خرید و فروش اسلحه در میان کاربران عراقی فیس بوک. دلیل افزایش دمای بازار چیست؟


چرا بازار خرید و فروش سلاح در میان عراقی ها داغ است؟

دیدارنیوز: بر اساس گزارش موسسه گفتگوی اجتماعی، خرید و فروش سلاح گرم در بخش نظرات فیس بوک در عراق بسیار داغ است.

فیس بوک بارها به عدم کنترل محتوای خشن و خطرناک به ویژه در خاورمیانه متهم شده است. متا، شرکت مادر فیس بوک، با کمبود نیروی انسانی برای مقابله با محتوای مسدود شده در بسیاری از زبان ها دست و پنجه نرم می کند.

مصطفی ایاد، از موسسه گفتگوی اجتماعی، می گوید ناتوانی در نظارت بر زبان های عربی و کردی در عراق، فیس بوک را به بازاری آزاد برای تجارت اسلحه تبدیل کرده است. آقای ایاد گفت: “پیدا کردن سلاح در بخش نظرات فیس بوک نسبتا آسان است. حتی در صفحاتی که میلیون ها دنبال کننده دارند.”

بر اساس داده های تحقیقاتی موسسه گفتگوی اجتماعی، عدم سانسور به حدی جدی است که بسیاری از کاربران حتی نیازی به پنهان کردن مقاصد خود ندارند. مصطفی ایاد می گوید: «مثلاً شخصی نام کاربری «اسلحه می فروشم» را به زبان کردی انتخاب کرده است.

خرید و فروش گسترده سلاح در میان کاربران فیس بوک در عراق دلایل مختلفی دارد. شاید مهمترین عامل این باشد که عرب زبانان روز به روز بیشتر از کاربران فیس بوک و در عین حال دیگر شبکه ها و پیام رسان های متا مانند واتس اپ استفاده می کنند.

این وضعیت در زندگی واقعی و نه تنها در زندگی مجازی پیامدهای جبران ناپذیری داشت. دو ماه پیش، یک دانشجوی ناراضی در کردستان عراق، یک مدرس و سپس مدیر دانشکده حقوق دانشگاه خود را به قتل رساند. او اسلحه قتل را از طریق فیس بوک خریداری کرد.

تعداد قتل با اسلحه در عراق بیشتر از کل منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا است. با وجود ممنوعیت حمل سلاح گرم، تعداد تلفات عراقی بیشتر از قربانیان سلاح گرم در ایالات متحده آمریکا است.

درگیری های مسلحانه بی پایان بین ارتش و پلیس از یک سو و گروه های تروریستی مانند داعش و همچنین رقابت بین شبه نظامیان گروه های قومی و مذهبی رقیب، ناامنی و نیاز به سلاح را در میان غیرنظامیان افزایش می دهد.

مصطفی ایاد با انتقاد از نظارت ضعیف فیس‌بوک بر نظرات و کاربران مرتبط با تجارت اسلحه، خواستار پاسخگویی مدیران متا است و می‌گوید: «غیرقابل قبول است که این همه رنج در زندگی واقعی ناشی از عدم نظارت در فضای مجازی باشد.»

پس از انتشار گزارش موسسه گفتگوی اجتماعی، فیس بوک اعلام کرد که برخی از حساب های ذکر شده در این تحقیق را بسته است و تعداد کارمندان مورد نیاز برای حذف نظرات مربوط به فروش سلاح را افزایش خواهد داد.