دلیل قطعی اینترنت چیست؟ / آتش؟ حمله سایبری؟ یا اجرای طرح حفاظتی؟ – wsnlab


کاربران اینترنت موبایل در تهران، تبریز، شیراز، اصفهان و مشهد نیز گزارش دادند که حتی برای دسترسی به گوگل نیز با مشکلات جدی مواجه شده اند. بر اساس گزارش شبکه تشخیص و تحلیل قطعی اینترنت (IODA)، قطعی اینترنت در استان هرمزگان بیشتر از سایر استان ها بوده است.

سپس کاربران اینترنت همراه از ایران تورنت در وضعیت بدتری قرار گرفتند و این اپراتور از ساعت ۱۰ صبح دیروز با قطعی کامل اینترنت مواجه شد. علاوه بر این، نرم افزار موبایل برخی بانک ها متوقف شده و دسترسی به کلیدهای فیلتر نیز مشکل ساز شده است.

این در حالی است که همین یک هفته پیش کاربران ایرانی با وقفه های گسترده در دسترسی به اینترنت مواجه شدند.

هفته گذشته شرکت مخابرات ایران به «شرق» توضیح داد که مشکل مربوط به این شرکت نبوده و طبق اعلام وزارت ارتباطات نوسانات جریان برق در مرکز LCT یا مرکز ارتباطات زیرساخت وجود دارد.

LCT در واقع مرکز توزیع پهنای باند اینترنت برای کل کشور است. این در حالی است که شرکت توزیع نیروی برق ادعای وزارت ارتباطات مبنی بر نوسانات جریان برق در این مرکز را تکذیب کرد و آن را خطوط و تجهیزات ارتباطی نادرست توصیف کرد. .

اکنون پس از گذشت یک هفته، تماس های اینترنتی و تلفن همراه در ایران با قطعی های گسترده مواجه شده و این بار آتش سوزی را عامل این اتفاقات اعلام کرده اند و شرکت مخابرات نیز علت آتش سوزی را اعلام کرده است. اعلام کرد. در یکی از حوضه های ارتباطی منطقه هشتم ارتباطات تهران.

اداره کل ارتباطات و امور بین الملل شرکت مخابرات ایران در اطلاعیه ای اعلام کرد که این قطعی در برخی از خطوط ارتباطی به دلیل آتش سوزی در یکی از اسکله های ارتباطی منطقه هشتم مخابرات تهران بوده و در نتیجه رفع و ارتباطات سیار بودند. . در برخی از مناطق شهر قطع شده و کارشناسان مخابرات در تلاش هستند تا به سرعت این اختلالات را برطرف کنند.

در پاسخ به پیگیری های ایسنا، شرکت ارتباطات زیرساخت اعلام کرده است که علت این قطعی در حال بررسی است.

در همین زمینه صداوسیما نیز بدون نمایش صحنه های آتش سوزی در محل ساختمان LCT حضور یافت و با سخنگوی شرکت مخابرات گفت و گو کرد که در این گفتگو تایید شد که علت آتش سوزی توسط سازمان آتش نشانی در دست بررسی است. • خطوط اصلی ارتباط ثابت شده است. خراب است و خطوط دیگر به روش های جایگزین در دسترس مشترکین قرار خواهد گرفت.

این اطلاعات مرموز گمانه زنی های زیادی را در مورد عدم دسترسی به اینترنت در ایران ایجاد کرده است. برخی از کاربران آن را ناشی از حملات خارجی دانستند و با این بیان تمرکز مرکز توزیع اینترنت در یک منطقه را از نظر امنیتی اشتباه دانستند.

قطعی اینترنت اخیر با واکنش بسیاری از کاربران در شبکه های اجتماعی همراه شد. آنها معتقدند با اجرای این طرح دسترسی آنها به شبکه جهانی رایگان محدود می شود. از سوی دیگر، دولت هدف اصلی اجرای این طرح را «حفاظت از حقوق کاربران فضای مجازی» عنوان می‌کند.

کیوان اژبرکار کارشناس فناوری اطلاعات و ارتباطات با انتقاد از شفاف نبودن اطلاعات در این زمینه به «شرق» گفت: هر فرصتی می تواند در این زمینه واقعی باشد.

همچنین امکان محدودیت اینترنت را با خاموش کردن کل شبکه نشان می دهد که این امکان نیز وجود دارد و به طور کلی امکان بسته شدن موقت اینترنت برای اجرای پروژه های فنی بزرگ وجود دارد. برای گسترش یا محدود کردن دسترسی به اینترنت.

اما این کارشناس منکر فرسودگی زیرساخت های مخابراتی ایران نمی شود و می گوید تحریم ها مانع از واردات تجهیزات ضروری و به روز شده و بسیاری از تجهیزات موجود قدیمی و ناسازگار با نرم افزارهای جدید هستند. علاوه بر این، فرسودگی تجهیزات می تواند یکی از دلایل آتش سوزی باشد.

۲۳۳۰۲