خوانساری: میلیون ها ایرانی در انتظار احیای پرجام هستند


خوانساری: میلیون ها ایرانی در انتظار احیای پرجام هستند

دیدارنیوز: رئیس اتاق بازرگانی تهران در پیامی به مناسبت آغاز سال جدید به اولویت‌های اقتصادی کشور در سال جدید اشاره کرد و گفت: در هفته‌های ابتدایی سال ۱۴۰۱ برای مردم خبرهای خوشی را آرزومندم.

مسعود خوانساری در این نامه با اشاره به مشکلات و محدودیت‌هایی که اقتصاد ایران در ماه‌های اخیر با آن روبرو بوده است، ابراز امیدواری کرد که در سال ۱۴۰۱ وضعیت بهبود یابد.

وی در بخشی از سخنان خود نوشت: «نوروز» نماد آغاز فصلی جدید و الهام بخش پایان زمستان و روزهای یخبندان است و ایران و ایرانیان نوروز ۱۴۰۱ و آغاز قرن جدیدی را جشن می گیرند که بیش از پیش نیازمند پیام بهار است. ; جدایی جدید اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی، جابجایی مشاغل به مردم و بخش خصوصی و بهبود معیشت و وضعیت معیشتی اصلی ترین خواسته در سال جدید است. ایرانیان در شرایطی به استقبال قرن جدید می‌روند که گذر قرن گذشته می‌تواند درس‌های زیادی برای سیاست‌گذاران داشته باشد. صد سالی که کشور فراز و نشیب هایی مانند جنگ، اشتغال، کودتا، قحطی و… را به وابستگی به سرمایه اجتماعی (مردم، فعالان اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و…) پشت سر گذاشت و اکنون نیازمند برنامه ریزی دقیق است. برای آینده ای با چشم انداز توسعه همه جانبه است.

رئیس اتاق تهران ادامه داد: آینده ایران مبتنی بر «نفت» و «اقتصاد دولتی» نیست، بلکه مبتنی بر استفاده از آخرین فناوری‌ها و فناوری، جذب سرمایه‌گذاری (خارجی و داخلی) و استفاده از نیروهای خلاق و توانمند است. متأسفانه شاهد مهاجرت های گسترده هستیم، ما همانی هستیم که هستیم، این اتفاق خواهد افتاد و هر برنامه ریزی، قانون گذاری و سیاستی که آشکارا این نیازسنجی ها را در نظر نگیرد، محکوم به شکست است و در نتیجه ایران بسیار عقب است. همسایگانش مانند کره جنوبی، ترکیه، مالزی، ژاپن و امارات… نوروز امسال باید فصل تغییر راه‌آهن و سیاست‌های مدیریتی و حکمرانی کشور باشد.

خوانساری با اشاره به مشکلات ناشی از ویروس کرونا برای اقتصاد ایران گفت: ایران قرن چهاردهم را با شیوع بیماری وبا و تیفوس آغاز کرد و اکنون با پایان یافتن همه‌گیری کرونا در حال پایان است. سال ۱۴۰۰ زمانی آغاز شد که بزرگترین نگرانی کشور مرگ شهروندان بر اثر تاج گذاری بود و چشم اندازی برای کاهش بیماری و واکسیناسیون وجود نداشت، اما این را با برنامه ریزی، تکیه بر تجربه جهانی، فداکاری کادر پزشکی، واردات میلیون ها دارو شاهد بودیم. دوز برای واکسن ها و واکسن ها در مقیاس بزرگ؛ شرایط کاملا تغییر کرده است و این تجربه می تواند الگویی برای تغییر در سطوح دیگر باشد. از آغاز سال جدید خوشحالم در حالی که می‌توان گفت شیوع کرونا در ایران و جهان تقریباً رو به نابودی است و این معضل می‌تواند در سال آینده ظرفیت‌های اقتصادی، اجتماعی و غیره زیادی را برای کشور ایجاد کند.

وی با اشاره به ادامه مذاکرات هسته ای برای رفع تحریم ها گفت: البته در این بین می توان نوروز ۱۴۰۱ را همزمان با توافق هسته ای با قدرت های جهانی جشن گرفت؛ سلیقه مردمی که با آن مواجه شدند باید چه می شد. سخت‌ترین تحریم‌ها در سال‌های اخیر اما اکنون با «مکث مذاکرات موقت» میلیون‌ها ایرانی منتظر نتیجه نهایی مذاکرات هستند و امیدوارم تیم مذاکره‌کننده ایرانی با دیگران همکاری کند. نهادها در هفته‌های اول ۱۴۰۱ شمسی توافق هسته ای و لغو تحریم ها ناگزیر به گشایش اقتصادی، جذب سرمایه گذاری، بهبود معیشت مردم و ایجاد امید جدید و فرصت های جدید می شود.علاوه بر جنگ روسیه و اوکراین و چالش های امنیت غذایی، انرژی و غیره. اوضاع جهان را پیچیده‌تر از گذشته کرده است و در این میان ایران باید در تصمیم‌گیری‌های راهبردی خود منافع ملی را در نظر بگیرد و تلاش کند با دیپلماسی قوی و هوشمندانه و بی‌طرفانه کار کند و از فرصت‌های ممکن حداکثر استفاده را ببرد.