در اینجا چند نکته برای کمک به خلاص شدن از شر مشکلات رایج روزه داری وجود دارد


در اینجا چند نکته برای کمک به خلاص شدن از شر مشکلات رایج روزه داری وجود دارد

دیدارنیوز: در ایام روزه داری به دلیل تغییر در سبک زندگی و الگوی غذایی، روزه داران ممکن است با مشکلاتی مواجه شوند که ما آنها را حل خواهیم کرد.

بر اساس اعلام دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت، تغییر عادات غذایی در ماه مبارک رمضان می تواند مشکلاتی را به همراه داشته باشد که با رعایت راهکارهای تغذیه مناسب می توان از بروز این مشکلات پیشگیری کرد.

_ یبوست:

یبوست می تواند باعث هموروئید، سوء هاضمه و همچنین احساس پری در معده شود.

دلایل: مصرف زیاد غذاهای تصفیه شده مانند نان آرد سفید (لواش و نان مرغوب) و کاهش مصرف آب و غذاهای حاوی فیبر (میوه ها و سبزیجات)

درمان: از مصرف زیاد غذاهای تصفیه شده مانند نان سفید خودداری کنید، مصرف آب را افزایش دهید، از نان سبوس دار (میان وعده و نان جو) همراه با مایعات استفاده کنید و مصرف میوه به ویژه میوه های غنی از فیبر مانند هندوانه و سبزیجات را افزایش دهید. شیر چمن یا تخم مرغ را هنگام خواب با آب داغ و هلو و انجیر خیس شده در آب را هنگام خواب با یک لیوان آب ولرم مصرف کنید.

سوء هاضمه و نفخ

علل: مصرف زیاد غذاهای چرب، سرخ شده و تند، غذاهایی مانند تخم مرغ، کلم، عدس و نوشابه های شیرین مانند کولا یا لوبیا که قبل از پختن در آب خیسانده نشده اند باعث نفخ می شوند.

درمان: از مصرف غذاهای چرب و نوشابه های گازدار پرهیز کنید توصیه می کنیم به جای نوشابه از غذاهای ساده و آب استفاده کنید و تا یک ساعت بعد از افطار و سحر دراز نکشید.

فشار خون پایین

تعریق زیاد، ضعف، از دست دادن انرژی، سرگیجه، رنگ پریدگی و غش که ممکن است در بعد از ظهر ماه مبارک رمضان رخ دهد از علائم فشار خون پایین است.

دلایل: عدم مصرف مایعات و نمک

درمان: خنک نگه داشتن بدن و افزایش مصرف مایعات و نمک (بسته به بیماری قلبی عروقی فرد)

_ سردرد

علل: به دلایل مختلف مانند عادت به مصرف کافئین و تنباکو و قطع آن، خستگی، کمبود استراحت و خواب کافی به دلیل فعالیت زیاد، کم آبی بدن، گرسنگی، افت قند خون یا افت فشار خون ایجاد می شود. میگرن نیز در این دوره تشدید می شود، زیرا افت قند خون و کم آبی باعث افزایش میزان اسیدهای چرب آزاد در خون می شود و به طور مستقیم بر ترشح کاتکول آمین ها در میگرن تأثیر می گذارد. اما حتی این افراد نیز می توانند با راهنمایی و کمک پزشک خود روزه بگیرند و تغییرات کوچکی در داروها ایجاد کنند.

رفتار:

آب و مایعات کافی بنوشید.

مصرف سبزیجات در وعده صبحانه مفید است.

در ماه مبارک رمضان برنامه خود را طوری تنظیم کنید که خواب و استراحت کافی داشته باشید.

در معرض آفتاب قرار نگیرید و در صورت لزوم از عینک و کلاه استفاده کنید.

در زیر نور آفتاب به فعالیت های بدنی و ورزش نپردازید.

سیگار کشیدن را باید از یک تا دو هفته قبل از ماه مبارک ترک کرد یا کاهش داد.

