و هوا، گفت که گوترش، که اخیراً از تماشای سیل در پاکستان بازگشته است، “احساس عمیقی از معنای واقعی “تلفات و خسارات” برای مردم روی زمین در زندگی روزمره خود دارد.”

“اگر در پاکستان ما مسئول کمتر از ۱ درصد انتشار کربن هستیم، چرا باید هزینه این تخریب را متحمل شویم؟” سعید در یک ایمیل گفت. در همین حال، بر اساس آمار پروژه جهانی کربن، گروهی از دانشمندان که آلودگی کربن را رصد می کنند، ایالات متحده مسئول ۲۱ درصد از انتشار دی اکسید کربن در جهان از سال ۱۹۵۹ بوده است.

بسیاری از کشورهای کوچکتر در نشست قبلی سال گذشته، زمانی که کشورهای ثروتمندتر مانند ایالات متحده و اروپا ادعاهای ضرر و زیان را رد کردند، ناامید شدند.

در اوایل سال جاری، سامح شکری، رئیس COP27 امیدوار بود که بحث در مورد ضرر و زیان در این نشست “شامل، اما نه خصمانه” باشد.

آدو گفت: «تپش طبل برخورد با ضررها در حال افزایش است.

وی افزود: هر چه بیشتر شاهد افزایش انتشار باشیم، نیاز به آنها بیشتر می شود.

———

فرانک جردن، نویسندگان آسوشیتدپرس در برلین و دانا بلتاگی در لندن در این گزارش مشارکت داشتند.

———

پوشش AP درباره آب و هوا و محیط زیست را در https://apnews.com/hub/climate-and-environment دنبال کنید

———

ست بورنشتاین را در توییتر در @borenbears دنبال کنید

———

پوشش آسوشیتدپرس در مورد آب و هوا و محیط زیست توسط بسیاری از سازمان های خصوصی پشتیبانی می شود. در اینجا درباره طرح آب و هوای AP بیشتر بدانید. AP تنها مسئول تمام محتوا است.