دوران اینترنت ارزان به پایان رسیده است – wsnlab


بر اساس بررسی های همشهری، دو اپراتور بزرگ کشور (همراه اول و ایرانسل) اقدامات هماهنگی را برای قطع بسته های سودآور برای مردم انجام داده اند. بررسی سایت های خرید پکیج این دو اپراتور تلفن همراه نشان می دهد که حداکثر اعتبار بسته های اینترنت همراه در حال حاضر ۴ ماه (۱۲۰ روز) است و تمامی بسته های بلند مدت اعم از بسته های شش ماهه و یک ساله اینترنت مقرون به صرفه ارائه می کنند. خدمات به طور کامل حذف شده است. علاوه بر این بسته‌های کوتاه‌مدت پرطرفدار و سودآور کنار گذاشته شده و کاربران مجبور به استفاده از بسته‌های گران‌تر می‌شوند.

به عنوان مثال بسته محبوب اینترنت یک ماهه با ترافیک ۱۰ گیگابایتی از بسته های هر دو اپراتور حذف شد و کاربران مجبور به خرید بسته های یک ماهه با حجم ترافیک کمتر شدند. کاربران این دو اپراتور در حالی که پیش از این می توانستند بسته یک ماهه با ترافیک ۱۰ گیگابایتی را با قیمت ۲۹ هزار و ۵۰۰ تومان خریداری کنند، اکنون در بهترین حالت باید بسته یک ماهه ۷ گیگابایتی را با قیمت مناسب خریداری کنند. از ۲۸۲۰۰ تومان! در مورد این بسته قیمت هر گیگابایت اینترنت بیش از ۳۶.۵ درصد است.
پیش از این در تیرماه ۱۳۹۵، این دو اپراتور اقدامی مشابه انجام دادند، اما با شکایات دولت و جریمه های سنگین سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، بالاخره بسته های سودآور دوباره در دسترس قرار گرفت.
در آن زمان، محمدجواد آذری جهرمی، وزیر وقت ارتباطات، اعلام کرد که افزایش قیمت اینترنت همراه با «تبانی» با همراه اول و ایرانسل «غیرقانونی» است و باید این اپراتورها بازگردانده شوند. قیمت ها مثل قبل است
پس از حدود ۴۵ روز تاخیر، سرانجام اپراتورهای بزرگ کشور از کار مشترک خود برای افزایش قیمت، حذف برخی بسته های اینترنت همراه و بازگشت بسته های بلندمدت و سودآور به اپلیکیشن ها و کدهای ستاره دار صرف نظر کردند.

اینترنت موبایل بعد از تلفن ثابت گران است
مسئولان وزارت ارتباطات درباره گرانی اینترنت ثابت و لغو بسته های ارزان اینترنت موبایل هم همین را می گویند. یک منبع آگاه به همشهری می گوید: اگر رگولاتوری در چارچوب قیمت گذاری مصوب سال ۹۵ و ۹۶ باشد، تداخلی با بسته های اپراتورها ندارد.
شرکت های ADSL نیز در هفته گذشته خدمات خود را به طور متوسط ​​۶۰ درصد افزایش داده اند. قبل از اعتراض کاربران، رگولاتوری به عنوان متولی قیمت اینترنت، بیانیه پایانی را صادر کرد. اگرچه این سازمان در بیانیه ای اعلام کرد که هنوز تصمیم جدیدی برای افزایش قیمت اینترنت صادر نکرده است، اما تلویحاً اذعان کرد که افزایش قیمت ها توسط برخی از شرکت های ارائه دهنده خدمات اینترنتی مشاهده شده است.
رگولاتوری با اشاره به افزایش قیمت بسته های اینترنت برای برخی اپراتورها نوشت. بلافاصله و جریمه ها قانون را برای متخلفان اعمال می کند.
در بیانیه نظارتی آمده است که اپراتورها می توانند قیمت ها را در محدوده خاصی افزایش دهند. در این بیانیه آمده است: توجه کاربران را به این نکته جلب می‌کنیم که بر اساس مقررات مصوب سال‌های گذشته، اپراتورها می‌توانند بسته‌های خدمات را در محدوده خاصی محدود کنند که گاهی اوقات به دلیل شرایط رقابتی به سطح بسیار پایینی می‌رسد. . اکنون با دو برابر شدن هزینه ها، ادامه سرمایه گذاری و پاسخگویی به مصرف روزافزون مشترکان با چالشی جدی مواجه است. قطعا ادامه دسترسی مردم عزیزمان به خدمات پایدار و با کیفیت را دشوار خواهد کرد.
با گذشت چندین روز از اعلام این خبر، هیچ اقدامی برای افزایش قیمت اینترنت ثابت صورت نگرفت و این وضعیت مانند روزهای گذشته ادامه دارد.
دیروز جست و جوی همشاری برای یافتن پاسخ سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی مبنی بر قانونی یا غیرقانونی بودن حذف بسته اینترنت همراه توسط اپراتورهای تلفن همراه بی نتیجه ماند.
افزایش هزینه اینترنت برای خانواده‌های ایرانی در حالی که کیفیت و سرعت اینترنت ثابت ماند و مردم تغییری در کیفیت و سرعت اتصالات خود مشاهده نکردند.

۲۳۳۰۲