مصرف قهوه و چای قبل از ماه مبارک باید به تدریج کاهش یابد.

گاهی اوقات مصرف مسکن برای صبحانه ممکن است مفید باشد.

اگر سردرد به دلیل فشار خون پایین بسیار شدید است، باید روزه را باطل کرد.

_ کمبود قند خون

ضعف، سرگیجه، خستگی، عدم تمرکز، تعریق، رعشه، عدم تحرک و قدرت بدنی، سردرد، تپش قلب از علائم افت قند خون است.

علل (در بیماران دیابتی): گاهی اوقات به دلیل عدم تنظیم دارویی در دیابتی و افت قند خون، افت ناگهانی قند خون اتفاق می افتد و فرد به کما می رود.

علل (در افراد غیر دیابتی): مصرف بیش از حد قندهای ساده در وعده صبحانه، زیرا منجر به ترشح بیش از حد انسولین و کاهش قند خون در طول روز می شود. همچنین نخوردن صبحانه باعث افت شدید قند خون و حتی از دست دادن هوشیاری در طول روز می شود.

درمان: از خوردن غذاها و نوشیدنی های حاوی قندهای ساده در وعده صبحانه خودداری کنید، مصرف داروهای کنترل دیابت را بر اساس توصیه های پزشک برای بیماران دیابتی تنظیم کنید و صبحانه را با رژیم غذایی سالم مصرف کنید.

گرفتگی عضلات

دلایل: مصرف ناکافی غذاهای حاوی کلسیم، منیزیم، سدیم و پتاسیم، مصرف غذاهای چرب در وعده شام ​​یا صبحانه یا کم آبی بدن.

درمان: از غذاهای غنی از کلسیم، منیزیم، سدیم و پتاسیم (سیب زمینی، موز، هندوانه، هندوانه، مرغ، سبزیجات برگدار، آب پرتقال طبیعی، آجیل، گوجه فرنگی، خرما، حبوبات و غیره) و لبنیات (شیر، ماست) استفاده کنید. . پنیر دلمه) و گوشت، آخر شب از مصرف غذاهای چرب پرهیز کنید، هنگام سحر مایعات فراوان بنوشید (مخصوصا آب)، افطار کنید، بین صبحانه و شام و از شام تا سحر.

زخم معده، اسیدیته معده، ورم معده و…

دلایل: افزایش اسیدیته با معده خالی باعث این عوارض می شود. سوزش سر دل ابتدا از قسمت فوقانی معده بالای دنده ها شروع می شود و به گلو گسترش می یابد. غذاهای تند، نوشابه و قهوه این شرایط را بدتر می کنند.

درمان: درمان هایی برای کاهش سطح اسید معده وجود دارد

توجه: افرادی که از زخم معده یا اختلالات گوارشی رنج می برند برای روزه گرفتن با پزشک مشورت کنند.

_ سنگ کلیه

این می تواند در افرادی که مایعات کمتری می نوشند یا افرادی که سابقه سنگ کلیه دارند رخ دهد. بنابراین به فرد روزه دار توصیه می شود که مایعات فراوان بنوشد.

_ آرتروز

دلایل: فشار بیش از حد به مفصل زانو در هنگام نماز یا بالا و پایین رفتن از پله ها، به ویژه در افراد مسن و مبتلایان به آرتروز، می تواند باعث درد، تورم و ناراحتی شود و مصرف ناکافی مایعات می تواند وضعیت را تشدید کند.

درمان: کاهش وزن، زیرا زانوها نمی توانند وزن اضافی را تحمل کنند. ورزش و تناسب اندام باعث تسکین درد و تسهیل نماز می شود. مصرف منابع اسیدهای چرب امگا ۳، میوه ها، سبزیجات، ادویه ها، حبوبات و غلات کامل و مصرف حداقل ۸ فنجان از کل وعده های غذایی در صبحانه، صبحانه، شام و شب تا سحر می تواند به تسکین درد مفاصل کمک کند.