درگیری ها در نزدیکی اورشلیم، محل آتش سوزی از سر گرفته می شود


اورشلیم – پلیس اسرائیل روز یکشنبه به محوطه مسجد الاقصی در شهر قدیمی اورشلیم یورش برد تا جرقه درگیری را برانگیزد و ۱۷ فلسطینی را مجروح کرد تا از عبور بازدیدکنندگان یهودی از این مکان مطمئن شود.

این شورش ها تنها دو روز پس از درگیری با فلسطینی ها رخ داد. خشونت در اورشلیم بین نیروهای امنیتی اسرائیل و تظاهرکنندگان فلسطینی یک سال پیش به جنگ ۱۱ روزه در غزه تبدیل شد.

مجموعه تپه ای که مسجد را در خود جای داده است، سومین مکان مقدس در اسلام است، در حالی که مقدس ترین مکان برای یهودیان، کوه معبد نامیده می شود. ادعاهای رقابتی در این سایت منجر به چندین دور خشونت شده است.

امسال، ماه مقدس اسلامی، هفته مقدس مسیحیان که در یکشنبه عید پاک و یکشنبه عید پاک به اوج می رسد، همه به طور همزمان جشن گرفته می شوند و ده ها هزار بازدیدکننده عمدتاً پس از رفع ویروس کرونا به شهر هجوم می آورند.

پلیس اسرائیل فلسطینی ها را به “آوارگی و هتک حرمت” مکان مقدس متهم کرد، در حالی که مقامات فلسطینی اسرائیل را به تلاش برای تقسیم محوطه دانشگاه متهم کردند. نبیل ابورادن، سخنگوی محمود عباس، رئیس‌جمهور فلسطین، گفت: آنچه در مسجد الاقصی رخ داد تشدید خطرناکی است که عواقب آن تنها بر دوش دولت اسرائیل است.

پلیس گفت که آنها برای تسهیل بازدید منظم یهودیان از حرم وارد محوطه شدند. آنها گفتند که فلسطینی ها سنگ های انباشته کردند و موانعی را برای پیش بینی خشونت ایجاد کردند.

عمر بارلو، رئیس پلیس اسرائیل گفت: «تامین آزادی مذهبی بسیار مهم است، اما زمانی که خشونت و تروریسم رخ دهد، مصالحه نخواهیم کرد.

و پلیس روز یکشنبه به فلسطینی‌ها اجازه داد تا مسجد را بیرون از مسجد ترک کنند، در حالی که ده‌ها فلسطینی در داخل ساختمان و شعار «الله اکبر» باقی مانده‌اند. ویدئویی که توسط پلیس منتشر شده است نشان می دهد که گروه های کوچکی از مردان جوان از داخل مسجد سنگ و ترقه پرتاب می کنند.

فلسطینی ها از درگیری کوتاهی با پلیس اسرائیل در بیرون مسجد خبر دادند، در حالی که پلیس مدعی شد فلسطینی ها به سمت اتوبوس ها در خارج از شهر قدیمی سنگ پرتاب کردند. نیروهای امدادی گفتند که پنج نفر که با اتوبوس در حال تردد بودند در این حملات به دلیل جراحات جزئی تحت مداوا قرار گرفتند.

پلیس یک کلیپ ویدیویی منتشر کرد که در آن انبوهی از مردان جوان به سمت اتوبوسی که در خارج از شهر قدیمی در حال عبور بود سنگ پرتاب می کردند. ویدیوی پلیس دیگری که در داخل یکی از اتوبوس ها گرفته شده است، خانواده های یهودی را نشان می دهد که روی زمین نشسته اند و ماشین به راه خود ادامه می دهد.

نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل، پس از ارزیابی وضعیت با مقامات ارشد دفاعی، دستور ایمنی بیشتر اتوبوس های عمومی را که به سمت شهر قدیمی می روند، صادر کرد.

وی گفت: از یک سو تلاش می کنیم تا اوضاع را کاهش دهیم و از سوی دیگر اقدامات سختی را علیه افراد خشن انجام می دهیم.

سرویس پزشکی هلال احمر فلسطین اعلام کرد ۱۷ فلسطینی مجروح و پنج فلسطینی به بیمارستان منتقل شدند. پلیس اسرائیل می گوید ۹ نفر دستگیر شده اند. شاهدان گفتند که پلیس در ظهر محوطه را ترک کرد.

اردن که نقش خادم حرم را ایفا می کند، با صدور بیانیه ای اقدامات اسرائیل را محکوم کرد و گفت: «تمام تلاش برای حفظ نظم عمومی و جلوگیری از تشدید خشونت که صلح و امنیت را تهدید می کند، انجام می شود».

طبق توافقات طولانی مدت، یهودیان می توانند از کوه معبد دیدن کنند، اما نمی توانند در آنجا دعا کنند. برای چندین دهه، یهودیان به دلایل مذهبی از عبادت در آنجا اجتناب می کردند.

مقامات اسرائیلی می گویند که متعهد به حفظ وضعیت موجود هستند، اما گروه های بزرگی از یهودیان ملی گرا و مذهبی در سال های اخیر به طور مرتب از این مکان دیدن کرده اند که با همراهی پلیس، خشم فلسطینی ها را برانگیخته است. تعداد بازدیدکنندگان اغلب در تعطیلات مذهبی افزایش می یابد. مقامات فلسطینی گفتند که حدود ۵۵۰ بازدیدکننده یهودی وارد محوطه شدند که در بیشتر روزها ده ها نفر دیگر وارد محوطه شدند.

چنین اقداماتی نگرانی فلسطینیان را از برنامه ریزی اسرائیل برای تصرف یا تقسیم مسجد الاقصی افزایش داده است. اسرائیل به شدت چنین اتهاماتی را رد می کند و می گوید که متعهد به حفاظت از آزادی عبادت برای همه است.

این درگیری ها پیش از طلوع صبح روز جمعه پس از آن آغاز شد که پلیس گفت فلسطینیان به دیوار غربی زیارتگاه یهودیان در مجاورت سنگ پرتاب کردند. پلیس بلافاصله بعد از نماز صبح وارد شد و با ده ها فلسطینی شرکت کرد.

در جنگ سال ۱۹۶۷، اسرائیل بیت المقدس شرقی را که شامل شهر قدیمی و کرانه باختری رود اردن و نوار غزه است، اشغال کرد. فلسطینی ها خواهان یک کشور آینده در هر سه حوزه هستند. اسرائیل قدس شرقی را در اقدامی که در سطح بین المللی به رسمیت شناخته نشده است ضمیمه خود کرد و در حال ساخت شهرک سازی در کرانه باختری اشغالی است. غزه تحت کنترل حماس است که از زمان به قدرت رسیدن این جنبش در سال ۲۰۰۷ تحت محاصره رژیم صهیونیستی و مصر قرار دارد.

یک گروه یهودی افراطی اخیراً از مردم خواسته است که حیواناتی را به این مکان بیاورند تا در عید فصح قربانی شوند و به کسانی که موفق شدند یا حتی تلاش کردند جوایز نقدی اهدا کنند. پلیس اسرائیل در تلاش است تا از چنین فعالیت‌هایی جلوگیری کند، اما این درخواست به طور گسترده توسط فلسطینی‌ها در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد و از مسلمانان خواست از هرگونه فداکاری خودداری کنند.

پلیس اسرائیل فلسطینی ها را به انتشار اطلاعات نادرست در شبکه های اجتماعی و تشدید تنش ها متهم کرد.